U opštini Lučani voda se povlači, a narednih dana biće utvrđene štete koje su naročito zadesile Dragačevo, gde se pojavilo i klizište.

U pomoć ugroženim građanima uključila se i Vojska Srbije, na poziv Štaba za vanredne te opštine.

Pogledajte fotografije:

undefined poplave

Velika šteta naneta je i Kraljevu, gde je poplavljeno je više od 400 kuća i objekata, oštećeno ili potpuno uništeno 16 mostova, a saobraćaj je prekinut na 20 putnih pravaca.

Posebno je teška situacija u mestu Sirča, gde su, kako navodi Prva televizija, po ulicama uginule životinje, a nedostaje i osnovnih životnih namirnica.

Načelnik Štaba za vanredne sitaucije u Čačku Bratislav Zečević rekao je za Prvu da opasnost od poplava u tom kraju više ne postoji, ali da se preduzimaju preventivne mere, budući da je na snazi žuti meteoalarm.

undefined poplave knić

On je naveo da, kada je na snazi žuti meteoalarm, najviše stradaju seoska područja i seoska putna infrastruktura jer ne postoje kanali, te ekipe zbog toga kopaju kanale pored puteva, postavljaju vreće na najkritičnijim mestima.

Rekao je i da tri sela za sada nemaju vode jer su bujice presekle cevi, ali da će voda biti dostavljena.

Šteta u opštini Ivanjica nakon obilnih padavina i poplava je ogromna, a povređenih, prema trenutnim informacijama nema, izjavio je danas pomoćnik predsednika te opštineza infrastrukturu Ivan Mojsilović.

“Ogromne su štete na putnoj infrastrukturi. Više od 100 kilometara asfaltnih i makadamskih puteva je uništeno. Trenutno ima puteva koji su u prekidu”, rekao je Mojsilović za Tanjug.

Pojedini putevi koji još uvek nisu dovedeni u upotrebno stanje, jesu opštinski put Grabovica - Bela Crkva, nekategorisani putevi Stara fabrika - Ajdačići - Jendečići, a takođe ima oštećenih puteva u naselju Luke.

“Mašine su na terenu koje pokušavaju da date puteve dovedu u stanje prohodnosti, kako bi deca mogla da idu u školu, bolesni u dom zdravlja...”, dodao je Mojsilović.

Prema preliminarnim podacima, biće potrebno oko 50 miliona dinara da se putevi dovedu u stanje u kome su bili pre elementarnih nepogoda koje su pogodile delove Srbije.

Mesne zajednice Prilike, Bukovica i Lisa primile su najveće količine padavina i tu je došlo do najvećih oštećenja na putnoj infrastrukturi, a značajna šteta pričinjena je i u mesnim zajednicama Luke i Osonica zbog bujičnih potoka i reka, rekao je Mojsilović, dodajući da je voda odnela tri mosta.

On je naveo da je u toku vremenskih nepogoda, 13 mašina izašlo na teren i obavilo veliki deo posla, čime je spasen veći deo mostova, propusnih i pločastih prolaza.

Komisija zadužena za procenu štete na objektima trenutno je na terenu, a i dalje ima lokacija kojima je nemoguće pristupiti, dodao je Mojsilović, navodeći da ima više od 15 klizišta, koja se aktiviraju i zatvaraju deo puta, kao i da su pojedini objekti oštećeni od klizišta.

Raška, Jošanica, Trnavica i Deževska povukle su se u svoja korita i situacija u Novom Pazaru je, i pored novih padavina, znatno bolja nego u ponedeljak.

Međutim, novi problem Novopazaraca je što je pola grada bez vode.

Kiša i bujice su zamutile reku Rašku do tog stepena da filtersko postrojenje "Vodovoda i kanalizacije" radi sa tek polovinom kapaciteta prerade sirove vode, zbog čega su žitelji viših delova Novog Pazara od juče bez vode.

Veliku pažnju javnosti privukao je snimak iz tog grada na kome se vidi kako bager prebacuje nagomilano đubre u nabujaloj reci sa jedne strane mosta na drugu, a Prva navodi da je na taj način spasen most, jer je đubre zagušilo deo ispod njega i pretilo da ga ugrozi.

U opštinama u kojima je vanredna situacija poplavljeno je više od 600 objekata i evakuisano 312 ljudi, kaže načelnik Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice i civilnu zaštitu pri MUP-u Goran Nikolić.

On je za Tanjug rekao da je poslednja evakuacija bila juče pre podne, da se sada radi na ispumpavanju vode i sanaciji terena.

"Polako se smiruje situacija, vode se vraća u korita. Nadamo se da će ostati tako, bar su takve najave RHMZ", naglasio je on i dodao da će ekipe ostati na terenu dok se sve ne sanira.

U KNIĆU BORBA TEK PREDSTOJI

U Opštini Knić trenutno je deset porodica najugroženije, a ekipe su na terenu u pokušaju da im pomognu, izjavio je predsednik opštine Knić Miroslav Nikolić.

"Porodicama je uništena sva imovina u domaćinstvima. Obilaze ih naše ekipe Doma zdravlja, Crvenog krsta i Centra za socijalni rad sa paketima i hemijskim sredstvima za higijenu",  izjavio je Nikolić za Tanjug.

Prema njegovim rečima, situacija na teritoriji opštine se u prethodnih 48 časova stabilizova,a a došlo je i do smanjenja nivoa vodostaja centralne reke Gruže i njenih bočnih pritoka.

"Ohrabrujuće je što je nivo vodostaja opao, a mi smo najkritičnije tačke rešili u tom smislu što smo mehanizacijom ojačali bedeme kako ne bismo imali nove poplave i ulivanje vode u domaćinstva" , rekao je Nikolić.

Oko 60 odsto od 320 asfaltiranih i atarskih puteva u opšitni Knić je oštećeno potpuno, a ostatak je delimično oštećen, priča Nikolić, dodajući da su službe uspele da uspostave vezu sa dva od tri odsečena sela.

Predsednik opštine Knić kaže da službe čekaju na povlačenje vode, jer je zemljište prezasićeno, a više od 1.200 hektara obradivog zemljišta je još uvek pod vodom.

Povlačenje vode čeka se i kako bi uz saradnju sa Institutom za javno zdravlje dezinfikovali bunare i druge izvore vode, u cilju sprečavanja širenja zaraza, dodaje Nikolić.

Nikolić ističe da povređenih i nastradalih nema, ali je došlo do stradanja stoke.