• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I "Špigel" ima dokaze za trgovinu organima

Nemački list "Špigel" istražio je iskaze dveju osoba koje su ilegalno operisane na klinici "Medikus" u Prištini i došao do saznanja kako su kriminalnu mrežu trgovine organima organizovale i pomagale kosovske vlasti.

List je istražio slučajeve uspešnog nemačkog biznismena Valtera (74) i siromašne ruske imigrantkinje Vere koji su operisani u Klinici "Medikus", koja je imala dozvolu za rad, a njenim prostorijama izvršeno je na desetine ilegalnih transplantacija.

"Špigel" piše da je Valter nemački biznismen, koji je zbog visokog krvnog pritiska bio primoran da 20 godina pije jake lekove i zbog čega je jedan bubreg počeo da mu otkazuje.

Usled procene lekara da mu je, ukoliko ne izvrši transplantaciju bubrega, ostalo još samo nekoliko meseci života i činjenice da je bio na dnu liste za presađivanje organa, njegov sin i supruga pokušali su da pronađu druge načine da mu produže životni vek.

Valter se nakon višemesečnog traganja ukrcao na let za Istanbul, gde se sastao sa posrednikom, kojeg je njegova porodica kontaktirala. Odatle je prebačen na Kosovo.

U istom avionu za Kosovo bila je i ruska imigrantkinja Švedko, koja je zbog dugovanja odlučila da proda svoj bubreg.

Nemački list ističe da kriminalne organizacije trgovaca organima prilično lako pronalaze mušterije među ljudima poput Švedko, siromašne, očajne i spremne da prodaju organe za nekoliko hiljada evra.

List navodi da je kanadski tužilac Džonatan Ratel, koji je na Kosovo stigao 2010. godine da pomogne u uspostavljanju ustavnog sistema u sklopu misije Euleks, vrlo brzo pažnju usmerio na ilegalne aktivnosti trgovine organima u klinici "Medikus".

Ratel je izrazio sigurnost da su beskrupulozni hirurzi u ovoj klinici odstranili bubrege sa najmanje 20 ili 30 ljudi i prebacili ih bogatim pacijentima iz druge klinike koja je delimično u nemačkom vlasništvu.

"Špigel" navodi da je posrednik bio iz Izraela, donori iz celog svijeta a hirurg Jusuf Sonmez, poznat i po nadimku "doktor Frankenštajn" iz Turske.

Prema Ratelovoj oceni, ceo sistem je mogao da funkcioniše jedino jer su kosovski lekari i zvaničnici vlade pomagali u njegovom prikrivanju.

U novembru 2008. godine turski državljanin Jilman Altun srušio se na aerodromu u Prištini i nakon što je odveden kod lekara konstatovano je da mu je nedavno izvađen bubreg. Altun je policiji rekao da je operacija izvršena na klinici "Medikus".

List naglašava da bi lokalni sudovi verovatno sve ignorisali da slučaj nije preuzeo kanadski tužilac. Ratel je potom sastavio tim, koji je otkrio veze "Medikusa" širom sveta - od Izraela do Južne Afrike, od Turske do Rusije i od SAD do Šri Lanke.

Ratel smatra da se mala grupa hirurga specijalizovala kao "leteći doktori" koji rade na svim kontinentima i da se prebacuju gde god mogu da odstrane i izvrše transplantaciju organa.

U Prištini je od 2011. godine u toku suđenje protiv četvorice doktora i bivšeg državnog sekretara povezanih sa klinikom "Medikus". Među optužbama je trafiking, organizovani kriminal i pružanje neovlašćenih lekarskih usluga.

Pored ostalih, osumnjičen je i profesor Lutfi Derviš, koji je, prema registru kompanija, bio ovlašteni agent klinike i, prema tvrdnjama, učestvovao je u najmanje jednoj operaciji.

Prema optužnici, Derviši je povezan za visokim zvaničnicima kosovskih vlasti.

Tužbe su, takođe podnesene protiv bivšeg državnog sekretara u Ministarstvu zdravlja, koji je, kako se tvrdi, izdao klinici "Medikus" dozvolu za presađivanje organa, koju, sudeći prema okolnostima, nikada nije trebala da dobije.

(Srna)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image