• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Novac od prodaje NIS-a "leže" u Rajfajzen

Ministarka finansija Srbije Diana Dragutinović izjavila je da će 400 miliona evra od prodaje Naftne industrije Srbije biti uplaćeno Srbiji sutra preko Rajfajzen banke.

Ministarka finansija Srbije Diana Dragutinović izjavila je da će 400 miliona evra od prodaje Naftne industrije Srbije (NIS) biti uplaćeno Srbiji sutra preko Rajfajzen banke.

U kupoprodajnom ugovoru za NIS piše da je provizija banke u tom poslu 20.000 evra, rekla je Dragutinović na televiziji B92.

Ona je rekla da je priliv tog novca značajan za odbranu kursa dinara.

Prema njenim rečima, Vojvodini će sredstva biti preneta u dinarima, a devize će biti prodate Narodnoj banci Srbije što će povećati devizne rezerve Srbije i uticati na stabilnost dinara.

Ona je rekla da prema Zakonu o privatizaciji 50 odsto sredstava od prodaje NIS-a, odnosno 200 miliona evra može ići odmah u Vojvodinu, jer se NIS nalazi na njenoj teritoriji, a ostatak sredstava zavisi od toga koliko će nadložnosti Republike Srbije preuzeti Vojvodina.

Dragutinovićeva je kao primer navela da fiskalna decentralizacija podrazumeva da će neke nadležnosti Republike Srbije preuzeti Vojvodina.

Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić je rekao da će uplatom sredstava za NIS devizne rezerve Srbije iznositi 8,4 milijardi evra.

Jelašić je rekao da je ove sedmice na odbranu kursa dinara potroseno između 120 i 130 miliona evra deviznih rezervi Srbije i da je sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) dogovoreno da za odbranu domaće valute iz deviznih rezervi do kraja marta bude potrošeno do 500 miliona evra deviznih rezervi.

On je rekao da će u dogovoru sa MMF tražiti da se taj limit poveća.

Jelašić je rekao da NBS nema fiksiran kurs koji će braniti, već da će odnos domaće valute i evra i nadalje regulisati tržište, a da je slabljenje domaće valute posledica stanja ekonomije u zemlji.

Ministarka finansija izjavila je da kurs dinara treba braniti "pomalo" da se ne dozvole velike oscilacije, ali da svaka "odbrana ima svoju granicu".

Ona je rekla da Srbija ima "konforan nivo deviznih rezervi" i da za sada ne bi povlačila sredstva od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), kao i da se ta sredstva mogu povući veoma brzo kada se za to ukaže potreba.

"Izabrali smo fleksibilan kurs jer smo siromašna zemlja", kazala je ona i dodala da je prodaja Telekoma jedan od načina da se omogući priliv kapitala kako bi se obezbedila i veća stabilnost dinara, kao što smatra i guverner.

Ocenila je, međutim, da je bolje da se devize zbog nepovoljnih okolnosti za privatizaciju i ekonomske krize prikupe povlaćenjem kredita međunarodnih finansijskih institucija.

Na primedbu Jelašića da bi zbog ekonomske krize i u slučaju da budžet ne bude ostvarivan prema planu trebalo razmišljati o smanjenju penzija i plata budžetskih korisnika, Dragutinovićeva je rekla da takve rezove nije dobro povlaćiti u kriznim vremenima i da za sada Vlada ne razmišlja da povlaći takve mere.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image