• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beograd se odužuje velikanima: Novi nazivi ulica

Izvor mondo.rs

Zadarska ulica u Beogradu poneće ime po književniku Dobrici Ćosiću, a Travnička po istoričaru Miloradu Ekmečiću, odlučili su odbornici Skupštine grada Beograda. Podiže se spomenik u znak sećanja na stradale radnike RTS 1999. godine.

 Preimenjovanje ulice u Dobrica Ćosić - Bastać pokušao d auruči Nikodijeviću zahtev za obustavu Izvor: MONDO/Petar Stojanović

Izvor: MONDO/Petar Stojanović

Incijativu za promenu naziva Zadarske ulice podneo je, kao građanin, predsednik Aleksandar Vučić.

Dobrica Ćosić je rođen 1921. godine u selu Velika Drenova, kod Trstenika. Školovao se u srednjoj Poljoprivrednoj školi u Bukovu, kod Negotina. Drugi svetski rat je prekinuo njegovo školovanje, pa je kasnije završio Višu političku školu.

BASTAĆ POKUŠAO DA STOPIRA PREIMENOVANJE ULICE

U toku sednice Skupštine grada, predsednik opštine Stari grad Marko Bastać pokušao je predsedniku Skupštine grada Nikoli Nikodijeviću da uruči zahtev za obustavu inicijative da Zadarska ulica ponese ime po književniku Dobrici Ćosiću. Međutim, radnici obezbeđenja su ga obavestili da je sednica gradskog parlamenta već počela, pa u tome nije uspeo.

Od kraja šezdesetih godina prošlog veka sve snažnije se suprotstavlja Titovoj politici, a od 1951. je postao slobodan umetnik, književnik koji je romanima iskazivao i svoje političke stavove.

Književni rad započeo je romanom "Daleko je sunce" 1951. godine, a 1954. godine objavljen je njegov drugi roman "Koreni".

Autor je i romana "Deobe", a u periodu od 1972. do 1979. godine napisao je istorijski roman "Vreme smrti" u četiri knjige.

Ćosić je preminuo 18. maja 2014. u Beogradu.

Milorad Ekmečić je bio istaknuti istoričar koji se dominantno bavio istorijom srpskog naroda u 19. i 20. veku.

Rođen je 1928. godine u Prebilovcima kod Čapljine.

Građanin Vučić želi Ulicu Dobrice Ćosića

Istoriju je studirao na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gde je i doktorirao 1958. godine. Radio je kao profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu do 1992. godine kada su ga uhapsile "zelene beretke".

Iz kućnog pritvora uspeo je da pobegne u Srbiju, gde je predavao kao redovni profesor od 1992. do 1994. godine na Filozofskom fakultetu u Beogradu.

Bio je gostujući profesor na američkom univerzitetu En Arbor u Mičigenu i na Univerzitetu u Kanzasu, a bio je i redovni član SANU.

Preminuo je 29. avgusta 2015. godine u Beogradu, u 88. godini života.

PARK BRANKU RELJI

Na današnjoj sednici je odlučeno i da park koji se nalazi pored Osnovne škole "Stefan Nemanja", na uglu Ulica Vase Pelagića i Ljube Jovanovića u Beogradu, dobije ime po narodnom heroju i učesniku Narodnoslobodilačke borbe, Branku Paraću Relji.

Incijativu za ime "Branko Parać - Relja" podnela je predsednica opštine Savski venac Irena Vujović, navodi se u odluci, uz obrazloženje da time opština želi da sačuva sećanje na ovog narodnog heroja i doprinese očuvanju tradicije.

Branko Parać-Relja je bio učesnik Narodnooslobodilačke borbe i narodni heroj. Pre Drugog svetskog rata radio je u Zavodu za izradu novčanica u Topčideru, a posle okupacije Jugoslavije u leto 1941. godine postao je član udarnih grupa koje su vršile razne akcije protiv okupatora, posebno na Senjaku gde je i živeo.

SPOMENIK ZA SRADALE RADNIKE RTS-a

Odbornici su takođe, odlučili da u Beogradu bude podignut spomenik - memorijal "Zašto?" u znak sećanja na poginule radnike RTS-a u NATO bombardovanju 1999. godine, odlučili su danas odbornici Skupštine grada Beograda.

Spomenik se podiže na inicijativu RTS-a i njihovim će novcem biti finansiran.

Idejno rešenje autorskog tima studija "Neoarhitekti" izabrano je na konkursu 2013. godine.

Na sednici je odlučeno da se formira odbor za podizanje spomenika, a među članovima je i zamenik gradonačelnika Goran Vesić.

Današnjoj sednici Skupštine grada, na kojoj se između ostalog rasparavljalo i o rebalansu budžeta, nisu prisustvovali odbornici opozicije.

Komentari 12

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Građanin

Preimenovati Bulevar kralja Aleksandra u Bulevar Aleksandra Vučića

Anki

Dosta više ulica komunistima! Treba promeniti nazive svim ulicama koje nose njihova ili imena mesta bivših republika. Kao i svemu što ima veze sa jugoslovenstvom.

Say Yes

@Anki Potpuno se slazem sa tvojim komentarom

special image