U najnaseljenijoj australijskoj saveznoj državi Novom Južnom Velsu, vatra gori na više od 130 lokacija, od kojih 40 vatrogasci još nisu uspeli da stave pod kontrolu. Vatra je zahvatila i predgrađa severno od Sidneja, prenose australijski mediji.

U toku dana na kratko je skoro 10.000 domova u Sidneju i okolini ostalo bez struje pošto su ekstremno visoke temperature izazvale iskakanje elektroenergetskog sistema.

Veliki požar širi se i na ostrvu Tasmanija nedaleko od oblasti gde je u vatrenoj stihiji od petka uništeno 20.000 hektara šuma i njiva.

Evakuisano je 3.000 ljudi, a nastavljena je potraga za sto meštana koji se i dalje vode kao nestali, javio je AFP.

Blizu 90 kuća i objekata je uništeno u malom gradu Danaleju, istočno od prestonice ostrva, Hobarta.



Javnosti se obratila i premijerka Australije Džulija Gilard koja je rekla da je ovaj utorak "veoma opasan dan".

Vlasti su zamolile građane da napuste svoje domove u nekim oblastima Novog Južnog Velsa gde je u četiri oblasti proglašena opasnost od "katastrofalnih" požara, što znači da u slučaju izbijanja požara postoji opasnost od njihovog nekontrolisanog širenja.

"Gore uslove od ovih ne možemo da imamo. Nalazimo se na kritičnom nivou i u određenim područjima odlazak iz njih je najsigurnije rešenje", izjavio je vatrogasni komesar Ssejn Fitcimons.

U ovom delu Australije temperature već danima prelaze 40 stepeni, a širenju požara doprinosi jak vetar koji dostiže i 80 kilometara na čas.

Svi nacionalni parkovi su zatvoreni za posetioce i mnogi turisti su primorani da napuste kampove, a vlasti su zabranile paljenje vatre na teritoriji Novog Južnog Velsa, Kanbere, Tasmanije i Viktorije.

Agencija Frans Pres podseća da je 2009. godine na takozvanu "crnu subotu" u šumskim požarima u državi Viktorija život izgubilo 173 ljudi.

Tada je uvedena skala na kojoj "katastrofalni nivo" znači nekontrolisane, nepredvidvljive šumske požare koji se brzo šire.

(Tanjug, foto: Beta/AP)