• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Torlak" štiti Indijce od kobri

Institut za virusologiju, vakcine i serume "Torlak" praviće protivotrove, koje će izvoziti u Indiju. Serumi iz "Torlaka" već se koriste kod nas i u regionu.

Beogradski institut počinje sa proizvodnjom seruma protiv ujeda jedne od najopasnijih zmija - kobri, najavljuje za "Press" direktor ove ustanove dr Branislav R. Lazić. Serum se proizvodi namenski za izvoz u Indiju.

Direktor Lazić podseća da se u ovom institutu već proizvode serumi protiv ujeda poskoka i šarke, koji se, osim u Srbiji, koriste u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Albaniji.

"Godišnje proizvedemo 3.000 seruma protiv zmijskog ujeda, čiji je rok trajanja dve godine. Na području naše zemlje, BiH i Crne Gore u toku godine se, međutim, dogodi oko 300 ujeda zmija. Većinom su to šarke i poskoci. Sada smo pred novim, ogromnim izazovom, jer nam iz Indije traže velike količine seruma protiv ujeda kobre", objašnjava dr Lazić.

Institut "Torlak" prostire se na površini od gotovo dva hektara. Kompleks sadrži kontrolnu laboratoriju, biološku proizvodnju, istraživačku i razvojnu laboratoriju, tehničku i administrativnu podršku... Ima i farmu, na kojoj su, osim zmija, i konji, ovnovi, zamorci, miševi i 12 majmuna...

Ova ustanova u javnosti je ipak najpoznatija po proizvodnji vakcina. Cepivo protiv sezonskog gripa, međutim, nije proizvedeno od 2003. godine, kada je iz ove "fabrike" plasirano poslednjih 317.000 doza. Doktor Lazić ipak veruje da će građani Srbije sledeće godine protiv virusa gripa moći da se zaštite domaćom vakcinom.

"Još 2004. započeta je procedura uvođenja GMP standarda, bez kojeg, i da proizvodimo vakcinu, ne bismo mogli nigde da je plasiramo. Na mesto direktora došao sam pre tri meseca, a već posle nedelju dana, pošto sam uradio analize, rekao sam da sezonskih vakcina ove godine neće biti. Početak proizvodnje je najavljen za mart, međutim, kasnimo osam meseci. Nije problem samo proizvesti vakcinu. Za to morate dobiti sertifikate, što podrazumeva uvođenje nove tehnologije, samim tim i obučavanje ljudi da rade na njoj", objašnjava dr Lazić.

Proizvodnju su, kaže on, automatski odložila čak tri neuspešna tendera, a nedostajao je i novac.

"Do sada je, na osnovu analize koju sam uradio, uloženo oko 2,7 miliona evra a da bi se ovaj posao završio, prema prvim proračunima potrebno je još 1,5 miliona. Trenutno vodimo intenzivne pregovore, kako sa državnim organima, tako i sa nekim drugim institucijama kako bismo obezbedili taj novac. I, imamo čvrsta obećanja da će se to realizovati", navodi dr Lazić, i napominje za "Press" da je "Torlak" spreman da po najsavremenijim metodama uništi preostalih 600.000 doza vakcina protiv svinjskog gripa, kojima rok ističe 31. oktobra.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image