Direktor instituta Rovertos Spiropulos je precizirao da je u toku deset poslednjih godina isplaćeno između sedam i osam milijardi evra "penzionerima" koji više nisu među živima.

Prema pisanju lista "Katimerini", najčešće su novac primali članovi porodice pokojnika.

U pojedinim slučajevima novac je bio uplaćen na bankarske račune koji više nisu aktivni.

"Tražićemo povraćaj novca, sve do poslednjeg evra", kazao je Spiropulos.

Grčke vlasti su već u avgustu najavile da su prestale da isplaćuju 1.473 penzije pošto je ustanovljeno da su primaoci u međuvremenu preminuli.

Pokrenuta je i istraga u okviru koje je ustanovljeno da oko 9.000 ljudi starijih od 100 godina prima penzije.

Na osnovu ovog podatka ispada da Grčka ima najveći broj stogodišnjaka u svetu premda je prema poslednjem popisu iz 2001. godine u ovoj zemlji bilo manje od 1.700 osoba starijih od 100 godina.

Premijer Jorgos Papandreu saopštio je danas da će Grčka održati referendum o novom sporazumu o pomoći, postignutom prošle sedmice sa Evropskom unijom.

"Imamo poverenja u građane i njihov sud, imamo poverenja u njihovu odluku", rekao je Papandreu poslanicima svoje vladajuće Socijalističke partije.

Predsednik grčke vlade nije naveo kada će referendum biti održan niti ikakve druge detalje, prenele su agencije.

Prema rezultatima anketa, objavljenim u subotu, skoro 60 odsto Grka smatra novi sporazum sa EU negativnim.

Papandreu je, takođe, najavio da će zatražiti da parlament glasa o poverenju vladi.

Sporazum koji su Grčka i EU postigle u Briselu u noći između srede i četvrtka predviđa da kreditorske banke otpišu Grčkoj 50 odsto duga.

Kako bi zaštitila banke od posledica smanjenja grčkog duga, EU je takođe dogovorila izdvajanje oko 100 milijardi evra za njihovu dokapitalizaciju.

Papandreuova vlada ima tesnu većinu u parlamentu, a rejting joj je dodatno opao posle nedavnog usvajanja zakona o dodatnim merama štednje, koji predviđa smanjenje plata, veće poreze i nova otpuštanja radnika.

(Tanjug)