Lideri EU usvojili su danas na samitu u Briselu dogovor o Bregzitu, izjavio je danas predsednik Evropskog saveta, Donald Tusk.
"Dvadesetsedam članica EU usvojilo je Sporazum o povlačenju i političku deklaraciju o budućim odnosima bloka i Londona", rekao je Tusk nakon samita koji je trajao manje od jednog sata.
Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker zatražio je danas od britanskog parlamenta da ratifikuje dogovor o Bregzitu koji je nešto ranije dogovoren sa premijerom Terezom Mej.
"Ovo je najbolji mogući dogovor. Pozivam one koji treba da ratifikuju dogovor u parlamentu da moje reči uzmu u razmatranje. Ovo je najbolji dogovor za Britaniju, Evropu", naglasio je Junker.
Nemačka kancelarka Angela Merkel nazvala je dogovor o Brexitu koji je postigla britanska premijerka Tereza Mej sa Evropskom unijom "diplomatskim remek delom".
"Ovo je istorijski dan koji izaziva dvojaka osećanja...tragično je što Ujedinjeno Kraljevstvo napušta EU nakon 45 godina, ali moramo da poštujemo glas britanskog naroda", rekla je kancelarka, prenosi AP.
Ona je pohvalila dogovor koji je Mejova danas postigla "u ekstremo teškoj situaciji bez presedana". Dogovor, smatra kancelarka, uzima u obzir interese obe strane.
Austrijski kancelar Sebastijan Kurc, čija zemlja predsedava EU, rekao je da je "jedna stvar jasna, a to je da više neće biti pregovora".
Predsednik Evropskog savjeta Donald Tusk istakao je da je blok odlučan u nameri da sa Britanijom ima najbliži mogući odnos.
Francuski predsednik Emanuel Makron smatra da je referendum o Bregzitu pokazatelj da su Evropi neophodne reforme.
Sporazum koji su danas usvojili lideri 27 članica EU predviđa da će prelazni period izlaska Britanije iz bloka trajati dvije do četiri godine.
Dve strane treba da počnu pregovore o budućim vezama 30. marta ili dan nakon zvaničnog izlaska Britanije iz EU.
Predsednik Litvanije Dalija Gribauskejte izjavila je da je dogovor o Bregzitu usvojen, ali da je "proces izlaska daleko od gotovog".
Britanski premijer Tereza Mej i lideri EU izrazili su nadu da će sporazum biti usvojen u Parlamentu čime bi bio olakšan izlazak Londona iz članstva u martu naredne godine.
Posle 18 meseci pregovora, uključujući i poslednje sa Španijom oko Gibraltara, lideri su usvojili uslove izlaska Britanije i da odrede okvir budućih odnosa između Londona i Brisela.
Najveće pitanje sa kojim se EU sada suočava je da li će podeljena manjinska vlada Mejove uspeti da održi sporazum, jer se očekuje oštro protivljenje tekstu u britanskom Parlamentu.
Holandski premijer Mark Rute pohvalio je pre samita Mejovu na vođenju teških pregovora i izrazio uverenje da bi ona mogla da uspešno sporazum sprovede kroz Parlament.
On je naglasio da EU "mrzi" Brexit, da time nema pobednika i da svi gube.
Predsednik Evropskog saveta, Donald Tusk, istakao je da po zaključenju Brexita "niko nema razloga da bude srećan", ali je pomenuo stihove pesme britanske grupe "Kvin" - "Prijatelji će biti prijatelji, sve do kraja" (Friends will be friends right till the end)"
Sporazum između Britanije i EU mora biti usvojen u britanskom i evropskom parlamentu.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!