Stanaj je osuđen kao vođa i finansijer međunarodne grupe koja se bavila švercom cigareta.

Deo klana čije je „poslovno područje“ preuzeo Šarić, a koji se obično označava kao „crnogorski tajkunski lobi“, učestvovao je u brojnim privatizacijama u Srbiji.

Najčešće preko posrednika, fizičkih lica ili firmi koje su za te potrebe, sa 250 evra uloga, osnivali anonimni 18-godišnjaci, oni su kupovali uglavnom preduzeća u kojima je zbog velikog obrta gotovine, našim institucijama teško da prate poreklo i dalji tok novca.

Poslednjih dana govori se i da su u čitavu priču umešani i neki bivši i sadašnji visoki funkcioneri iz Vojvodine, kao i da je preko jedne od banaka sa sedištem u pokrajini, oprano više od milijade evra dobijenih iz poslova sa drogom i cigaretama, a koje posle „Memfisa“ pokušava da rasvetli i sadašnja međunarodna policijska istraga nazvana „Balkanski ratnik“, piše Danas.

Za poslove Antuna Stanaja, koje je nasledio Darko Šarić, najpogodnije su bile firme iz primarne poljoprivrede i autotransportna preduzeća, koja su, uz to, služila i za rasturanje robe.

Najviše interesovanja pokazali su za firme locirane u opštinama koje se graniče sa Kosovom, preko koga idu glavni švercerski kanali, ali i po Vojvodini, zbog velikog finansijskog potencijala kroz koji su mogli da provuku svoje poslove, kao i zbog lakšeg prodora ka tržištu Evropske unije.

(FoNet)