Stefanović je poručio da će Srbija nastaviti da se bori do samog glasanja u utorak, kako bi pokazala da prijem takozvanog “Kosova“ u Interpol predstavlja politizaciju ove policijske organizacije što je, kako je naglasio, štetno ne samo za međunarodno pravo, već i za sve buduće policijske operacije.

Stefanović, koji predvodi našu delegaciju u Dubaiju, rekao je da je sam početak sednice Generalne skupštine obeležilo neprincipijelno ponašanje Generalnog sekretarijata Interpola.

“I pored protivljenja većeg broja država članica i naravno Republike Srbije da se pitanje prijema takozvanog Kosova uopšte nađe na dnevnom redu, doneta je odluka da ova tačka ostane i da se o njoj glasa. Nažalost, iako smo više puta upozoravali da je time ugroženo međunarodno pravo, ovakva odluka pokazuje da Korelova rezolucija koju je usvojila Generalna skupština prethodne godine u Pekingu ostaje samo mrtvo slovo na papiru“, naglasio je Stefanović, a prenosi MUP.

Ministar je istakao da je Generalni sekretarijat i jedan deo članica Interpola odlučio da njihovo stanovište bude iznad međunarodnog prava i iznad odluka koje je donela i sama Generalna skupština.

“Republika Srbija nastavlja da, zajedno sa svojim partnerima, lobira i da radi na tome da odluka o eventualnom prijemu tzv. Kosova ne prođe na samom glasanju u utorak. Ne predajemo se i borićemo se svim silama do kraja. Nadam se da ćemo, zajedno sa zemljama koje pomažu Srbiji, uspeti da pokažemo da glasanje za prijem takozvanog Kosova u Interpol predstavlja potpunu politizaciju ove policijske organizacije što je potpuno štetno, ne samo za međunarodno pravo, već i sve buduće policijske operacije“, naglasio je Stefanović.

Na četvorodnevnoj konferenciji biće razmatrani i zahtevi Kiribatija i Vanuatua, koje su članice UN, kao i takozvanog Kosova za prijem u članstvo Interpola.

Među učesnicima je 85 šefova policija i 40 ministara.

Tema ovogodišnje 87. Generalne skupštine je uloga policije u eri informatike. Na konferenciji će biti razmatrano kako će tehnologija promeniti pretnje u budućnosti i kako je službe bezbednosti mogu koristiti da odgovore na te izazove.

Dobre šanse da Kosovo ne uđe u Interpol

Postoje dobre šanse da Kosovo ne uđe u Interpol, izjavio je danas Slobodan Zečević iz Instituta za evropske studije i dodao da ima više razloga za to, a da je jedan od njih što Kosovo nije primljeno ni u UN.

"Najčešće je prijem u UN kasnije posledica ulaska u ove druge međunarodne organizacije kao što su Interpol i Unesko", rekao je Zečević.

On je gostujući na RTS-u kao izuzetak naveo Palestinu koja je primljena u UN ne kao država članica, nego kao posmatrač, ali je na osnovu toga kasnije imala argumente da bude primljena u Interpol i pored protivljenja SAD i Izraela.

"Drugi argument je sam način prijema u Interpol. Potrebna vam je dvotrećinska većina ali od izraženih glasova, onih koji glasaju tog dana. Znači, ako neke države koje su protiv kosovske nezavisnosti ne uđu u salu i ne glasaju, to je za nas veliki minus", objasnio je Zečević.


Kako kaže, u tom smislu je bitno lobiranje i razgovori da države koje ne priznaju Kosovo budu na sednici i da glasaju u skladu sa svojim stavom.

"Ako imate u vidu da je oko 192 članice UN, možda nešto malo više Interpola, znači 85 do 87 je protiv priznanja i to daleko od dvotrećinske većine", ocenjuje Zečević.

On kaže da postoje i politički argumenti jer jedan deo država koje su priznale nezavisnost Kosova smatra da bi se poboljšala borba protiv terorizma, trgovine narkoticima i ostalih oblika kriminala ako bi Kosovo bilo primljeno u Interpol.

"Oni žele da da proguraju Kosovo u Interpol da bi dokazali da je Kosovo normalna država kao i svaka druga. To je problem", naglasio je Zečević, ističući da je to u suprotnosti sa Rezolucijom 1244.

On ocenjuje i da bi članstvo u Interpolu kosovski Albanci najverovatnije politički zloupotrebili u potpuno druge svrhe.

"Postoji pretpostavka s obzirom da kosovski Albanci mogu i ovako da se bore protiv organizovanog kriminala i da imate ozbiljnu vezu između organizovanog kriminala i te nekadašnje OVK i suštini oni bi mogli da zloupotrebljavaju i najverovatnije da bi njihovo članstvo u Interpolu služilo samo za zloupotrebe, za progon srpskih policajaca i vojnika koji su učestvovali u operacijama na Kosovu, za progon Srba", rekao je Zečević.

Zvanično glasanje za članstvo Kosova u toj organizaciji je najavljeno za utorak, 20. novembar.