Prema rečima predsednice Sindikata Đurđice Jovović, na sastanku sa ministrom Žarkom Obradovićem dobili su obećanje da će budžet za nauku biti uvećan za jednu milijardu.

Jovović je nakon sastanka rekla da naučnici do petka očekuju odgovore o svim njihovim zahtevima, a da od ponedeljka treba da počnu pregovori o kolektivnom ugovoru i rešavanju ostalih problema u nauci.

Jedan od zahteva tog sindikata je i ostavka ministra Obradovića koji je, prema rečima Jovovićeve, na sastanku rekao da je taj zahtev u ingerenciji vlade.

Predstavnici Sindikata predali su pre sastanka u Ministarstvu svoje zahteve na prijavnici Vlade u kojima su, pored ostalog, zatražili hitan sastanak sa premijerom Ivicom Dačićem i prvim potpredsednikom Vlade Aleksandrom Vučićem kako bi bile usvojene i sprovedene neophodne mere za opstanak nauke. Saobraćaj kod Vlade Srbije u centru Beograda, tokom protesta je bio blokiran.

Protestna šetnja Sindikata zaposlenih u naučno-istraživačkoj delatnosti Srbije je krenula sa Trga Nikole Pašića ulicom Kneza Miloša do Nemanjine.

Jedan od sedam zahteva Sindikata zaposlenih u naučnoistraživačkoj delatnosti je ostavka ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Žarka Obradovića zbog, kako je rečeno, nestručnosti, neodgovnosti, nebrige prema nauci i nerešavanja problema u toj oblasti.

Predsednica Sindikata zaposlenih u naučnoistraživačkoj delatnosti Srbije je istakla da nauka u Srbiji "polako tone" i da se nebriga države vidi iz toga što naučni radnici u institutima od početka 2013. nisu dobili novac za materijalne troskove ranije ugovorenih istraživanja, pa su ostali bez osnovnih sredstava za naučno-istraživački rad i održavanje opreme.

Naučni radnici u 2015. traže i povećanje ulaganja u nauku na jedan odsto bruto domaćeg proizvoda u skladu sa Strategijom naučno-tehnološkog razvoja Srbije, kao i da do kraja ove godine donese zakon kojim će biti ustanovljen novi organizacioni model finansiranja nauke, po ugledu na EU.