Predsednik Demokratske stranke (DS) Dragan Đilas ocenio je danas da je Srbija zemlja u kojoj se uvodi jasna diktatura i u kojoj jedan čovek smatra da treba da ima svu vlast, "a svi koji imaju drugačije mišljenje ne smeju da ga iznose".

"Mislim da će posledice ove vlasti danas biti gore nego kad su te iste stranke bile na vlasti pre 15 godina, samo što nas niko neće bombardovati", rekao je Đilas na konferenciji za novinare.

Odgovarajući na prozivke prvog potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića i najavu provere poslovanja njegovih firmi, Đilas je zapitao "ko je Vučić da istražuje bilo šta, po kom zakonu, ustavu, odakle mu pravo na tako nešto".

"Jel' treba da se istraži nešto oko Dragana Đilasa? Pa nek' istraži policija, tužilaštvo, sve što im padne na pamet", naglasio je Đilas, koji garantuje da "nikad ništa neće naći što može biti protivzakonito".

Đilas je ponosan na ono što je u životu zaradio i stekao kroz privatni biznis, kao i na ono što je izgradio u Beogradu sa svojim timom u proteklih pet godina.

"Ponosan sam i na ono što je DS u prethodnih 20 godina radila. Srećan sam što je gospodin Vučić spreman da uči, jer da nije bilo DS i mnogih drugih stranaka, stotina hiljada onih koji su objašnjavali da je budućnost Srbije u Evropi, a ne u ratovima, ni Vučić to nikada ne bi uspeo da nauči", smatra Đilas.

Prema Đilasovoj oceni, Vučić u protekla četiri dana u parlamentu nije iznosio uvrede samo na njegov račun, nego je vređao i DS i njene poslanike, a "nije prezao ni da predsedniku parlamenta kaže da sumnja u njegove intelektualne sposobnosti".

On je pozvao Vučića i da saopšti koji su to mediji koje kontrolišu DS i Đilas.

Vučić neće o "besmislicama"

Vicepremijer Aleksandar Vučić izjavio je povodom Đilasovih optužbi da nema vremena da se bavi besmislicama. Upitan šta je njegov odgovor na Đilasove optužbe, Vučić je rekao: "Danas imam mnogo važnog posla i nemam vremena da se bavim besmislicama besposlenih ljudi".

Đilas je konstatovao da je DS u proteklih godinu dana bila konstruktivna opozicija, koja je nudila kosnenzus oko najvažnijih stvari za zemlju, glasala za sve zakone za koje je smatrala da su dobri za budućnost Srbije.

"Sve vreme bili smo izloženi pretnjama, najvećim progonima, omalovažavanjima, uvredama... Na sve to nismo odgovarali", ukazao je Đilas.

Osvrćući se na konstataciju premijera Ivica Dačića da je na putu da postane "pluskvamperfekt", Đilas je rekao da nije uopšte obraćao pažnju na to, jer kad bi obraćao pažnju na sve što su u 13 meseci izrekli o njemu, teško da bi ujutro ustao.

Na najave smene sa mesta gradonačelnika Đilas je uzvratio da ih se ne plaši, jer nije izabran voljom partija i moćnika, nego glasovima građana, i zato se ne plaši ni smene, ni novih izbora.

"Ako smatrate da je u Beogradu loše, napravite većinu u (gradskom) parlamentu i smenite me", poručio je Đilas.

On je najavio da će DS u narednih 15 dana Skupštini Srbije podneti predlog izmena Zakona o glavnom gradu, prema kojima bi građani gradonačelnika birali direktno, kao i u ostalim gradovima u Srbiji.

Đilas je političkim protivnicima poručio da usvoje te izmene zakona i izaberu mu protivkandidata, pošto imaju većinu u Skupštini Srbije, a hoće promenu vlasti u Beogradu.

U gradskoj vlasti Đilas je veoma zadovoljan saradnjom sa predstavnicima koalicije Socijalistička partija Srbije-Jedinstvena Srbija-Partija ujedinjenih penzionera Srbije, pa bi "iskreno voleo da sa njima nastavi da radi i dalje".

Na pitanje o lokalnim izborima na Kosovu, Đilas je odgovorio da DS na njih izlazi sa svojom listom, na kojoj će biti i nestranačke ličnosti.

On je ocenio da je previše vremena izgubljeno na formalnosti oko izgleda glasačkog listića, iako svi znaju da su to kosovski izbori.