• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Čeka se odgovor Makedonije, spremne kontramere"

Izvor Beta

Ministarstvo trgovine Srbije danas bi trebalo da od makedonskih vlasti zvanično zatraži odgovor da li ukidaju uredbu o uslovljenom uvozu pšenice i brašna iz Srbije.

"Ministarstvo trgovine trebalo bi danas da pošalje pismo kolegama u Makedoniji, a u slučaju njihovog negativnog odgovora, mere koje smo spremili stupiće na snagu za nekoliko dana", kazao je državni sekretar Ministarstva poljoprivrede Srbije Danilo Golubović agenciji Beta.

Golubović nije želeo da navodi koje kontramere će u slučaju propalog dogovora biti uvedene Makedoniji, ali su ranije, u nekliko navrata, državni funkcioneri najavljivali da bi mogao biti ograničen uvoz sezonskog povrća i vina iz Makedonije.

Kako je podsetio, nakon sastanka predstavnika zemlja CEFTA 22. jula, bilo je očekivano da se sporna uredba ukine oko 15. avgusta.

"Srbija će se, ukoliko se to ne dogodi, postaviti tako da u budućnosti više ne bude sličnih događaja", kazao je on.

Golubović je istakao da je u interesu obe zemlje da se spor reši na miran način i izrazio nadu da neće biti potrebe za uvođenjem kontramera.

I ministar spoljne i unutrašnje trovine Rasim Ljajić izrazio je očekivanje da će Makedonija uskoro povući uredbu kojom je ograničen uvoz pšenice i brašna iz Srbije i da neće biti potrebe za uvođenje kontramera, jer bi to moglo dodatno da ugrozi robnu razmenu od oko 600 miliona evra.

Mera, koja je uvedena 1. jula i kojom je makedonska vlada ograničila uvoz brašna i pšenice iz Srbije, predviđa da za kilogram uvezene pšenice makedonski uvoznici moraju da kupe tri kilograma domaće, a za kilogram uvezenog brašna četiri kilograma domaćeg žita.

Prema podacima Ministarstva trgovine, Srbija u Makedoniju godišnje izvozi oko 50.000 tona pšenice i između 30.000 i 40.000 tona brašna.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Vojvoda

Uredba stupila na snagu 01.07. a oni tek sad reaguju? Ko ovde koga zamajava?

Nikola

A kad uvozi Srbija Vas paradjaz tad nema ogranicenja nego sto vise to bolje, tad nema problema! A nas paradajz ovde ljudi bacaju!

Ja

Nisu makedonci nas najveci problem,sta cemo sa hrvatskom i slovenijom koje se izdrzavaju od nas,da ima malo volje ziveli bi mi bolje od njih 3 puta,kako neko moze mene da ubedi da je ok da gore pomenuti u Srbiji drze najvece trgovinske lance i ljude koji rade u njima placaju 15 000 din,a neretko i manje.Srbija je za 'njih' najvece trziste,sto u Nemackoj ne otvore markete i svabu placaju 150 e mesecno,umesto da usmerimo neke pare tamo i MI da radimo istu stvar,u krajnjem slucaju hrvat kad udje u prodavnicu ne gleda odakle je proizvod,vec koliko kosta,za godinu dana bi mi mogli da ih 'osvojimo' samo kad bi bilo volje,a o ovom brasnu sto pricaju je cista glupost,kao koliko uvezu od nas,toliko mogu da izvezu od nas,5 puta su manji od nas tako da smo kao i uvek mi na gubitku,a ziveci ovde sam naucio da kad je narod na gubitku,pojedinac je na dobitku.

special image