Na konferenciji za medije održanoj u Vladi Srbije, srpski reditelj Predrag Gaga Antonijević najavio je premijeru svog novog filma "Dara iz Jasenovca" za proleće 2020. godine, kada će se navršiti i 75 godina od oslobođenja logora Jasenovac.
"Ovakav film potreban je i nama i svetu. Osećamo u isto vreme čast i zadovoljstvo, ali i jedno veliko breme, s obzirom na to da želimo da izbegnemo uplitanje politike i fokusiramo se na emotivnu priču pojedinca", rekao je reditelj Predrag Gaga Antonijević.
On je naglasio da uprkos tome što se film bavi osetljivim temama, nezapamćenim stradanjima u logoru Jasenovac i tragičnim istorijskim činjenicama koje će prvi put na ovaj način biti prikazane svetu, prikazujemo svetu, on će takođe biti i edukativnog karaktera, prikladan za prikazivanje u školskim ustanovama.
"Ovo je ogromna priča o tragediji i zlu, koja može biti ispričana na više načina. Mi smo se opredelili za priču kroz Daru i njenu porodicu. Dara je kompozitni lik, a predstavlja svu decu koja su prošla kroz slično iskustvo, pa će i čitav film biti na njenim leđima".
Glavnu ulogu devojčice Dare igra Biljana Čekić, a glavna muška rola poverena je Marku Janketiću, koji u filmu igra ozloglašenog Vjekoslava "Maksa" Luburića, komandanta jednog od najstrašnijih logora u novijoj ljudskoj istoriji.
Film "Dara iz Jasenovca" iznačen je kao projekat od nacionalnog značaja. Novac za film obezbeđen je iz državnog budžeta Srbije.
"Ovo je projekat iza kojeg je država stala, film koji se snima gotovo isključivo uz pomoć Vlade Srbije. Osećam i neku vrstu odgovornosti što kao država nismo našli ranije vremena, interesa, snage i novca da ovakav film snimimo. Gotovo osam decenija će se navršiti kako su se strašni zločini dogodili u Jasenovcu, a da Srbija nije na jedan istoriografski i umetnički način ispričala priču o tome. Drago mi je što će se to sada desiti i što u Filmskom centru prepoznajemo značaj nacionalnih i istorijskih tema", rekla je predsednica Filmskog centra Srbije Jelena Trivan.
MARKO JANKETIĆ
Majkl Barenbaum, američki stručnjak za holokaust, koji je i konsultant na filmu, istakao je da moć priče leži u priči pojedinaca, u kojoj vidimo kako nesreća, ubistva i užasi utiču na jednu osobu, a naročito na život jednog nevinog deteta.
Podsetio je na stihove jednog pesnika prema kojima je smrt deteta zapravo gubitak beskrajnih mogućnosti.
"To je napad na budućnost, jer se deca ne mogu smatrati neprijateljima. Snaga filmova ogleda se u tome da nas informišu ne samo intelektualno, već i da nas emotivno dirnu. Kroz ličnu priču moguće je osvetliti i suočiti se sa okrutnošću i užasima koji su se desili", rekao je profesor Barenbaum.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Pretučena Sloboda Mićalović: Poznata glumica se nalazi u Urgentnom centru