re letnjih odmora, Zapadnom Balkanu je najzanimljivija ona koju trenutno obavlja Federika Mogerini.

Ona je pre pet godina postala Visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost u jednako napornom natezanju između različitih političkih opcija u Briselu, uprkos tome što je sa manje od osam meseci provedenih na poziciji šefice italijanske diplomatije delovala prilično neiskusno za hvatanje u koštac s diplomatijom na tako visokom nivou.

Iako joj je iz zemalja EU bliskih Vašingtonu, poput Litvanije, zamerano da je pro-Kremljovski kandidat, ona je tada trijumfovala nad mnogo iskusnijim švedskim diplomatom Karlom Biltom, a propala je i ideja da za šefa evropske diplomatije bude postavljen Radek Sikorski, ministar spoljnih poslova Poljske. Ključni saveznik SAD u Evropi potom je "namiren" izborom bivšeg premijera Donalda Tuska za predsednika Evropskog saveta.

Zanimljivo je da je u to vreme kandidatkinja za šeficu diplomatije EU bila i Bugarka Kristalina Georgijeva, koja je donedavno bila v. d. predsednika Svetske banke, a tokom proteklog vikenda ponovo je pominjana kao opcija za novu Visoku predstavnicu za spoljnu politiku i bezbednost.

Međutim, bugarski premijer Bojko Borisov izjavio je na aktuelnom vanrednom samitu EU u Briselu da je ipak odbio tu funkciju za Georgijevu, jer bi u tom slučaju Bugarska izgubila pravo da ima redovnog komesara u Evropskoj komisiji.

Maroš Šefčović, diplomata sa desetogodišnjim stažom u Evropskoj komisiji i neuspešni kandidat na nedavnim predsedničkim izborima u Slovačkoj, takođe figurira za poziciju šefa diplomatije ili zamenika predsednika Evropske komisije.

Prema saznanjima politico.eu, on ipak izgleda neće biti deo "paketa" kadrova koji je sada najaktuelniji i po kojem bi Ursula fon der Lajen, saveznica nemačke kancelarke Angele Merkel, postala predsednica Evropske komisije, a belgijski premijer Šarl Mišel stao na čelo Evropskog saveta.

U igri za naslednika Mogerinijeve je i ministar spoljnih poslova Španije Žozep Borel, Katalonac koji je tokom previranja u toj španskoj pokrajini jasno stao na stranu vlasti u Madridu.

Prema informacijama Rojtersa, u Briselu se razgovara i o imenima španske ministarke ekonomije Nađe Kalvino i nesuđenog predsednika Evrospke komisije, holandskog socijaldemokrate Fransa Timermansa, kao i danske liberalke Margrete Vesteger, koji bi mogli da dobiju visoku funkciju u evropskoj vladi, ali ne i najvišu.