To će ujedno biti i prva zvanična poseta inostranstvu članova predsedništva otkako su u oktobru prošle godine izabrani za članove Predsedništva BiH, a koji imaju, malo je reći, različito gledanje i na BiH i na njenu spoljnu politiku.
Kako navodi Hina, Dodik, Komšić i Džaferović sutra bi trebalo da se sastanu sa visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Federikom Mogerini, a u sredu sa evropskim komesarom za proirenje i susedsku politiku Johanesom Hanom i predsednikom Evropskog saveta Donaldom Tuskom.
Hrvatska agencija navodi da se članovi Predsedništva BiH nadaju se da će u Briselu dobiti garancije da će BiH ove godine dobiti status kandidata za članstvo u EU, iako za to još nisu ispunjene ni formalne pretpostavke.
Kako objašnjava, Evropskoj komisiji još nisu poslati odgovori na dodatna pitanja iz upitnika o stanju u zemlji, a tek nakon toga je moguće da se razmotri zahtev za odobravanje kandidatskog statusa.
Uoči odlaska u Brisel, predsedavajući Predsednitva BiH, Milorad Dodik, rekao je da je evropski put te zemlje deo konsenzusa svih političkih aktera u BiH i poručio da nije dobro da bilo koja strana u BiH zbog svojih "uskopolitičkih interesa" taj konsenzus ucenjuje i naruava, prenose Nezavisne novine.
Dodik je ocenio da je potrebno što pre obezbediti kandidatski status i da svi rade na tome neopterećeni drugim pitanjima, saopteno je iz kabineta predsedavajućeg Predsedništva BiH.
"Smatram da je usvojeni mehanizam koordinacije jedini i ispravan način na koji BiH treba da se kreće prema EU i da evropske integracije BiH ne treba da budu opterećene pojedinačnim političkim afinitetima i procesima koji sa evropskim integracijama nemaju nikakve veze", istakao je Dodik.
On je ocenio da činjenica da tri meseca nakon izbora još nije formirana vlast na nivou BiH "najbolje ilustruje trenutno stanje u BiH".
"Umesto dobrih vesti iz BiH, mi u Brisel nosimo samo institucionalnu krizu. Stiče se utisak da je neko svesno u BiH odugovlačio izradu odgovora na Upitnik kako bi se poslala poruka evropskim zvaničnicima o potrebi neke vrste intervencionizma", rekao je Dodik.
On je naglasio da će se "energično usprotiviti" daljem usložnjavanju unutrašnjih prilika u BiH i pokušajima prizivanja bilo kakve intervencije međunarodne zajednice.
Dodik napominje da međusobni dogovor izabranih predstavnika konstitutivnih naroda "predstavlja jedinu formulu za rešavanje problema" u toj zemlji.
Tokom posete Briselu nije predviđen sastanak članova Predsedništva BiH sa predsednikom Evropske komisije Žan Klod Junkerom što, napominje Hina, lokalni mediji u BiH vide kao "još jedan dokaz da članovi Predsedništva BiH u Brisel putuju praznih ruku" i da ih tamo i ne očekuju razgovori koji bi mogli da donesu neku naročitu korist za zemlju.
Uz to, napominje hrvatska agencija, vlada bojazan kako će se članovi Predsedništva BiH ponašati i šta će govoriti u Briselu, imajući u vidu da su već mesecima u svađi oko niza pitanja, a da državni vrh nedeljama nije zasedao jer je blokirano uspostavljanje novog saziva Saveta ministara.
Komšić i Džaferović, naime, ne žele da daju saglasnost da se za predsedavajućeg Saveta ministara imenuje Zoran Tegeltija iz Dodikovog Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), sve dok on ne da jamstva da neće kočiti približavanje BiH NATO savezu.
S druge strane, Dodik u takvim okolnostima odbija da sazove sednicu Predsedništva BiH i da učestvuje u donošenju bilo kakvih odluka, sve dok Tegeltija ne bude imenovan.
Bošnjački član Predsedništva BiH, Šefik Džaferović, rekao je danas novinarima u Sarajevu da je ovo, ipak, važna poseta jer treba da se potvrdi strateško opredeljenje države za nastavak procesa evropskih integracija.
Govoreći o tome što EK još nisu poslati odgovori na dodatna pitanja iz upitnika o stanju u zemlji, Džaferović je rekao da je to "samo tehničko pitanje" i najavio da će odgovori uskoro biti dovršeni.
"Ostaje da se prevedu na engleski jezik i obave neke tehničke stvari", tvrdi Džaferović.
U junu 2018. BiH je od Evropske komisije dobila dodatna 653 pitanja, nakon što joj je punih 14 meseci trebalo kako bi odgovarila na prvobitnih 3242.
Evropska komisija tražila je od BiH relevantnije i novije statističke pokazatelje, dodatna pojašnjenja na već date odgovore, ali je reagovala na činjenicu da na neka od pitanja iz prvobitnog upitnika iz Sarajeva uopće nije stigao odgovor.
Predsednica Srpske Željka Cvijanović ranije danas je izjavila da od sastanka članova Predsedništva BiH u Briselu sa zvaničnicima EU, očekuje da će doći do oživljavanja evropskog puta BiH.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!