Predsednik Evropskog saveta Herman van Romupuj izjavio je danas da je Savet Evropske unije doneo odluku o otvaranju pristupnih pregovora sa Srbijom, kao i pregovora o Stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom i dodao da će prva  međukonferencija sa Srbijom biti održana najkasnije u januaru 2014. godine.

Ove odluke Saveta su rezultat hrabrog dijaloga Beograda i Prištine iz kojeg je proistekao briselski sporazum, rekao je Rompuj na konferenciji za štampu u Briselu.

Rompuj je najavio da će u ponedeljak 1.jula posetiti Beograd i Prištinu.

On je naveo i da Evropski savet neće imati nove uslove kad bude potvrđivao pregovarački okvir.

Mediji su prethodno javili da su ministri na sastanku u Luksemburgu preporučili da Srbija počne pristupne pregovore najkasnije u januaru 2014, s tim što je Nemačka insistirala da Savet EU u decembru ove godine još jednom potvrdi tu odluku nakon što se uveri da je sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine u potpunosti sproveden.

B92 je javio da se vodila oštra rasprava u kojoj je Nemačka i dalje imala "tvrd stav", zahtevajući da, pre odluke da se u januaru otvore pristupni pregovori sa Srbijom, u decembru usledi provera sprovođenja briselskog sporazuma Beograda i Prištine.

Dopisnik RTS Dušan Gajić na Twitteru je objavio da je iz zaključaka izbačena reč "decembar", ali da ostaje da pregovarački okvir treba da potvrdi Evropski savet.

Prema njegovim rečima to teoretski znači da bi Srbija mogla da počne pregovore i pre januara.

Evropski savet odlučio da otvori pregovore o pristupanju Srbije, objavio je na svom Twitter nalogu predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej.

"Danas je Evropski savet odlučio da otvori pregovore sa Srbijom o pristupanju EU", naveo je Rompej.

Potpredsednica Vlade Srbije za evrointegracije Suzana Grubješić izjavila je da današnja odluka lidera EU nije ni zeleno svetlo, ni uslovni datum već jasna odluka da se otvore pristupni pregovori sa Srbijom.

Grubješić je novinarima u Briselu rekla da će Evropska komisija početi izradu pregovaračke platforme, i podsetila da će prva međuvladina konferencija, kojom se i formalno otvaraju pregovori, biti održana najkasnije u januaru.

Upitana da li je moguće da, kada Evropski savet bude potvrđivao tu platformu, dođe do novih problema, Grubješić je rekla da ne bi trebalo da bude nikakvih problema, i da Srbija ima i vremena i znanja da taj posao obavi.

Ipak, nemačka kancelarka Angela Merkel kaže da je primena Briselskog sporazuma preduslov za pristupnu konferenciju.

Merkelova je takođe rekla da će Evropski savet u decembru još jednom da se bavi Srbijom, kako bi analizirao napredak u primeni sporazuma o normalizaciji odnosa, i potvrdio okvir za pristupne pregovore.

Putem Twittera čestitke Srbiji i Kosovu uputio je, među prvima, Štefan File.

"Čestitke Srbiji i Kosovu. Već sada se radujem pregovorima", napisao je on na svom Twitter nalogu.

I Maja Kocijančić, portparolka visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, ocenila je danas da je Evropski savet doneo istorijsku odluku o otvaranju pristupnih pregovora sa Srbijom.

"Istorijska odluka! Lideri su odlučili da ostvore pristupne pregovore sa Srbijom i pregovore o SSP sa Kosovom. Čestitke!", napisala je Kocijančić na svom Twitter nalogu. Ona je još objavila da će novi sastanak Dačić-Tači-Ešton biti održan u Briselu 8. jula.

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin takođe ocenjuje da je ovo "istorijski dan za Srbiju".

"Današnja odluka Saveta predstavlja istorijski dan za Srbiju kada je napravljen odlučujući iskorak ka Evropi i uspostavljanju moderne, otvorene i razvijene Srbije", istakao je Kacin u saopštenju.

On je ukazao da srpski lideri svu pažnju treba da usmere na primenu sporazuma iz Brisela, jačanje nezavisnosti institucija i reformu pravosuđa kako bi osigurali "glatko i nesmetano otvaranje pregovaračkih poglavlja" i da u tom smislu Vlada Srbije može svojim radom da osigura otvaranje pregovora već ove godine.

Kacin je naglasio da je upravo kooperativnost Beograda i Prištine omogućila napredak u evropskim integracijama, ističući da će međusobno poverenje i saradnja posepešiti proces pristupanja EU, regionalnu saradnju i pre svega ekonomski oporavak i razvoj.