• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kakav vazduh dišu Srbi

Izvor Beta

Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Filip Radović izjavio je danas da se vazduh u Beogradu ne može porediti sa onim u Pekingu.

On je za RTS rekao da zimi dolazi do većih prekoračenja zagađujućih materija u odnosu na granične vrednosti, ali da se kvalitet vazduha ocenjuje na godišnjem nivou tako da se ne može reći da je vazduh u Srbiji sličan onom u Pekingu.

NEVIDLJIVI UBICA! Veliko zagađenje vazduha u Beogradu

Globalni problem još veći u Srbiji

"Naše resorno ministarstvo ima program pošumljavanja i naredne godine uložiće u menjanje kotlarnica u lokalnim samoupravama širom Srbije", naveo je Radović. Kako je dodao, Ministarstvo energetike će naredne godine početi s fondom za energetsku efikasnost, jer naši objekti troše više energije i samim tim prouzrokuju više aerozagađenja, a prva preporuka UN je da se smanji zavisnost od fosilnih goriva. Aerozagađenje je globalni problem – devet od deset ljudi na Zemlji ima problem sa zagađenim vazduhom, izneo je Radović procene Svetske zdravstvene organizacije.

"Uvek u Srbiji tokom zime imamo mnogo individualnih ložišta i starih automobila. Tamo gde je velika populacija dolazi do prekoračenja graničnih vrednosti što svakako nije dobro", rekao je Radović.

Na zagađenost vazduha utiče i geografski položaj pojedinih mesta. U Beogradu je tako vazduh "dobar do umereno zagađen", zato što nema problema kakve imaju npr. Kosjerić i Užice, koji se nalaze u kotlinama.

Prema njegovim rečima, kvalitet vazduha u Srbiji je sličan kao u zemljama u regionu – bolji smo od BiH, a lošiji od Mađarske.

Najčistiji vazduh udišu građani u Skandinaviji, gde se ulaže mnogo više novca u zaštitu životne sredine.

Radović ističe da se radi na smanjenju aerozagađenja i dodaje da to nije proces koji se može uraditi preko noći, te da je neophodno napraviti sistemske mere.

Prema njegovim rečima, Bor bi bio najkritičniji, ali investicijom od 200 miliona evra u novu topionicu, on se više ne nalazi na listi zagađenih gradova.

Takođe, EPS sprovodi projekte od nekoliko stotina miliona evra koji se tiču smanjenja aerozagađenja.

Ćevapi "krivi" za zagađenje vazduha?!

Komentari 8

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Garrosh

Srbe ubija stres zvan ``200 eura plata```

Goran

Kad dodjem iz beca u smederevo preko zime,bukvalno se gusim,pogotovo kad je povecan pritisak,a dim pada na sve strane.Uzas.

STRADIJA

Mislim da se vazduh udiše a ne DIŠE

special image