• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Moskva: U slučaju Medikus ključna bezbednost

Na primedbe Euleksa da koči istragu u slučaju Medikus, Moskca kaže da je istraga u toku ali da je ključna bezbednost svedoka.

Zvanična Moskva opredeljena je za konstruktivnu saradnju sa inostranim partnerima u istrazi o ilegalnoj transplataciji organa na Kosovu kako bi se utvrdila istina, a odgovorni priveli pravdi - ali najvažniji uslov za to jeste bezbednost svedoka, saopštilo je danas rusko Ministarstvo spoljnih poslova.

Specijalni tužilac Euleksa Džonatan Ratel optužio je nedavno Rusiju da ometa najvažniju međunarodnu istragu u Evropi o trgovini ljudskim organima time što se oglušuje o zahteve Euleksa za prosleđivanje dokaza kojima raspolaže u slučaju prištinske klinike "Medikus".

"Ruska Federacija pridaje veliki značaj potpunoj i sveobuhvatnoj istrazi u vezi sa ilegalnim vađenjem i transplatacijom organa na Kosovu. Ruski pravosudni organi su pokrenuli krivični postupak, radi se na tome", navodi Ministarstvo, prenosi Itar-tas s.

Kako se precizira, konkretne parametre te saradnje određuju zahtevi ruskog Zakona o krivičnom postupku, a najvažniji uslov za tu vrstu međunarodne saradnje jeste osiguravanje bezbednosti lica koja su uključena u slučaj.

Kako tvrdi Euleksov tužilac Ratel, ruske vlasti imaju dokaze za najmanje tri žrtve koje su prodale organe, tvrdio je Ratel. "Na moj zahtev, žrtve su ispitane i podrvrgnute medicinskim testovima i ekspertizama. Pokušali smo na sve načine, pravne i diplomatske, da dobijemo tu dokumentaciju. Ruske vlasti se, međutim, ne oglašavaju", naveo je on u izjavi francuskom dnevniku "Mond". Po rečima Ratela, to je "ključni deo slagalice koji nedostaje".

Francuski list je ocenio da se Rusija oglušuje o zahteve Euleksa iz dva razloga, a prvi je pravne prirode: Moskva ne želi da sarađuje sa zemljom koju ne priznaje. "Drugi razlog je politički: reč je o tome da se dragocene informacije o 'Medikusu' sačuvaju kako bi se, u odgovarajućem trenutku, iskoristile kao sredstvo za vršenje pritiska", naveo je "Mond".

Izvestilac Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Dik Marti objavio je u decembru 2010. godine izveštaj o trgovini ljudskim organima, koju su organizovali pripadnici OVK tokom sukoba 1999. godine i kasnije. Marti je utvrdio povezanost s klinikom "Medikus", što istražitelji Euleksa odbijaju da učine, uz obrazloženje da nemaju dokaza za to.

Zamenik srpskog tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić je tim povodom rekao da srpsko tužilaštvo posreduje između Rusije i Euleksa u prikupljanju dokaza o trgovini organima i nelegalnim transplantacijama koje su vršene na Kosovu.

On je ukazao i da "sukob" Rusije i Euleksa nije nov pošto je nedavno i ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov uputio kritike na račun rada Euleksovog tima. "Suština je političko pitanje - da Rusija ne priznaje Kosovo", rekao je Vekarić i naveo da Rusi pomažu u istrazi preko organa države Srbije.

On je ukazao da saznanja koja imaju Rusi može da koristi država Srbija i da je reč o iskazima nekoliko svedoka, državljana Rusije, koji su oštećeni u klinici "Medikus", a koji su predmet istrage tužioca Ratela. "Za nas je važno što je ta priča povezana sa 'Žutom kućom'", rekao je Vekarić i dodao da postoje neke "tačke" koje se tiču počinilaca ovih krivičnih dela.

(Tanjug Foto Guliver Getty Thinkstock)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image