On će abdicirati na dan nacionalnog praznika, u korist svog sina prestolonaslednika Filipa.

Kralj je naglasio da mu "starost i bolest ne dozvoljavaju da svoju dužnost obavlja kako bi želeo".

Kralj Albert Drugi, čije je zdravlje oslabilo u poslednje vreme, juna je napunio 79 godina i trebalo je da avgusta proslavi 20 godina vladavine.

Belgijski kralj se u više navrata umešao u rešavanje međunacionalnih i institucionalnih kriza u zemlji i u poruci naciji je i rekao da je tokom vladavine doživeo i "ozbiljna iskušenja".

Budući kralj Filip ima 53 godine i kralj Albert je u poruci naciji pružio uveravanja da je prestolonaslednik "veoma spreman da me nasledi i, zajedno s princezom Matildom, uživa moje puno poverenje".

Albert Drugi je ukazao na to da je prestolonaslednik Filip, pored ostalog, to dokazao putovanjima i delovanjem u korist belgijskih ekonomskih interesa u svetu.

Filip će kao novi kralj položiti zakletvu belgijskom parlamentu jer je Belgija ustavna monarhija, a Albert Drugi je želeo da naglasi da je u Belgiji "jedino narod nosilac suvereniteta".

Glasine o mogućem abdiciranju Alberta Drugog pojačale su se u januaru posle obajave kraljice Holandije Beatriks da se povlači posle 33 godine vladavine. Nju je 30. aprila na prestolu zamenio njen sin Vilem-Aleksander.

Belgijska dinastija ima i protivnike u jednom delu u Belgiji većinskih Flamanaca, koji traže da država dobije konfederalno uređenje, a pred kraljevskom palatom u predgrađu Brisela, Lakenu, je grupica flamanskih demonstranata danas držala parole s natpisima "Flamanska republika sada".