• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Policija će trenirati strogoću - strujom?

Najava da će srpska policija od početka sledeće godine početi da koristi elektrošok pištolj, kao jedno od sredstava prinude i da će on "biti upotrebljen prvom prilikom" izazvala je brojne komentare u javnosti.

Upotreba "tejzera" s jedne strane nailazi na podršku i mišljenje da će ovako policija biti efikasnija u obračunu sa kriminalcima.

Drugi, pak, smatraju da policija ima dovoljno sredstava prinude, koje može da upotrebi, a najveću sumnju svakako izaziva činjenica koliko je ovo novo strujno policijsko oružje zapravo bezbedno po zdravlje ljudi, a naročito srčanih i drugih hroničnih bolesnika, piše "Politika".

Elektrošoker ili "tejzer" dobila je na poklon Specijalna antiteroristička jedinica (SAJ) MUP-a Srbije. U ovom ministarstvu kažu da je šoker mnogo humanije oružje od vatrenog.

"Uređaj je u obliku pištolja i ispaljuje strelice, koje su žicom povezane sa baterijom i naponom od 1.200 volti na pet sekundi i potpuno parališe kompletnu motoriku tela i tako neutrališe napadača. Uređaj koristi struju velike voltaže, ali male amperaže tako da ne ubija već samo onesposobljava, a sa jednom baterijom moguće je izvršiti 500 opaljenja. Njegov domet je 10,65 metara i na taj način bez upotrebe fizičke sile, može da se savlada otpor osobe, koja se opire privođenju", objašnjavaju u MUP-u Srbije.

Ono što u policiji posebno napominju jeste da je pogodnost tehnologije ovog elektrošokera to što ne ostavlja trajne posledice.

U prilog tome navode da ovaj uređaj koriste policajci i pripadnici službi bezbednosti u svetu i da će on pored veće efikasnosti u radu, poboljšati bezbednost policajaca u borbi protiv kriminala, terorizma i tokom očuvanja javnog reda i mira.

"Tejzer" se prema raspoloživim podacima koristi u više od 100 zemalja sveta i zahvaljujući njemu spaseno je 75.000 ljudi.

Sa druge strane, od kada je početkom devedesetih godina prošlog veka "tejzer" počela da koristi američka policija traju i brojne kontroverze i osporavanja njegove efikasnosti.

Prema nekim istraživanjima, posledice upotrebe elektrošokera bile su kobne po veliki broj osoba koje je policija na ovaj način pokušala "da ukroti", ali, takođe se smtra i da nisu direktno povezane sa određenim smrtnim slučajevima i krajnje je bezbedna po zdravlje ljudi.

Fatalan ishod

Jedan od slučajeva koji je šokirao javnost i dospeo na naslovne svetskih medija dogodio se 2007. godine. Prema navodima medija, kanadska policija ubila je jednog Poljaka elektrošokerom, pošto je na aerodromu u Vankuveru u pritvoru čekao deset sati svoju majku.

Poljak nije znao ni reč engleskog i usled neuspešnih pokušaja da komunicira sa policajcima izgubio je živce i počeo pomahnitalo da viče, posle čega ga je policija privela.

U pritvoru je proveo više od deset sati, posle čega je opet počeo da viče, pokušavajući da objasni da ga majka nije sačekala na aerodromu. Policajci su ga primirili elektrošokerom i posle nekoliko minuta je umro.

Primena elektrošokera vidi se i na objavljenom video-snimku u julu ove godine, kada je jedan muškarac pao kao pokošen, kada su ga policajci primirili elektrošokerom.

Počelo je policijskom poterom za srebrnim kombijem, koji je jurio više od 160 kilometara na sat. U njemu su se nalazili žena i muškarac, oboje pod dejstvom alkohola. Kada ih je policija zaustavila, vozač je izašao napolje, a policija je upotrebila elektrošoker. Muškarac je pao kao daska na zemlju, podseća "Politika".

Za masovnu primenu elektrošokera, neophodno je promeniti zakonsku regulativu u Srbiji.

Sadašnjim zakonom i internim MUP-ovim pravilnicima, podsetimo, pod sredstvima prinude podrazumevaju se fizička snaga, službena palica, sredstva za vezivanje, specijalna vozila, posebno dresirani psi, konjica, sredstva za zaprečavanje, hemijska sredstva, vatreno oružje i posebne vrste oružja, minsko-eksplozivna sredstva i oprema, koja su u skladu sa međunarodnim standardima.

Za svako sredstvo prinude pojedinačno propisano je na koji način i pod kojim uslovima se primenjuje.

(MONDO)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image