"Ja ne znam zašto je doček organizovan, ja sam, ipak, ratni zločinac", kazao je Krajišnik novinarima, dodavši da tek u revizionom postupku treba da dokaže da to nije.

Upitan šta će dalje, rekao je da želi da se bavi "svojim privatnim poslom".

"Sve što se danas dešava, kao da sanjam, kao da sam došao sa onog sveta", rekao je Krajišnik novinarima.

Na ulazu na Pale istaknut je natpis: "Dobrodošao predsedniče".

Prisutni na dočeku Krajišnika na Palama nose transparente ''Krajišnik sin srpskog naroda'', ''Stop haškom teroru'', ''Dobrodošao''.

Mnogi od okupljenih su doneli zastave Republike Srpske i Srpske demokratske stranke (SDS), i transparente

U govoru na trgu na Palama, Krajišnik je ocenio da izvinjenje ne vodi do pomirenja naroda: "Umesto izvinjenja, svi treba da oprostimo onima
koji su nama učinili zlo i da zamolimo one kojima smo mi učinili zlo, da oproste nama. Samo tako će srpski narod biti pravi", naglasio je on.

"Patriotizam nije mržnja drugog, rekao je Krajišnik u govoru i pozvao
mlade na ljubav i pomirenje, a ne na mržnju i osvetu. "Tako će RS
opstati", kazao je on.

Govor Krajišnika je propraćen uzvicima "Momo, Momo!" i "Momo
Srbine", i četničkim pesmama.

"Krajem ove ili naredne godine podnijeću svoju apelaciju, nije problem 13,5 godina zatvora, problem je etiketa ratnog zločinca. Našao sam nove dokaze i to ću podneti. Ja živim za reviziju", izjavio je Krajišnik po dolasku na Pale.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je Krajišniku i drugim srpskim političarima presuđivano po inerciji jednog političkog zahteva - da se svi iz Republike Srpske osude na dugogodišnje kazne, kako bi se dokazao već namešteni stereotip da su za ratne sukobe samo Srbi krivi.

Istakao je da se Krajišnik pokazao kao "tvrd političar" i pregovarač i da je jedan od najzaslužnijih za stvaranje Republike Srpske, i istakao da gorak ukus ostavlja činjenica da je odležao višegodišnju kaznu zatvora u svetskim kazamatima.

Prema rečima načelnika Opštine Pale i predsednika Opštinskog odbora SDS-a Miodraga Kovačevića, Krajišnika će prvi pozdraviti predsednik SDS-a Mladen Bosić.

Krajišnikova porodica je potvrdila da je Vlada RS-a ponudila svoj avion kojim bi on iz Londona doputovao u BiH, ali je zbog tehničkih problema odlučeno da doputuje redovnim letom.

Krajišnik je u pritvoru Haškog tribunala od aprila 2000. godine. Na početak suđenja čekao je više od četiri godine, a mediji su svojevremeno pisali da je na pripremu njegovog suđenja potrošeno više od milion dolara, jer je, između ostalog, došlo i do promene advokata.

On je prvostepeno bio osuđen za zločine počinjene nad nesrbima tokom rata u Bosni na 27 godina zatvora, a Žalbeno veće Haškog tribunala mu je 17. marta 2009. izreklo kaznu od 20 godina.

Prethodno su potvrđeni raniji nalazi o njegovoj krivici za deportacije, prisilno premeštanje i progon nesrpskih civila tokom ratnih sukoba u Bosni i Hercegovini.

Predsednik Haškog tribunala Teodor Meron odobrio je da Krajišnik bude pušten na slobodu navodeći da je pokazao spremnost na rehabilitaciju.

Krajišnik je prihvatio presudu Tribunala i svoju odgovornost za nasilno preseljenje nesrpskog stanovništva s područja RS-a. Takođe, iskazao je želju da pomogne pomirenju među narodima u BiH, navedeno je u odluci predsednika Haškog tribunal.

Kaznu je od 2009. godine izdržavao u zatvoru u Engleskoj odakle je kasnije prebačen u Vels.

Krajišnik je bio jedan od osnivača Srpske demokratske stranke u Bosni i Hercegovini, a posle prvih višestranačkih izbora u BiH, 19. decembra 1990, izabran je za predsednika Skupštine BiH.

Ubrzo je izabran za predsednika Skupštine srpskog naroda u BiH, a početkom 1992, kada je formirana Narodna skupština Republike Srpske, za predsednika te skupštine i na tom mestu ostao je do kraja rata u BiH.

Na izborima septembra 1996, kao predstavnik RS bio je izabran za jednog od tri člana Predsedništva BiH. Dve godine kasnije na izborima za tu funkciju pobedio ga je socijalista Živko Radišić.