• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vučić obećao Radenoviću:Pare i za Šangajsku listu VIDEO

Izvor MONDO/Agencije

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić primio je danas profesora Stojana Radenovića, matematičara zbog čijeg "prelaska" u Saudijsku Arabiju je Beogradski univerzitet pao na Šangajskoj listi.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao jes profesorom Stojanom Radenovićem, jednim od najboljnih matematičara, i poručio da će država učiniti sve da zadrži naučnike koji su doprineli da se naš univerzitet nalazi visokoplasiran na Šangajskoj listi, uključujući značajno povećanje plata u nauci.

"Naučnik neće veliki kabinet"

Predsednik Vučić kaže da će država da obezbedi uslove za naučnike kakvi i druge nude. "U pripremi sam pomislio da vam obezbedim prostor za rad, ali Radenović je rekao 'šta će mi veliki kabineti'. To je čovek koji je rođen u Gornjem Brestovcu i koji nije naučio na bogatstvo, koji nije naučio da radi u velikim kabinetima", rekao je predsednik Srbije. Podsetio je da je za visoki plasman univerziteta Srbije na Šangajskoj listi zaslužno nekoliko profesora, a najzaslužniji je svakako profesor Radenović.

Vučić je, nakon sastanka, kazao da je profesor tražio razlog da ponovo potpisuje radove za beogradski Univerzitet, i da veruje da su srpska javnost, i on sam malim delom, dali profesoru taj razlog.

 Vučić je rekao da države neće ulagati samo u autoputeve, vodovod i kanalizaciju, već u naučno-tehnološke parkove, brz internet, digitalizaciju i pokušati da vrati mnoge ljude iz sveta, a posebno onima koji su ovde da pokaže poštovanje.

"Ustanovićemo budžetsku liniju koja se tiče Šangajske liste kako bi se podstaklo objavljivanje što više radova u naučnim časopisima u svetu", najavio je Vučić.

Ukazao je da je analizirao razloge za uspeh i manje uspehe, i da su podaci pokazali da da u društvenim naukama imamo mali broj citiranih autora, dok u ekonomiji, psihologiji i matematici imamo par njih.

"Država će sada pokazati da brine o nauci i kulturi i, nakon medicinskih sestara, najviše će podići primanja upravo u ovim oblastima. Saglasan sam sa profesorom Radenovićem da naučnici treba da državi vrate radom i angažovanjem, a ne samo kuknjavom. Zahvalan sam na rečima koje su nas sve probudile, a što se države tiče nećemo ulagati samo u autoputeve, vodovod i kanalizaciju, već u naučno tehnološke parkove, brz internet, digitalizaciju i pokušaćemo da vratimo mnoge ljude iz sveta, a posebno one koji su ovde da pokažemo poštovanje", rekao je on.

"Hoću u ime svih naših građana i zemlje da vam se zahvalim na marljivom radu, velikom trudu, na tome što ste proslavili ime naše zemlje, ne samo svoje ime i prezime, u nauci i matematici", rekao je on.

Šarčević već ima 12 imena

Ministar obrazovanja Mladen Šarčević, koji je prisustvovao sastanku, za sada na "listu za Šangajsku listu" već izdvojio neka imena iz Srbije, rekao je Vučić. "Da ne razmišljamo da li neko može da ide na institut ili da ostane na fakultetu...Za sada imamo 12 imena koje je ministar Šarčević izdvojio, da ih podstaknemo da se objavljuje što je moguće više naučnih radova, rekao je Vučić. Ministar Šarčević je pred sastanak istakao da je srpska nauka u ekspanziji i da je za dve godine izdvojeno 36 odsto više novca za tu oblast nego ranije, da su doneta dva važna zakona koja se tiču nauke - Zakon o Fondu za nauku i Zakon o nauci i istraživanju. "Prošle godine smo uključili 1.157 istraživača, ove godine u julu smo imali poziv za 1.000 novih mladih istraživača i 100 povratnika", rekao je Šarčević.

Vučić je rekao da ga je lično pogodila činjenica što, zbog propusta države, sada Radenović potpisuje radove za Saudijsku Arabiju i zato je na ovaj sastanak pozvao ministre obrazovanja i finansija.

ŠTA PREDLAŽE UVAŽENI PROFESOR

Profesor Radenović je u razgovoru sa predsednikom kao rešenje za bolju poziciju naše nauke u svetu predložio veću podršku mladim naučnicima i ukidanje projektnog finansiranja, umesto kojeg bi, smatra, bilo podsticajno pojedinačno nagrađivanje.

"Moj cilj je da razbijem 'centre moći' finansiranja nauke u Srbiji, da plaćanje bude 'jedan na jedan'. Kada neko objavi rad i potpiše za univerzitet", rekao je Radenović.

U svetu se oko 120.000 do 130.000 ljudi bavi publikovanjem matematičkih radova, a profesor Radenovih je četiri godine uzastopno među prvih sto.

"To je stvarno uspeh", rekao je i dodao da, međutim, pozicija BU na Šangajskoj listi ne treba da zavisi, kako je rekao, od jednog starca.

Radenović je predložio je i da se naučnici koji rade na inostranim univerzitetima finansijski podstaknu da svoje radove potpisuju za srpske univerzitete.

Kako je rekao, država bi mogla da izdvoji 1.000 do 1.500 dolara, kako bi naši mladi naučnici po svetskim univerzitetima stavljali "beogradsku adresu" na svoje radove, čime bi doprineli boljem položaju univerziteta, iako ne žive u Srbiji.

Kao primere, naveo je dr Petra Markovića, za kojeg je rekao da je "biser", a koji je, kaže, mnogo mlađi, ali po kojem Srbiju znaju u svetu, kao i po Stevi Todorčeviću, Veličkoviću...

Prof. Radenović je ranije svoje naučne radove objavljivao kao član Univerziteta u Beogradu (BU), ali ga je u međuvremenu angažovao Univerzitet kralja Sauda u Saudijskoj Arabiji.

 Kako BU više nema u svojim redovima najcitiranije istraživače, to je dovelo ove godine do pada na Šangajskoj listi za 100 mesta.

Profa Radenović SPREMAN da nas VRATI NA ŠANGAJSKU LISTU

Predsednik Srbije nedavno je rekao da će dati sve od sebe da se prof. Radenović vrati na Univerzitet u Beogradu.

"To je čovek kojeg je Tomislav Nikolić svojevremeno odlikovao na ponos naše države, a ja ću dati sve od sebe da za godinu dana, kada isteknu svi ti ugovori da ga vratim i da potpisuje sve svoje naučne radove za Srbiju", naveo je ranije Vučić.

Prof. Radenović, inače penzioner, naučne radove piše u podrumskim prostorijama zgrade u kojoj stanuje na Vračaru.

Zahvaljujući njemu, ali i prof. Zoranu Kadelburgu, Univerzitet u Beogradu našao se među 300 najboljih u svetu 2017. godine.

Komentari 181

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

DAN

Ovde nije ni pomenuta saradnja privrede i nauke koja je ključ za profitne inovacije !! Samo objavljivanje je davanje ideja drugima a nema koristi !! Mnogi objavljeni radoviu svetu su prethodno patentirani ili daju suviše malo da bi bili "ukradeni". Država mora da pomogne ovu saradnju i da pomogne Međunarodno patentiranje naučnih inovacija. Posebno važno kod tehničko-tehnoloških nauka koje vuku svet i kod koji je važno ulaganje u često skupu opremu.

Jelena

Kako se u ovoj zemlji sve radi ad hoc: odlaze lekari,povecaj njima; nezadovoljni naucnici, gasi pozar tamo,itd. Pa skoro kad su drugima povecali plate 10%,visoko obrazovanje je dobilo 5%,jer je ministar procenio da su im plate velike,pa sad asistent na fakultetu ima manju platu od ucitelja. A upravu su sveli na minimalac. Nekada su plate povecavane svima jednako,a sada se pravi ogroman jaz medju profesijama,pa ko se gde naso i kolko mu udele, nekom 10,nekom 5,nekom nista...

U prevodu

Neću sendvič oću pare da ne pišem loše komentare

special image