• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Počelo raseljavanje Roma kod "Belvila"

Iz neformalnog naselja kod “Belvila” danas je počelo raseljavanje 257 porodica sa 974 osobe, a deo raseljenih će biti smešten u stambene kontejnere sa strujom i vodom na pet lokacija na teritoriji grada Beograda.

Deo njih će deo biti vraćen u lokalne samouprave iz kojih dolaze.

Raseljavanje prati zamenik Zaštitnika građana za prava nacionalnih manjina Goran Bašić i pomoćnik gradonačelnika Beograda Živorad Anđelković.

Prema podacima grada Beograda, oko 124 porodice, odnosno 487 osoba iz tog neformalnog naselja, koje imaju prebivalište u Beogradu ili su interno raseljena lica sa Kosova i Metohije biće smešteni u stambene kontejnere sa strujom i vodom u Makišu, Jabučkom Ritu, Resniku, Drenu u opštini Obrenovac, Kijevu u opštini Rakovica i Barajevu.

Za ostale porodice koje mesto prebivališta imaju u lokalnim samoupravama u Srbiji obezbeđen je prevoz do tih mesta.

U naselju će ostati ljudi koji se nalaze na trasi pristupne saobraćajnice sa novog mosta i oni će biti raseljni kasnije.




Zamenik Zaštitnika građana za prava nacionalnih manjina Goran Bašić rekao je Tanjugu da ta institucija ima zadatak da kontroliše postupke javne uprave, ali i da se prati da li će raseljavanje biti obaveljno uz poštovanje ljudskih prava.

"Naši savetnici se nalaze u svih pet naselja u Beogradu, gde će biti smešteni raseljeni iz neformalnog naselja kao i u pet lokalnih samouprava gde će", rekao je Bašić.

On se osvrnuo i na primedbu pojedinih nevladinih organizacija koje su istakle da građani nisu obavešteni gde se raseljavaju, ukazujući da je to možda moguće, ali da su porodice sa kojima je on razgovarao znale gde će to biti.

Pomoćnik gradonačelnika Beograda Živorad Anđelković je rekao da na raseljavanju radi 450 radnika iz gradskih preduzeća, kao i da 110 kamiona i autobusa prevoze lične stvari i ljude do mesta gde će biti smešteni.

On je posetio da se iseljavanje nefomalnog naselja kod Belvila vrši da bi tuda prošla ulica

Anđelković je dodao da je mnogo bitnije to što grad pokušava da se “pojava koja je zapravo fenomen i na evropskom nivou reši na jedan civilizovan način”.

On je naveo i da je u neformalnom naselju živelo 12 trudnica koje će grad Beograd sada pratiti i koje će biti uključene u zdravstveni sistem, kao i da će više od 100 dece od kojih je samo sedmoro išlo u školu sada biti uključeno u sistem školstva.

U neformalnom naselju kod "Belvila" živi oko 1.000 ljudi.

Kod "Belvila" su lekari iz ekipe Hitne pomoći, a za građane su obezbeđeni autobusi GSP-a i "Laste" koji prevoze do mesta gde će biti smešteni.

Gradonačlenik Beograda Dragan Đilas obišao je danas neformalno naselje kod "Belvila" na Novom Beogradu, gde je u toku raseljavanje romskih porodica, i poručio da u Beogradu nema ozbiljnih rasnih tenzija.

"Naša ideja nije da pravimo geto, već da kroz proces raseljenja Romima obezbedimo prihvatljiv način života, kako Romima tako i njihovim komšijama", rekao je Đilas novinarima u "Belvilu".

On je kazao da je od Evropske komisije dobio garancije da će doniriti sredstva za poboljšanje života Roma u Beogradu.

Prema rečima gradonačelnika, raseljavanjem Roma iz neformalnog naselja kod "Belvila" rešava se problem te lokacije u gradu.

"Ovo je pitanje poštovanja reda i pravila u Beogradu, a ko ih ne poštuje biće sankcionisan", istakao je on.

Gradonačelnik je kazao da je u školu išlo samo osmoro dece iz tog naselja, iako ima više od 200 dece školskog uzrasta.

Pravni savetnik nevladine organizacije "Praksis" Danilo Ćurčić rekao je agenciji Beta da je ta organizacija letos u škole upisala oko 60-oro dece iz tog naselja, a Centar za integraciju mladih oko 100 njih.

Ćurčić je naveo da se raseljavanje, koje je započeto jutros, odvija bez komplikacija, uz nadzor predstavnika nevladinih organizacija i zaštitnika građana.

U neformalnom neselju kod "Belvila" do danas su živele 124 porodice sa prebivalištem u Beogradu i 133 čije je prebivalište u drugim gradovima, a rečeno im je da će biti preseljeni u metalne kontejnere u četiri odvojena naselja.

Predstavnici nevladinih organizacija rekli su da neke od porodica još ne znaju gde će biti smeštene.

(agencije/MONDO)


Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image