Grujičić koja je neourhirurg i vršilac dužnosti direktora Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije rekla je da je posebno povećan broj agresivnih malignih bolesti kod mališana.

"Ne postoji porodica u zemlji koja nema nekog obolelog od malignih bolesti", istakla je ona.

Grujičić je za RTS rekla da još veću opasnost od osiromašenog uranijuma, kojim je Srbija gađana tokom NATO bombardovanja, a to su druge toksične supstance.

PLJAČKOVICA - ukleto brdo kod Vranja

"NATO je od nas napravio ekstremni poligon. Ne radi se samo o osiromašenom uranijumu. Postoje toksične supstance, otrovi kojima je zatrovano tlo. To je bila regionalna ekološka katastrofa. Ugrožene su sve zemlje u regionu", rekla je Grujičić.

"Nekada smo imali visok procenat izlečenja kod dece, ali sada više ne. U porastu su i autoimune bolesti. Žene s ogromnim lekarskim kartonima obilaze lekare, a da ne pričamo kakve je psihičke posledice ostavila NATO agresija", dodala je.

Doskorašnji predsednik Društva za borbu protiv raka Srbije Slobodan Čikarić rekao je za "Kurir" da nema dileme i da je osiromašeni uranijum uticao na povećenje broja malignih tumora kod dece i odraslih.

Nove žrtve NATO bombi: Generacije rođene posle 1999.

"NATO ne želi da se ta stvar razotkrije. Istraživao sam 20 godina i uporan sam u nastojanju da dokažem da je osiromašeni uranijum koji je bačen na Srbiju uticao na povećanje malignih oboljenja, posebno sistemskih - leukemije i limfoma. Rađaju se i deca sa psihofizičkim malformacijama ili deformitetima, povećan je sterilitet i kod muškaraca i kod žena", rekao je Čikarić.

Prof. dr Čikarić dodaje da se kod dece najčešće javljaju leukemija, maligni limfomi i rabdomiosarkomi:

"Od 1999. godine stopa mortaliteta ili broj umrlih na 100.000 stanovnika se povećava - 1998. ona je iznosila 230, a 2017. se popela na 313, i to kod svih uzrasta stanovništva. To znači da je 36 odsto povećana stopa mortaliteta od malignih tumora i nije slučajno što je tako", objasnio je Čikarić.