Vlada usvojila rešenje o sportskim penzijama!

Vlada Srbije donela je rešenje o dodeli nacionalnih sportskih priznanja, kojim je predvidjeno da osvajači medalja na Olimpijskim igrama, šahovskim olimpijadama, svetskim i evropskim prvenstvima, kao i svetski rekorderi u olimpijskim sportovima, ubuduće primaju doživotne novčane nadoknade.

0
A- A A+
Vlada Srbije u četvrtak je donela rešenje o dodeli nacionalnih sportskih priznanja, kojim je predvidjeno da osvajači medalja na Olimpijskim igrama, šahovskim olimpijadama, svetskim i evropskim prvenstvima, kao i svetski rekorderi u olimpijskim sportovima, ubuduće primaju doživotne novčane nadoknade.

Nadoknade će dobijati i treneri koji su pripremali i vodili ekipe i sportiste na tim takmičenjima, kao i sportisti koji su medalje osvajali na prvenstvima za osobe sa invaliditetom.

Pravo na novčane nadoknade stiče se nakon navršene 35. godine života, a ove godine se na spisku koji je Vlada usvojila nalazi ukpno 418 sportista i trenera.

Najveću nadoknadu, u iznosu od tri decembarske prosečne neto zarade u Srbiji, odnosno 84.801 dinara, u narednih godinu dana primaće osvajači zlatnih medalja na Olimpijskim igrama, šahovskim olimpijadama, Paraolimpijskim igrama, kao i svetski rekorderi u olimpijskim sportovima.

U tu kategoriju ušlo je ukupno 88 sportista i trenera, a najviše je rukometaša i rukometašica - 22. Vaterpolista i strelaca ima po 11, fudbalera devet, košarkaša pet, odbojkaša četiri, rvača i šahista po dvoje, a po jedan kajakaš, bokser i atletičar i 19 sportista sa invaliditetom.

Dve i po prosečne decembarske zarade, u iznosu od 70.667 dinara, primaće ukupno pedeset troje sportista koji su osvojili srebrne medalje na Olimpijskim igrama, šahovskim olimpijadama i Paraolimpijskim igrama, kao i sportisti koji su na svetskim prvenstvima osvojili zlatne medalje.

Nadoknadu od 56.534 dinara, odnosno dve prosečne decembarske plate, dobijaće sportisti koji su na Olimpijskim igrama, šahovskim olimpijadama i Paraolimpijskim igrama osvojili bronzane medalje, kao i oni koji su osvojili srebrne medalje na svetskim, osnosno zlatne na evropskim prvenstvima.

Osvajačima bronzanih medalja na svetskim i srebrnih medalja na evropskim prvenstvima pripada jedna i po prosečna decembraska plata, odnosno 42.400 dinara, dok će u narednih godinu dana osvajači bronzanih medalja na evropskim prvenstvima dobijati 28.262 dinara.

Spisak sportista koji su dobili nacionalna priznanja

Za zlatnu medalju na OI, POI i šahovskim olimpijadama:

- košarka: Dražen Dalipagić, Ratko Radovanović, Zoran Slavnić, Dragan Kićanović, Ranko Žeravica
- fudbal: Velimir Sombolac, Milan Galić, Bora Kostić, Novak Roganović, Fahrudin Jusufi, Dušan Maravić, Aleksandar Kozlina, Milutin Šoškić
- streljaštvo: Goran Maksimović, Jasna Šekarić, Janoš Juhas, Branislav Lončar
- vaterpolo: Djordje Perišić, Zoran Petrović, Igor Gočanin, Goran Radjenović, Uroš Marović, Milorad Krivokapić, Aleksandar Šoštar, Dragan Andrić, Igor Milanović, Dejan Dabović, Vlaho Orlić
- kajak: Mirko Nišović
- rvanje: Branislav Simić, Momir Petković
- rukomet: Milan Kalina, Petar Fajfrić, Zoran Živković, Milan Lazarević, Branislav Pokrajac, Mile Isaković, Jovan Elezović, Zdravko Radjenović, Branko Štrbac, Slobodan Kuzmanoski, Momir Rnić, Svetlana Obućina, Mirjana Vermezović, Svetlana Kitić, Slavica Djukić, Emilija Šiljević, Ljubinka Janković, Dragica Djurić, Dragan Mladenović, Veselin Vuković, Veselin Vujović, Zlatan Arnautović
- boks: Slobodan Kačar;
- odbojka: Slobodan Kovač, Vladimir Batez, Vladimir Grbić, Zoran Gajić
- šah: Svetozar Gligorić, Srećko Nedeljković
- takmičenja osoba sa invaliditetom: Svetislav Dimitrijević, Simo Kecman, Željko Dereta, Radomir Rakonjac, Dragan Sremčević, Miroslav Jančić, Adam Kablar, Nada Vuksanović, Ružica Aleksov, Nenad Krišanović, Zlatko Kesler, Zoltan Moldvai, Vlastimir Golubović, Pavle Sekulić, Velin Stanković, Milan Todorović, Predrag Križan, Milutin Stanković

Za svetski rekord u olimpijskom sportu:

- streljaštvo: Mirjana Jovović, Srećko Pejović, Desanka Pešut, Magdalena Herold, Vladimir Grozdanović, Vladimir Jevtić, Aleksandar Pauković
- atletika: Vera Ćasić-Nikolić;
- takmičenja osoba sa invaliditetom: Slobodan Adžić

Za srebro na OI, POI ili šahovskoj olimpijadi:

- košarka: Žarko Varajić, Dragutin Čermak, Dragoslav Ražnatović, Vladimir Cvetković, Želimir Obradović, Eleonora Djoković-Vild, Bojana Brnad, Andjelija Arbutina-Šarenac, Saša Obradović, Milenko Topić, Aleksandar Djordjević, Zoran Savić, Predrag Danilović, Žarko Paspalj
- fudbal: Petar Radenković, Stjepan Bobek, Rajko Mitić, Miodrag Jovanović, Dragoslav Šekularac, Dobroslav Krstić, Vujadin Boškov, Todor Veselinović, Vladimir Popović
- vaterpolo: Dragoslav Šiljak, Božidar Vuksanović, Predrag Manojlović, Viktor Jelenić, Nenad Manojlović
- rvanje: Ivan Frgić, Branko Martinović, Stevan Horvat, Milovan Nenadić
- rukomet: Radmila Berar, Slavica Tomićević, Veselinka Petrović, Zorica Krčmar, Rada Cvetković
- atletika: Ivan Gubijan, Franjo Mihalić
- stoni tenis: Ilija Lupulesku, Dušan Osmanagić
- boks: Tadija Kačar
- šah: Milan Matulović, Katarina Blagojević, Verica Nedeljković, Milunka Lazarević, Nikola Karaklajić, Dragoljub Velimirović, Božidar Djurašević, Dragoljub Ćirić, Borislav Ivkov, Aleksandar Matanović, Vladimir Sokolov
- veslanje: Milorad Stanulov, Zoran Pinčić, Srboljub Saratlić

Za bronzu na OI, POI ili šahovskoj olimpijadi:

- košarka: Branko Vukićević, Nebojša Zorkić, Vesna Despotović, Biljana Majstorović, Sofija Ljuštanović, Zorica Djurković, Marija Tonković-Pavićević, Jelica Komnenović, Jasmina Perazić, Vukica Mitić-Pljakić, Vera Djurašković
- fudbal: Dragan Stojković, Jovica Nikolić, Vlado Čapljić, Mitar Mrkela, Borislav Cvetković
- streljaštvo: Aranka Binder
- džudo: Slavko Obadov, Svetozar Mihailović
- vaterpolo: Predrag Zimonjić
- rvanje: Jožef Tertelji
- boks: Zvonimir Vujin, Mirko Puzović, Slobodan Lazić
- odbojka: Dejan Brdjović, Žarko Petrović, Rajko Jokanović, Željko Tanasković, Djordje Djurić, Lazar Grozdanović
- stoni tenis: Gordana Perkučin, Bela Sel
- šah: Suzana Maksimović, Gordana Marković, Alisa Marić, Slavoljub Marjanović, Dušan Rajković
- takmičenja osoba sa invaliditetom: Zoran Gajić, Ilija Djurašinović, Goran KocićZa zlato na SP u olimpijskom sportu:

- košarka: Radisav Ćurčić, Dragan Kapičić, Zoran Jovanović, Ljubodrag Simonović
- vaterpolo: Anto Vasović, Dušan Popović, Vaso Subotić, Nikola Stamenić
- kajak: Slobodan Nenadić, Velimir Aleksić
- rvanje: Sreten Damjanović, Borivoje Vukov
- rukomet: Jožef Holpert, Jovica Cvetković, Mirjana Čikoš, Nadežda Stanojević, Milenka Sladić, Časlav Grubić, Jadranka Veljković, Radmila Todorović, Ivanka Vladanović, Zlatko Portner
- stoni tenis: Zoran Kalinić
- veslanje: Nebojša Ilić
- takmičenja osoba sa invaliditetom: Jova Ilić, Jovo Cvetanovski, Robert Higl

Za srebro na SP u olimpijskom sportu:

- košarka: Danijela Ilić, Slobodan Gordić, Žarko Knežević, Milun Marović, Nemanja Djurić, Mihailo Vuković
- streljaštvo: Miodrag Živanović, Dragoljub Milenković, Valerija Sabadka
- rvanje: Sabo Paloc Nandor, Momir Kecman
- rukomet: Petrit Fejzula, Radivoj Krivokapić, Ružica Miladinović, Stana Vuković, Ljiljana Marković, Dragana Belojević, Neda Jovanović, Marija Drenovac, Branka Jovanović, Stanica Raičković, Ratka Vujović, Mira Jasić, Vesna Tomajek, Milica Djordjević, Zagorka Milatović, Leposava Spasić, Radmila Marković, Milorad Milatović
- stoni tenis: Milivoje Karakašević, Todor Rakić
- boks: Fazlija Šaćirović, Dragomir Vujković, Bratislav Ristić
- šah: Petar Popović, Branko Damljanović
- takmičenja osoba sa invaliditetom: Željko Čeliković, Rifat Bajramović

Za bronzu na SP u olimpijskom sportu:

- košarka: Avdija Zufer, Boban Petrović
- streljaštvo: Dušan Epifanić
- džudo: Jovica Jovanović
- vaterpolo: Dragan Jovanović, Predrag Vraneš, Miloš Marković, Siniša Belamarić
- tekvondo: Goran Petrović, Jovan Dedić
- rvanje: Željko Trajković, Goran Kasum, Karolj Kasap
- rukomet: Slavka Smiljanić, Zita Galic, Zoran Djordjić, Dragan Škrbić, Vladan Matić, Olivera Kecman, Jelena Genčić, Biljana Balać, Milan Krstić, Erika Simić, Zlata Paplacko, Magdalena Hegediš, Dejan Perić, Bogosav Perić, Ana Gojnić, Ljiljana Knežević, Sandra Kolaković, Nedeljko Jovanović, Dušan Popmihajlov
- stoni tenis: Josip Gabrić, Ištvan Poljak
- boks: Milivoje Labudović, Vukašin Dobrašinović, Miroslav Popović
- odbojka: ZoranTerzić
- veslanje: Predrag Savić, Veselin VučićevićZa zlato na EP u olimpijskom sportu:

- košarka: Zoran Sretenović, Zoran Radović, Dragi Ivković
- streljaštvo: Maja Stepanović, Nemanja Mirosavljev
- vaterpolo: Nikola Ribić, Milan Tadić, Dejan Udovičić
- tekvondo: Dragan Jović
- rvanje: Boško Marinko, Senad Rizvanović
- atletika: Vladimir Milić, Dragutin Topić, Snežana Jolović, Dragan Zdravković, Miloš Srejović, Slobodan Branković, Milija Jocović, Ferenc Kamasi, Danijel Korica, Mihajlo Švraka, Milan Spasojević, Dragan Životić
- boks: Ljubisa Simić
- stoni tenis: Lazar Kurteš
- plivanje: Matija Koprivica
- takmičenje osoba sa invaliditetom: Cvetislav Radulov, Tihomir Bogdanović, Petar Vranjković

Za srebro na EP u olimpijskom sportu:

- košarka: Dragiša Vučinić, Milica Tojagić, Slavojka Taušan, Marija Demšar, Branka Milatović, Ljiljana Stanojević-Marković, Jelica Kalenić-Arsić, Spomenka Lazarević, Radovan Radović, Drinka Marjanović, Zagorka Čupahin, Olivera Dragićević, Stana Mezei, Zoran Kovačić, Borivoj Cenić, Vladislav Lučić
- fudbal: Ivan Brzić, Božidar Antić, Ratomir Dujković, Jovan Aćimović, Dragan Džajić, DobrivojeTrivić, Ilija Petković, Blagoje Paunović, Ilija Pantelić
- streljaštvo: Olivera Smiljanić, Milun Milanović, Lidija Mihajlović, Olga Jovanović, Zoran Stojiljković
- džudo: Marija Antunović, Mileva Smiljanić, Slavko Bašić
- vaterpolo: Djordje Popović
- boks: Dragan Konovalov, Sreten Mirković, Stjepan Golić, Zoran Jovanović
- rvanje: Prvoslav Ilić
- atletika: Dragan Perić, Nenad Stekić, Jovan Dragosavac, Nikola Tomasović, Slavoljub Kuzmanović, Aleksandar Marinković
- šah: Nataša Bojković, Stefan Djurić, Miodrag Todorčević, Dragan Barlov, Tomislav Rakić
- takmičenje osoba sa invaliditetom: Aleksandar Janda, Zoran Radukić, Vaso Spasojević

Za bronzu na EP u olimpijskom sportu:

- košarka: Mirjana Maksimović, Snežana Mijalković, Anka Višekruna, Iren Molnar, Natalija Bacanović
- streljaštvo: Zoran Simović, Blagoje Marinković, Mitja Grgić, Sreten Nešković
- džudo: Jovan Pejčić, Slavko Stanišić, Ivan Todorov, Jovan Živković, Borivoje Cvejić, Srdjan Matejić, Dragan Kosić, Mladen Mastela, Dmitar Šijan, Marica Vajnberger, Milan Mijalković, Djordje Čelić, Miroslav Jočić, Verona Nadj, Jožef Detari, Pavle Bajčetić, Dragan Ciganović, Vuk Rašović, Slobodan Romandić, Dimitrios Konstantinidis, Miodrag Dimitrijević
- rvanje: Aleksandar Jovančević
- atletika: Josip Medjimurec, Dmitar Marčeta, Dragutin Štritof
- stoni tenis: Marta Poljak
- boks: Djordje Petronijević, Dragan Živadinović, Dragan Vasiljević, Stevan Redli, Mujo Bajrović
- odbojka: Miloš Grbić, Zdravko Kuljić, Slobodan Lozančić, Laslo Lukač, Nikola Matijašević, Miodrag Mitić, Ljubomir Travica, Vladimir Trifunović, Danica Glumac, Natalija Luković, Štefanija Milošev, Branka Jaramazović, Živojin Vračarić, Goran Srbinovski, Dragan Nišić
- takmičenje osoba sa invaliditetom: Dragan Milošević, Milijanka Luković

(Tanjug, foto: MN Press)

Povezano

Sve vesti