Slike drame sa zemljotresom od 8,9 stepeni Rihterove skale a potom i cunamijem je dirnule su svet, koji se ubrzo potom zabrinuo i za sopstvenu bezbednosti kada je pomeranje tla izazvalo nuklearni aksident u japanskim nuklearnim elektranama.

Najgore je prošla nuklearka u Fukušimi, zbog koje je moralo da se preseli desetine hiljada stanovnika iz kruga 20 kilometara oko elektrane a incident je u pojedinim tumačenjima bio opasniji od po zlu čuvenog Černobilja iz 1986. godine.

Cunami koji je usledio bio je s početka visok desetak metara i zašao je duboko u obale Japana a na svom kraju, na obalama ostvlja kod Čilea, udaljenog 17.000 kilometara, talas je i dalje imao visinu od dva metra.



Samo od posledica zemljotresa i cunamija poginulo je ili ubrzo umrlo 15.850 ljudi u Japanu, više od šest hiljada je povređeno a nešto preko 3.200 ljiudi se i dalje vodi kao nestalo. Većina poginulih nestala je u talasima ili pokušavajući da se dokopaju izvišenog dela kopna.

Velika je bila i materijalna šteta jer je uništeno ili oštećeno više od 125.000 zgrada (FOTO galerija), putevi, mostovi pa čak i brane. Prema prvim procenama direktna šteta iznosi između 15 i 35 milijardi dolara, a Svetska banka je procenila ekonomski gubitak Japana od 235 milijardi dolara.

(MONDO/Wikipedia)