• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kupovina vremena

Priupita me pre nekoliko dana jedan drugar, (našli se kraj Dunava na pecanju) što se to digla prašina oko nekog manjka u budžetu. Propadosmo li to mi, je li država bankrot?

Bilo je još nekih pitanje o tome ko je i kako potrošio ono što se nema. Zna on da nije baš u redu gledati na državni kao na kućni novčanik ali nekako mu nije išlo u glavu da se trošilo više nego se imalo pa se još i preko mere pozajmljivalo. Pa se eto nedeljama bivša i sadašnja vlast nadgornjavaju ko je kriv.

Oni što više nisu ili oni što su bili a i ostali vlast. Istovremeno, ozbiljno je bio besan ne samo zbog poskupljenja, hrane naročito, već i nestašice ulja i najavljenog manjka mleka. Čak ni na poslovično dobro snabdevenom Bajlonija gumnu ulja nema ni ispod tezge. Podsetilo ga to na neka prošla vremena. Kako je krenulo mogli smo stići do Feničana i zamene školjki novčićima. Baš mi se razljutio drugar. Nisam siguran da mu se dopala dosetka da nije više reč o štednji već da predstoji period odricanja. Neki „vozovi“ su ovde definitivno prošli i sada će „peglanje“ promašaja biti skuplje i bolnije.

Kako bilo, vlada je konačno skockala a skupština pre nekoliko dana usvojila rebalans budžeta. I eto posle nedelja najava objašnjavanja, saveta i osporavanja državna kasa je prepakovana da se, što bi se reklo,pretekne do kraja godine. Brojevi se znaju ali mislim da nije na odmet ponoviti poneku cifru. Recimo planira se ulaz od približno 7,2 a izlaz iz državne kase nešto manji od 9 milijardi evra. Manjak je dakle negde izmedju oko 1,7 milijardi evra.

Koristim briselsku monetu jer su brojke lakše čitljive. Ko voli dinare neka sve pomnoži srednjim kursom evra. Bilo kako bilo, budžetska rupa je preko 6 odsto BDP. Mnogo, preko svake prihvatljive mere. Otuda je delegacija MMF-a pažljivo i ljubazno saslušala ovdašnje sagovornike iz vlasti i vratila se u Vašington. Nekako mi se čini da će doći ponovo kada Dačićev kabinet „sastavi“ budžet za 2013. i bude vidljivo da li će se smanjiti praznina u državnoj kasi. Na pola recimo. To bi već bio dobar znak da vlada ima neki plan.

Ovo do sada liči mi na iznudjenu mešavinu ekonomskih mera i populističkih dosetki. Recimo povećanje stope PDV je jednostavan potez i lak poen. Brzo će obezbediti priliv u državnu kasu. Doduše i jednokratno će podići inflaciju. Proračunali ekonomski stručnjaci za manje od procenta. Dobrodošlo je i udvostručenje sume za ulazak u sistem PDV ali i plaćanje poreza po naplati robe. Dobro zvuči i ukidanje „bezbroja“, vidi sad se ispostavilo, nepotrebnih parafiskalnih nameta. Pa eto zgodno je i to što je „sačuvano“ obećano povećanje penzija, izdvojeno više para za policiju i.... Ma da ne nabrajam. Malo, iskreno malo više, brine me sumorna procena MAT-ovaca i lagodna izjava nove Guvernerke NBS da će inflacija biti oko 10 odsto. Uh, ovde se s mukom otarasilo dvocifrene inflacije a evo je uverljivo najavljuju ponovo. Sada je skoro 8 odsto a cene skaču li skaču.

No, sve što je uradjeno na „stolu“ je godinama. Ipak, nekako su se „sticali“ razlozi, čitaj nekom je dogovaralo, da se neke logične ekonomske mere izbegnu. Ovo je sada baš iznudica jer Srbija kuca i na vrata ozbiljne krize javnog duga koji je odavno premašio zakonom dozvoljenu meru i kreće se prema granici prezaduženosti. Predvidja se i ozbiljan pad BDP, kako se sada vidi negde izmedju 1 i 1 ipo odsto.

Sve zajedno ubedljivo svedoči o ozbiljnoj ekonomskoj krizi. Narečeno odricanje je samo pomoćno sredstvo. Okvir za čišćenje državnih dubioza i balasta. Monopola koji su proizveli i održavaju neravnoteže u ovdašnjoj ekonomiji. Nasušno je važno podstaći razvoj. Povećati proizvodnju, rast BDP. Nove investicije i radna mesta. BOSH je dobrodošao. Strateški partner za železaru takodje. No, to nije dovoljno. Mogao bih ja sada da nabrajam šta sve vlada treba da uradi e da bi neko uložio ovde novac, pokrenuo kakvu proizvodnju i zaposlio neki narod. No, čini mi se izlišnim jer svako malo neko, eksperti, biznismeni ili strani investitori, to uradi.

Dakle, zna se. Otuda, mislim da je ovaj rebalans državne kase ne samo malo sredjivanje finasija već i kupovina vremena. Da vlada, za nadati se, proračuna novi državni budžet i osmisli izlaz iz krize.

Da vidimo.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ratko

Svaka cast!

Srđan

Poštovani Đorđe, svaka čast na analizi i zaključku!

Najnovije

Kolumnisti