• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Spomenik Oskarovcu, ponosnom Srbinu! (FOTO, VIDEO)

 Tamara Sekulović
Autor Tamara Sekulović
Izvor mondo.rs Izvor MONDO/Fonet

Jedan od najvećih "ambasadora" Srbije u svetu dobio je spomenik ispred Jugoslovenske kinoteke, pogledajte!

Danas je ispred zgrade Jugoslovenske kinoteke otkriven spomenik holivudskom glumcu srpskog porekla, dobitniku Oskara i nekadašnjem predsedniku Američke filmske akademije - Karlu Maldenu, odnosno, Mladenu Sekuloviću.

Skulptura izgleda kao da se glumac na fasadi Kinoteke drži za tramvajsku šipku, što je omaž sceni iz serije "Ulice San Franciska". Jedno od njegovih najpoznatijih ostvarenja je film "Tramvaj zvani želja", u kojem je igrao sa Marlonom Brandom, sa kojim je glumio i u ostvarenju "Na dokovima Njujorka".

Za prvu ulogu osvojio je Oskara 1951. godine. Jedan od najkontroverznijih filmova Maldena bio je "Bebi Dol" 1956. godine, kada je kritikovan od strane Katoličke legije pristojnosti.

Direktor Jugoslovenske kinoteke Jugoslav Pantelić rekao je da je spomenik, delo vajara Zdravka Joksimovića, obeležje koje će uvek podsećati na Maldena, "jednog od najtalentovanijih glumaca" ne samo svoje generacije i koji je uloge koje je tumačio "učinio besmrtnim".

Karl Malden je rođen 1912. godine u Čikagu od oca Petra Sekulovića, emigranta iz Bileće i majke Marije, češkog porekla.

Malden je na filmu debitovao 1940. godine i ostvario je 72 uloge. Malden je igrao i u domaćem filmu "Suton" Gorana Paskaljevića. Prvi je Srbin koji je bio predsednik Filmske akademije u Los Anđelesu, dobitnik je nagrade za životno delo i zvezde na Bulevaru slavnih u Holivudu.

Njegov brak sa suprugom Monom takođe je bio u žiži interesovanja javnosti, pošto je par godinu dana pre njegove smrti proslavio 70 godina idilične romanse. Malden je imao dve ćerke – Milu i Karu – tri unuke i četvoro praunučadi.

Preminuo je 2009. godine u Los Anđelesu, u 98. godini.

Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević rekao je da je Malden bio "Amerikanac odan srpskoj zajednici".

"Karl Malden je priča o ostvarenom američkom snu koji su sanjali mnogi, a doživeli neki", istakao je Vukosavljević.

Ćerke glumca zajedno su se obratile video porukom na otkrivanju spomenika i poručile kako im je velika počast što njihov otac dobija spomenik u Beogradu.

"Njegovo srpsko poreklo mu je mnogo značilo i bio bi počastvovan. Hvala svim ljudima u Beogradu", poručile su one.

Domaćoj publici najpoznatiji je kao protagonista kriminalističke serije "Ulice San Franciska" iz sedamdesetih, gde je glumio sa mladim Majklom Daglasom i pet puta bio nominovan za Emi. Zbog intenzivne saradnje koju su imali, prisutnima se u Kinoteci obratio i Majkl Daglas video-porukom, naglašavajući da je Malden bio njegov mentor, da je od njega naučio sve i da se smatrao njegovim "usvojenim sinom".

Ambasador SAD Kajl Skot rekao je da je porodica naučila Maldena da voli svoji srpsko poreklo i da je on predstavljao najbolje vrednosti Srbije i SAD. Skot je na otkrivanju spomenika podelio i podatak da je Maldena veoma voleo u ulozi detektiva u seriji "Ulice San Franciska" i dodao da je Malden voleo da svoje ime i prezime, Mladen Sekulović, "ubacuje" u filmove i serije u kojima je igrao.

Za premijerku Srbije Anu Brnabić spomenik Karlu Maldenu pokazuje kako je Srbija "ponekad nedovoljno zahvalna" i koliko malo zna o ljudima koji su "najbolji ambasadori Srbije u inostranstvu".

Ona je najavila i da će za 2019. godinu Vlada Srbije obezbediti više novca za Filmski centar Srbije i da će uložiti oko 20 miliona u projekte kulture.

Komentari 23

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Koreni

Ko je finansirao ovaj spomenik? Karl Malden cenjeni srbin koji se odrekao svog imena a usput kada je bio u naletu strasti ga prizivao, da moze da gvirne sokirao bi se kakvu cast je dobio u Srbiji. Pavle, Čkalja, Dragan, Bata, Milena... su suvise veliki sipka bi pukla oni ne bi mogli da vise.. Ajde objavite ovo. Oni su za njihove kultne filmove zasluzili spomenik u svakom gradu i zaseoku.

Ljupka Dimitrovska

@Koreni Čovek se nikad nije odricao svog porekla, naprotiv.Šou biz svet je krcat ljudima sa "umetničkim imenom".Iskulirajte.

Sirius

Odlomak iz autobigrafske knjige Karla Maldena: ’’Srećan sam što sam rođen u srpskoj kući, što sam kršten u srpskoj crkvi, što je redovno posećujem, što pevam u srpskom horu i što mogu da kažem da sam Srbin.’’

SERIJE