U saopštenju se navodi da je spomenik "u bezumnom činu vandalizma" oskrnavljen čekićem.

Vandali su oštetili mermernu ploču na osnovi spomenika.

Portparol groblja rekao je da nije poznato kada se to dogodilo, ali da se veruje da je spomenik oskrnavljen tokom proteklih nekoliko dana.

"Čini se da je ime Karla Marksa bilo posebno ciljano. Ovo ne izgleda kao prost čin vandalizma prema spomeniku nego kao ciljani napad na Karla Marksa", naveo je Dangavel. Autor "Kapitala" je jedan od najpoznatijih stanovnika Hajgejta, groblja u severnom Londonu. Ironija istorije je činjenica da se za posetu grobu pisca "Manifesta Komunističke partije" i neprijatelju kapitalizma mora platiti ulaznica. Na istom groblju je sahranjena i viktorijanska spisateljica Meri En Evans, poznatija pod pseudonimom Džordž Eliot.

Marksu za rođendan statua u Nemačkoj

Marks se smatra "ocem komunizma", što je tip vladavine i filozofija u kojoj se sve deli jednako.

Marks je umro u Londonu 1883. godine, a na osnovama njegove političke doktrine nastali su komunistički režimi SSSR-a, Kine i Kube, zemalja Istočnog bloka ali i SFR Jugoslavije.

Interesovanje za Marksovo delo vratilo se posle karastrofanle ekonomske krize koja je pogodila svet 2008. godine, a koja je krenula od korumpiranog bankarskog sektora SAD.

Karl Marks je ponovo "in"

Nemački filozof i teoretičar je najpre sahranjen u grobnici svoje supruge u zabačenijem delu groblja, ali je 1956. novi spomenik s velikom bistom postavljen na vidljivijem mestu. Njegova izrada je finansirana donacijama koje je prikupila britanska Komunistička partija.

Na spomeniku je upisana parola "Proleteri svih zemalja, ujedinite se!".

Ovo nije prvi put da je spomenik bio na meti napada. Bista je bila uklanjana, bila je meta improvizovane bombe sedamdesetih godina i ružena bojom i grafitima.

"Izražavati neslaganje s nečijim idejama uništavanjem spomenika je posebno neprikladan način debate", izjavio je Dangavel.

Kako je rekao, šteta "nije nepopravljiva ali više nikad neće biti isto".