• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Halkidiki - za meraklije (treći deo)

Iza plaže Ethnik nailazi se na Toroni, sa razlogom hvaljen u vašim komentarima, a u poslednje dve godine sve popularniji. Dugaaaaačka peščana plaža i duž nje jednostavni ali udobni mali apartmani, hotelčići, prodavnice, kafane, kafići. Skoro svaki od pansiona nudi i ozidani roštilj tako da možete i ribu na gradele, ako umete i ako nađete dobru ribu, a ima i odličnog mesa u privatnoj kasapnici, KREATA, videćete natpis uz mali puteljak levo, tik do najveće samoposluge u Toroniju. Pedesetak metara pravo pa sa desne strane u maloj ulici je sakrivena ta kasapnica. Tražite i probajte sjajne domaće kobasice (loukaniko).

A Toroni se prakticno naslanja na moje mesto "numero uno", otkriveno davne 1999. godine - Porto Koufo. Zaliv osrednje veličine i, kaže statistika, treći najdublji prirodni zaliv u Mediteranu; tu su se svojevremeno i podmornice sakrivale. Seoce ima malo kuća i jedva da ima soba za izdavanje, uglavnom su to vikendice koje pripadaju Solunjanima. Pod pravim uglom na rivu je smešten mol i uz njega su privezane jedrilice i brodići, nema luksuznih jahti. Tu je i pet ribljih restorana jedan do drugog, pa još dva malo dalje. Za vikend, obično su prepuni, posebno domaćih gostiju koje niko nije obavestio da im je zemlja u krizi a plate smanjene. Mala samoposluga, benzinska pumpa i odmah do nje i prodavnica ribe.

Nažalost, iako je Porto Koufo, ne samo bilo već i ostalo ribarsko seoce, ponuda sveže ribe nije baš sjajna, jer sve što je najbolje odlazi restoranima kao stalnim kupcima.
Kada se pođe niz zaliv dalje ka jugu, na samom kraju, e tu je moj favorit. Tu se smestilo ukupno 5 hotelčića. Jedan od njih je "Meliton studio", to su zapravo apartmani koje drže Eleni i njen brat Hristos kod kojih ja već odsedam deceniju i kusur. Em su more privukli na petnaest metara od mog kreveta, em su ljudi ljubazni i pravi domaćini. Obično odsedam u garsonjericama u prizemlju ali ponekad i na drugom spratu, sa čije terase pogled izgleda ovako:

Peščana plaža nikada nije prepuna, čak ni u julu i avgustu. Znam, jer dok sam živeo u Grčkoj, otvarao sam ovde sezonu za Prvi maj, a zatvarao je u drugoj polovini oktobra. Meliton je idealan i za porodice sa malom decom, nema ceste blizu, bezbedno je, ima čak i igralište za mališane, u plićaku nema ježeva. Doduše kada ste u vodi do grudi, onda već pripazite!

Preko puta Melitona je još jedan riblji restoran, "Boukadoura", nekada je bio jedan od najboljih u kojima sam ikada jeo, danas je samo vrlo dobar. Gazdi, Makisu, kažite da sam ga pozdravio i nemojte propustiti da naručite grilovani dimljeni sir "Metsovo" a ni grilovanu hobotnicu.

Ako dođete pred kraj juna ili u julu, možete i da uživate u zanimljivom fenomenu. Na plaži ispred Melitona sednite u ležaljku i osmotrite zalazak sunca. Onda hop u kola i na sedam kilometara dalje ka severu, parkirajte kraj, u prošlom nastavku pomenute, plaže i kafea "Ethnik". Sednite i gledajte drugi zalazak sunca u jednom danu!

Dalje, ka jugu se ne može još mnogo. Vijugav put vas vodi uzbrdo a sa desne strane ćete videti zemljane puteljke koji vode do fenomenalnih divljih plaža u zalivima. Pripazite! Ne skrećite ako nemate terensko vozilo i jako srce. Put je ne samo veoma loš već je i izuzetno strm i moram da priznam da mi baš nije bilo prijatno nizbrdo. A na glavnoj cesti, nemojte da ludujete po krivinama, jer veoma često koze znaju da izlete na put! U ovom slučaju su pred moj auto izašle samo tri, ali zna i čitavo stado da iznenadi.

Dakle, polako i oprezno! Kada se uspnete na vrh brda, sa desne strane ćete videti restoran i prodavnicu suvenira, "Panorama". Toplo preporučujem da popijete kafu i odmeračite jedan od najlepših pogleda na poluostrvu. Vidik puca sve do planine Atos na susednom prstu, na Svetoj gori, Agion Oros kako joj kliču Grci. Dve hiljade metara u vis se proteže i zna da pri vrhu bude prekrivena snegom čak i u junu.

Ako nema letnje izmaglice, pogled iz "Panorame" je bajan, što se za hranu i cene u ovom restoranu ne može reći.

Kada krenete nizbrdo, obratite pažnju na ove krajnje neugledne limene straćare. Nikada mi neće biti jasno kako u njima preživljavaju koze. Pripekne zvezda, napolju plus stotinu, a ispod ovog lima, kuku lele, jadne koze sve sa krznom!

Na dnu brda, najpre kamp pa onda i seoce Kalamitsi, jedno od najlepših, sa prekrasnom plažom, nešto malo apartmana i restorana i, što je neuobičajeno, ostrvcem tik uz plažu, dušu dalo za ronjenje. A ja volem da ronim, da stavim masku, disaljku i peraje i juriš na školjke i ježeve. Još kada sam pre sedam godina otkrio da maska može da ima i dioptriju pa kada sam progledao, ihajs! Gde bejasmo, a da, Kalamitsi.

Plaža je zaista prekrasna, uz nju imate i restorane i kafiće, jedino što je podložna hirovima vetra budući da je okrenuta ka otvorenom moru pa zna tamo da bude i valovito i vetrovito. Ova strana Sitonije je okrenuta ka istoku pa se na plažu moze ranije, ali se ranije sa nje i odlazi.

Idemo dalje na sever ali sada istočnom stranom Sitonije. Desetak kilometara dalje je veliki zaliv Sykia, sa gradićem levo u podnožju brda, a ogromnom i poludivljom plažom i kampingom sa desne strane. Grci su, inače, neke od svojih najlepših plaža ostavili za kampove koji pružaju bazičan komfor ali i prelepu prirodu. Na samom početku uvale, videćete sa desne strane puteljak i natpis "Five steps in the sand".

Ne propustite da pođete i ručate u restoranu sa jednim od najlepših pogleda i lokacija na svetu. Malecna uvala, ljubazan domaćin koji se takođe zove Makis (pitajte ga da pusti nešto "naše", ostavio sam mu CD Biljane Krstić) i sjajna riba. Sednete, naručite i siđete pet koraka do peščane plaže i prekrasnog mora. Kelner će da zvizne i da vam mahne kada ručak bude gotov.

Dalje na sever, još samo malo pa smo u Sartiju koji je već nekoliko godina apsolutni hit medju našim turistima. Imao sam utisak da je više od polovine registarskih tablica iz Srbije. Domaćini, kao što je red, paze na goste pa na sve strane i ispred svakog restorana imate meni ispisan i na našem jeziku.

Sarti je šarmantan gradić sa velikim brojem restorana, hotelčića, dugačkom peščanom plažom, vodenim sportovima, kafićima, prodavnicama. Volim da dođem predveče i prošetam, maznem neki giros ili pečeni kukuruz i odmeračim kapućino fredo. E da, svi kafići nude besplatan Wi-Fi što je zgodno jer možete da se prikačite pa uz pomoć Skype programa popričate džabe sa svojima kod kuće. No, ne odsedam u Sartiju jer ne volim plaže na kojima su ležaljke poređane po pet-šest redova u dubinu.

Iznad Sartija, put malo podseća na "našu" Jadransku magistralu. Po vegetaciji i krivinama. Sa desne strane ima skretanja za kampove i barove na plažama. Meni je muzika malo preglasna i nedolična, ali to je samo zato što sam ja čovek naopak i namćor. Jedna od tih plaža sa strane je Kavourotripes, bozanstvena, sakrivena iza borove šume i neobeležena sa ceste. Stene na plaži su pune rupa (tripes) koje su izbušile krabe (kavouro) i po tome je plaža dobila ime. Pesak je potpuno beo što daje vodi onu najlepšu, azurnu boju.

Potom nailazi gradić Vourvourou sa razuđenom obalom, dosta hotela i restorana. Na glavnom putu, bez silaska u grad, a sa divnim pogledom na zalazak sunca, imate jednu od najboljih picerija u kojima sam ikada bio, "Obelix". Nema mnogo izbora - služe picu sa mesom i bez mesa. U dve veličine. Mala je dovoljna za troje odraslih i gladnih, velika je već za teške izelice. Prava krušna peć se ne loži cepanicama već granama, a majstor od kužine pred vašim očima razvlači testo kao pravi akrobata.

Još dalje ka severu je malo ribarsko selo Ormos Panagias, poznato i po tome što odavde svakoga jutra u devet kreću brodovi koji prave pun krug oko Svete gore. Ako niste muško pa ne možete tamo ili pak ako jeste ali vas mrzi da se bakćete dozvolama, ova celodnevna krstarenja su lepa prilika da (uz durbin) razgledate manastire duž obale. Jedan od brodova je replika starog gusarskog jedrenjaka. Lep dan na otvorenom i čuvajte se grčkog sunca u podne! Iznad Ormos Panagiasa je takođe dugačka plaža u obliku polumeseca sa hotelčičima, apartmanima i bungalovima. I, malo dalje, pa ste kod sela Agios Nikolaos i kod raskrsnice ispod Nikitija, odakle smo krenuli na jug.

Srećan put :-)

P.S. Ako neko ima konkretnih pitanja, neka ostavi redakciji Monda e-mail adresu, pa ću odgovoriti.

P.P.S. Ne, ne uzimam proviziju ni od koga o kome lepo pišem ovde, samo sa vama delim svoje poveće iskustvo i subjektivni ugođaj!

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Pera

Fenomenalno!

milanares

Veoma lep tekst, sve pohvale autoru i želim vam da i ove godine putujete i napišete po nešto o tom mestu koje posetite. VELIKI pozdrav i sve najbolje.

Vlada

Prošle smo godine prvi put bili na Sitoniji, a tada sam i pročitao ondašnje kolumne o njoj i pokazalo se da su nam bile fenomenalan vodič. Svaka čast! Mora da ste štucali koliko smo vas žena i ja pominjali, i to još po dobrom. Five steps in the sands nas je oduševio, Porto Koufo i onaj riblji restoran iznad magistrale na samom izlasku iz mesta takođe. Videli smo i većinu drugih stvari, ali na prvom mestu priroda - more, borovi i mogućnost da se lako izbegne gužva. Međutim, ostala mi je potpuna enigma onaj lavirint od napuštenih puteva u blizini Kalamicija. Znate li šta je to uo

Najnovije

Kolumnisti