• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bitka za bebe - jedan od prioriteta vlasti

Izvor mondo.rs

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kao jedan od glavnih problema, ali i ključnih frontova naveo i borbu za rast nataliteta. "Sve nas je manje, gradovi nam umiru. Džaba nam sve ako nema dece. Mislite o tome", rekao na mitingu u Beogradu.

Iz godine u godinu sve su alarmantniji, zabrinjavajuci, dramaticniji i ujedno poražavajuci podaci o starosnoj dobi gradana Srbije. Istina je da je Srbija trenutno jedna od zemalja u Evropi sa najstarijim stanovništvom.

Prema podacima Republickog zavoda za statistiku, svake godine nestaje opština velicine Prijepolja, Beceja ili Savskog venca!

Republicki zavod za statistiku saopštio je 2017. godine da je broj stanovnika u Srbiji od 2006. do 2016. godine na osnovu prirodnog priraštaja smanjen za oko 385.000, što znaci da se godišnje broj stanovnika smanji za oko 35.000!

Uz rame Srbiji su još neke zemlje istiocne Evrope poput Hrvatske, Bugarske, Ukrajine, Rumunije...

Dramaticni podaci: Srbija NESTAJE!

U više navrata do sada, predsednik Srbije Aleksandar Vucic je govorio o ovom problemu, nazvavši ga jednom prilikom i "svojom najgorom nocnom morom".

"Svakog dana nas je 107 manje, svakog dana gubimo 107 ljudi i zato moramo da ucinimo sve što možemo na povecanju nataliteta", rekao je on polovinom 2018. godine godine u Prokuplju.

Zaista zlokobno zvuce statisticke projekcije - Srbija se nalazi medu 10 zemalja u svetu koje beleže najveci pad stanovništva, a procena je da bi, ako ovaj trend bude nastavljen, broj stanovnika u Srbija do 2050. godine mogao da bude manji cak za 16,6 procenata.

Pojedine prognoze su cak lošije - cak 21% manje stanovništva u Srbiji do 2060. godine u odnosu na 2015. godinu!

I tokom završnog mitinga u okviru kampanje "Buducnost Srbije" u petak, 19. aprila u Beogradu, Vucic je posebno istakao ovaj problem, izražavajuci zabrinutost zbog trenutnog stanja u populacionoj politici i uputio još jedan poziv gradanima da razmišljaju o deci.

"Uložicemo sledece godine mnogo više novca u novu populacionu politiku. Sve nas je manje i džabe je sve što radimo, ako ne budemo imali decu. Molim vas da to razumemo. U svim gradovima se rada manje dece od broja onih koji umiru, gradovi nam umiru. Normalno je da brinete i o karijerama, ali molim vas da brinete o deci i buducnosti Srbije", istakao je Vucic tokom govora na mitingu.

OVO je srpska majka hrabrost: Ima DESETORO dece!

Ovaj problem je, naravno, usko povezan sa ekonomskim uslovima, otvaranju radnih mesta, mogucnosti zapošljavanja, podsticajima prilikom obezbedivanja stambenih uslova...

"Vecita" dilema: Posao i(li) porodica? (ANKETA)

Demografski strucnjaci kažu da je za poboljšanje demografske buducnosti neophodno da se u porodicama u Srbiji rada troje ili cetvoro dece. Pocetkom '50-ih godina 20. veka u Srbiji se radalo oko 160.000 dece, a danas se godišnje rodi manje od 65.000, pokazuju demografski podaci.  

STRATEGIJA DRŽAVE


Država je vec preduzela neke mere na ublažavanju ovog negativnog trenda (izgradnja 'jeftinijih stanova' za mlade bracne parove), ali svakako da se mere moraju "pojacati". Neophodna su ekonomska davanja i olakšice u cilju podsticanja radanja, poboljšanje zdravstvenih usluga, proširivanje mreže vrtica, a možda i najvažnije - stvaranje društvene klime koja pogoduje vecem radanju.

U martu 2018. godine usvojena je Strategija podsticanja radanja, a cilj je da se u narednih 10 do 15 godina nivo stope radanja poveca sa sadašnjih 1,46 na 1,85 deteta po ženi, težeci ka poželjnoj stopi koja je 2,1 dete po ženi i koja bi omogucila obnavljanje stanovništva.

Strategija ima osam ciljeva, medu kojima su ublažavanje ekonomske cene podizanja dece, što je, kažu predstavnici vlasti, vec ostvareno i kroz Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom, uskladivanje rada i roditeljstva, snižavanje psihološke cene roditeljstva, ocuvanje i unapredenje reproduktivnog zdravlja, rešavanje problema neplodnosti.

Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom predvida da roditelji za trece i cetvrto dete dobijaju po 12.000, odnosno 18.000 dinara mesecno narednih deset godina.

"Ova finansijska podrška odnosi se na standard svakog deteta bez obzira da li majka radi ili ne radi", kaže ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Ðukic-Dejanovic i istice da je država u protekle tri godine finansirala projekte u 161 opštini i gradu sa više od 1,2 milijarde dinara, a koje se odnose na mere populacione politike. 

Na nedavnom skupu u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (16. april 2019. godine), saopšten je podatak da svaki treci student planira da posle završenog školovanja ide u inostranstvo.

Direktorka Centra za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka Mirjana Raševic ukazala je na problem odlaganja radanja i da na to uticu brojni faktori. Medu tim faktorima su ekonomski uslovi, osecaj ekonomske i psihološke nesigurnosti, izražen individualizam, drugaciji partnerski odnosi, insistiranje na kvalitetu i života roditelja i deteta.

"Ostvarivanje materinstva je otežano ponašanjem koje ugrožava reproduktivno zdravlje. Tokom reproduktivnog perioda žena u Srbiji u proseku ima tri namerna prekida trudnoce", istakla je ona.

Upozorila je da je broj žena starosti od 20 do 34 godine od 2011. do 2017. godine smanjen za oko 60.000.

Komentari 88

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Maksa

"nisam imala ni materinski dodatak zato što su peto i šesto dete, a propisano je da mogu da primaju samo porodice sa četiri deteta" Bravo za vladu i borbu protiv nataliteta.

Mama

Prestanite da nam vakcinišete decu raznoraznim otpadom i rađaću bez obzira imala ili nemala posao. Stop prisilnoj vakcinaciji otrovima.

Svaštara Za Svašta I Još Ponešto

Ma da. Podrška natalitetu ne može biti novčana pomoć niti takav sistem. Poslala sam idealno rešenje za podršku nataliteta ali nažalost nisu me zvali iz ministarstva zdravlja dok su me iz ministarstva populacione politike podržali ali su se sklonili u stranu. Poslala sam jednoj stranci koja se ozbiljno bavi time i zvali me na sastanak. Eto koliko država aktivno brine o tome da poveca natalitet.

special image