• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MONDO TV: Koliko košta sahrana

U najkraćem - mnogo. Više od hiljadu evra. MONDO je istražio koliko je novca potrebno izdvojiti za prosečnu gradsku sahranu u Srbiji.

Koliko god zvučalo kao crni humor smrt je zaista siguran posao, ali i vrlo unosan. U prilog tome govori da već ožalošćena porodica mora da dobro "istresu" novčanik.

Sume od 36.485, odnosno 34.883 dinara, koliko za troškove sahrane refundiraju Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih i Republički fond za penzijsko osiguranje samostalnih delatnosti, jedva da su dovoljne da pokriju osnovne troškove sahrane.

Evo računice: pogrebna oprema u koju su uračunati sanduk, krst, garnitura taft (dušek, jastuk, pokrov, opšivka), limena bela slova, PVC folija, dorada pogrebne opreme i kucanje metalnih slova i usluge sahranjivanja koštaju ukupno 36.144 dinara prema cenovniku Javnog komunalnog preduzeća "Pogrebne usluge" Beograd.

U istom preduzeću, a situacija je ista i u ostalim gradovima gde posluje ovakva firma, cena skromnijeg sanduka je 14.500 dinara, dok je najskuplji 200.000. Međutim, nedavno je firma iz Bačke Topole predstavila kovčeg sa montažnim klima uređajem koji košta 5.000 evra, a možete ga iznajmiti za 100 do 200 evra.

Kada je u pitanju kremacija tu su troškovi nešto veći. Pogrebna oprema (sanduk, krst, garnitura taft, limena bela slova, PVC folija, dorada pogrebne opreme, kucanje metalnih slova, numerička pločica i keramička urna) koštaju 25.794 dinara, dok usluge kremiranja koštaju dodatnih 19.566 dinara. Takođe, kada se urna predaje porodici pogrebnom preduzeću je potrebno dostaviti i dokument da je obezbeđeno grobno mesto, jer naš zakon ne dozvoljava prosipanje pepela bilo gde.

Ukupan broj sahrana u Beogradu godišnje je oko 12.500, od čega su kremacije oko 2.500 pokojnika.

Za uslugu obezbeđivanja dokumentacije o umrlom licu (izvod iz matične knjige umrlih i sprovodnica za prenos posmrtnih ostataka van gradskih grobalja potrebno je još izdvojiti 2.106 dinara po dokumentu. Prosečni krst ili piramida koštaju oko 1.500 dinara, dok je za prevoz pokojnika u Beogradu potrebno izdvojiti oko 1.100 dinara. Presvalačenje u kapeli ili kod kuće je od 2.100 do 3.200 dinara.

"Zahtevi koje nam građani upućuju nekada mogu biti neuobičajeni za gradske prilike, kao na primer da pokojnik prenoći u kući, da se sprovod vrši direktno iz kuće, da se prilikom iznošenja preminulog poštuju pojedini narodni običaji poput spuštanja pokojnika tri puta na prag kuće. Takođe pojedini žele da članovi porodice sami izvrše iznošenje preminulog iz kuće. Čest je slučaj odlaganja različitih predmeta, od odeće do ličnih stvari, u sanduk preminulog uz obrazloženje da se nađu preminulom na onom svetu", ispričao nam je Veljko Milivojević, rukovodilac u JKP "Pogrebne usluge".



Brigu o organizaciji sahrane možete da prepustite nekoj od privatnih pogrebnih firmi kojih u Srbiji ima oko 400 registrovanih. Cena njihovih usluga se kreće od 32.000 do 80.000 dinara. Zadatak im je zakazivanje sahrane, kupovina sanduka, presvlačenje pokojnika, objavljivanje čitulje, kao i prevoz od stana do mrtvačnice i, kasnije, do kapele na groblju.

Sam dan sahrane može biti najskuplji. Venci, suze, čitulja i sveće iziskuju najmanje 7.000 dinara. Čitulja u dnevnoj štampi košta od 2.000 do 200.000 dinara. Suzu ili venac možete pazariti i za nekoliko hiljada dinara, ali ima i suza koje idu preko celog kovčega i one staju i do 40.000 dinara.

Po hrišćanskom običaju, posle pogreba organizuje se ručak. Oni s tanjim budžetom simbolično će to obeležiti na groblju, uz žito i vino, dok je za restoran po osobi potrebno od 10 do 15 evra.

Dodajmo tome i spomenik, koji u zavisnosti od kamena i veličine, staje između 120.000 i 300.000 dinara, a običaj je da se ovo nadgrobno obeležje postavi do prve godišnjice.

U cenu nije uračunato sam grobno mesto, koje je besplatno. Grobnica koja ima masivnije nadgrobno obeležje na grobljima Nova Bežanija, Orlovača, Lešće i Zbeg su od 250.000 do milion dinara. Kada je reč o mesnim grobljima, kojih samo u glavnom gradu ima oko 200, tu se cene grobnica kreću i do 2.000 evra.

(A. P. - MONDO)

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nenad

Tačno je sve ovde što je napisano.Što se tiče sanduka,venaca,cveća,krsta i ostalog.Ali ako se uzme u obzir i obezbedjivanje grobnog mesta tj.jednog malog parčeta zemljišta gde će pokojnik biti sahranjen onda jedna sahrana košta milion dinara.Pravoslavna sahrana je mnogo skuplja od one sahrane gde se telo pokojnika odnosi na kremaciju.To ne može da se uporedjuje jedno sa drugim.

special image