"Ne dozvolite da vas neko otera sa šaltera", poručio je Ilić gostujući na RTS-u pozivajući građane da upišu imovinu u katastar nepokretnosti, jer je zakon koji reguliše tu oblašt na snazi.

Prema njegovim rečima, ne samo građani već i šalterske službe loše su protumačili odluku o neustavnosti Zakona o legalizaciji, jer upis u katastar nije isto što i legalizacija.

Ilić je dodao da će država naterati šalterske službe da pravilno tumače propise o upisu u katastar.

Svaki građanin, kako je ukazao, može da upiše objekte namenjene za ličnu upotrebu po ceni od 8.000 dinara, a tu spadaju kuće do 300 kvadrata, poslovni prostor do 100 i vikendice do 200 kvadrata.

"Zakon o legalizaciji je oboren pred Ustavnim sudom, jer ne mogu građani da imaju povlastice ili neka umanjenja. To znači da sve ono što je plaćeno prilikom izdavanja gradevinske dozvole, treba da se plati i prilikom legalizacije, a dokumentacija ne može da bude falsifikovana, već mora da bude original", rekao je Ilić.

I građani i šalterske službe loše tumače odluku o neustavnosti Zakona o legalizaciji, jer se on odnosi na specijalne objekte, a ne na imovinu građana, kazao je ministar.

"Doneli smo Zakon o upisu u katastar nepokretnosti koji nije van snage i građani mogu da upišu imovinu koja će ostati njihovoj deci I unucima", ističe ministar građevine.

Ilić je objasnio da građani upisom objekata u katastar mogu svoju imovinu da prodaju, kao i da naplate eventulanu odštetu ako se ti objekti nađu na trasi nekog projekta kao što su auto-putevi ili gasovod "Juzni tok".

On je rekao da u Srbiji ima 1,3 miliona objekata koji nisu nigde upisani.