• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mlade u Srbiji ne zanima politika, brinu ih finansije

Izvor mondo.rs Izvor Beta

Mlada generacija u Srbiji, uprkos tome što je nezadovoljna stanjem u društvu, nije zainteresovana za politička dešavanja niti je voljna da učestvuje u javnim poslovima, već je, umesto toga, usredsređena na svoj privatni život.

 Istraživanje - mladi u Srbiji politika i finansije Izvor: MONDO/Goran Sivački
Izvor: MONDO/Goran Sivački

To je zaključak je studije o položaju mladih u Srbiji i drugim zemljama regiona.

Istraživanje je pokazalo da su mladi zabrinuti za budućnost i finansijska pitanja, ali su ujedno i odlučni da, svako za sebe, pronađu put ka boljem životu, a mnogi od njih taj put vide u iseljenju u inostranstvo.

Mladi smatraju da vlada treba da smanji nezaposlenost, iskoreni korupciju i garantuje socijalnu zaštitu i ljudska prava.

Pretvaranje ove "liste želja" u jasno definisan politički program je politički zadatak pod okriljem socijalne države i socijaldemokratije, na koje su mladi ljudi veoma prijemčivi, navedeno je u zaključcima studije.

Takva politika je, ocenjuje se u studiji, više tematske nego ideološke prirode, a značajan procenat mladih pripada nekoj vrsti političkih "realista".

Iskorenjivanje korupcije, pitanje Kosova i evropskih integracija glavne su teme koje iziskuju "velike rezove" i teške odluke, ali mladi su se na neki način tu pozicionirali.

Prihvatanje evropskog identiteta, pozitivno mišljenje o stanju demokratskih vrednosti u Evropskoj uniji i pozitivni efekti procesa pristupanja EU ukazuju na to da bi jasno artikulisana predstava o Evropi pronašla potencijalno pogodno tle među mladim ljudima, kaže s eu zaključcima.

Iznad svega je potrebna konzistentnija i sveobuhvatnija sistemska zaštita i promocija demokratskih vrednosti u društvu. To bi dovelo do većih političkih i ekonomskih postignuća samog sistema, a time i do većeg zadovoljstva mladih institucijama i stanjem demokratije, zaključak je ovog istraživanja.

Premda postoje mnoge razlike među mladima prema sociodemografskim varijablama kao što su pol, društveno-ekonomski položaj i mesto stanovanja, one su manje izražene od sličnosti koje među njima postoje. Čini se da masovni mediji i internet uspevaju da u velikoj meri ujedine njihove životne vrednosti i mišljenja, kaže se u zaključcima.

Interpretacija podataka je objavljena u studiji Fondacije Fridrih Ebert, Mladi u Srbiji 2018/2019. koja je deo regionalnog istraživanja obavljenog u 10 zemalja.

Studija se odnosi na mlade u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Hrvatskoj, Kosovu, Makedoniji, Crnoj Gori, Rumuniji, Srbiji i Sloveniji .

Podatke za Srbiju predstavio je istzraživački tim Demostata a celo sitraživanje dostupno ej na adresi https://demostat.rs/sr/vesti/.

Komentari 11

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

KiM

Pa svi svuda gube volju za politikom,jer sustinski nista se ne menja.Samo nova imena a sustina ista.Surovi liberalni kapitalizam,nema"alternativu"i cemu bavljenje politikom?Ako je sve cementirano da saka prebogatih vlada nad celim svetom,a u zemljama pojedinacno isto to.U rukama bogate i otudjene vajne elite,je sve.Narod je dekor i glasac na besmislenim izborima!To je"visestranacka"demokratija?Cista prevara dvadesetog veka.Zato na ovaj nacin nema svrhe baviti se politikom.Moraju korenite promene.Tacka.

Serbia forever

Sve dokle ne budu uzeli mladi stvar u svoje ruke, vezano za politiku, ni finansije neće biti bolje!

Ja

Do skoro sam bila protivnik odlaska mladih ali susreci se svaki dan sa problemima vidim da cu i ja morati da odem. Ovde nedaju da zivis i radis posteno samo velikim lopovima dozvoljavaju sve

special image