Prvo polugodište školske 2013/2014 godine počinje danas, a trajaće do ponedeljka 23. decembra u Vojvodini, odnosno do petka, 27. decembra, u centralnoj Srbiji.

Za đake u Vojvodini drugo polugođe počinje 15. januara, a za đake u centralnoj Srbiji 20. januara.

Učenici osmog razreda u centralnoj Srbiji u školu će ići do 30. maja, a ostali osnovci do 13. juna.

Srednjoškolci u centralnoj Srbiji na letnji raspust će 20. juna, osim učenika trećih razreda trogodišnjeg i četvrtog razreda četvorogodišnjeg obrazovanja stručnih škola koji će se raspustiti 30. maja 2014. godine.

Srednjoškolci u Vojvodini na letnji raspust će 20. juna, a njihove starije kolege iz četvtrog razreda četvorogodišnjih i trećeg razreda trogodišnjih srednjih stručnih škola na odmor će 30. maja, odnosno ako idu u IV razred gimnazije 23. maja 2014.

Ovoga puta školska godina počinje bez štrajka prosvetnih radnika, koji mogu da odahnu, sudeći po izjavama predstavnika resornog ministarstva da otpuštanja u prosveti neće biti.

U klupe će sesti oko 71.000 prvaka, a i ove godine đaci od 1. do 4. razreda osnovne škole koriste besplatne udžbenike, za šta je, prema rečima pomoćnika ministra prosvete Zorana Kostića, država izdvojila oko 700 miliona dinara.

Pogladajte našu foto galeriju prvog dana škole.

Kostić je uoči početka škole rekao da u prosveti niko neće ostati bez posla i da su paušalne ocene sindikata da će oko 1.000 ljudi biti tehnološki višak zbog sve manjeg broja đaka, gašenja odeljenja i skandala sa malom maturom.

Da otpuštanja u prosveti i nauci neće biti, potvrdio je i kandidat za ministra prosvete Tomislav Jovanović.

Izdavači tvrde da su svi odobreni udžbenici spremni i u toku je distribucija po školama. U Beogradu knjige na korišćenje dobijaju svi osnovci, ali đački roditelji nisu potpuno oslobođeni troška jer kupuju udžbenike za strani jezik, za izborne predmete, sveske, što prosečno košta nekoliko hiljada dinara.

Tu su i izdaci za pribor, torbu, garderobu, koji poprilično istanje porodični budžet početkom septembra.

Osim na većinskom, nastava u Srbiji izvodi se na jezicima 11 nacionalnih manjina.

U školama u Srbiji nastava i na bosanskom jeziku

Predsednik Bošnjačkog nacionalnog veća u tehničkom mandatu (BNV) Esad Džudžević ocenio je početak izvođenja nastave na bosanskom jeziku predstavlja kraj asimilacije i denacionalizacije Bošnjaka u Srbiji.

On je na centralnoj svečanosti u Osnovnoj školi "Selakovac" u Novom Pazaru, kojoj je danas promenjeno ime u školu "Avdo Međedović", kazao da je današnji dan važan datum u bošnjačkoj istoriji.

"Na ovaj način vraćamo amanet našim pradedovima i očevima da obnovimo školstvo na bosanskom jeziku, posle 100 godina ćutnje. Ovo je veliki događaj za Bošnjke, ali i za Srbiju na njenom evropskom putu", dodao je Džudžević.

On je rekao i da se danas, posle mnogo godina u Sandžaku, stvaraju multietničke škole.

Državni sekretar u Ministarstvu prosvete Muhedin Fijuljanin naglasio je da Bošnjaci sada ostvaruju i jedno od osnovnih manjinskih prava.

"Živimo u Srbiji, demokratskoj zemlji, i ovaj čin i napor koji smo uložili s predstavnicima Veća, još jedan je znak demokratskog opredeljenja Vlade Srbije koja duboko ceni prava nacionalnih manjina", rekao je Fijuljanin.

Nastava na bosanskom jeziku počela je danas u 40 osnovnih i srednjih škola u Novom Pazaru, Sjenici, Tutinu i Prijepolju.

Pohađa je 4.088 đaka u prvom i petom razredu osnovne škole i u prvom razredu srednje škole.