Nestala pre više miliona godina - otkrivena od strane naučnika, nalazi se Severnoatlantskom okeanu, zapadno od Orkni - Šetland ostrva, i nije Altantida već potpuno novo otkriće.

Naučnici su nedavno u Atlantskom okeanu, na dubini od 1,2 milje otkrili drevne ostatke koji su nekada bili delovi planina, kao i osam rečnih korita, za koje se smatra da su bili deo drevnog grada koji je potonuo.

Koristeći najsavremeniju audio i vizuelnu tehnologiju naučnici su uspeli da rekonstruišu 3D slike pejzaža potopljnog grada, onakvog kako je on nekada izgledao, kao i da merenjem eha odrede jačinu podvodnih talasa na tom području koji su vremenom menjali izgled "potopljenog grada".

Istraživač Nik Vajt sa univerziteta Kembridž izjavio je da za "običnog" posmatrača pronađeni ostaci izgledaju kao bilo koji deo kopna na Zemlji, ali to je zapravo drevni fosilni pejzaž koji je preživeo milione na okeanskom dnu.

Najnovije otkriće naučnici su uporedili sa drevnom Atlantidom, po svim otkrivenim karakteristikama, ali i po značaju.

Klučni dokaz o tome da se radi o tlu koje je nekada bilo na površini bili su ugalj i polen koji su pronađeni na površini stena i analizirani u naučnim laboratorijama.

Ovo istraživanje objavljeno je u naučnom časopisu "Nature Geoscience", a naučnici su ubeđeni da se radi o velikom pronalasku za čovečanstvo.

(MONDO)