Kako navodi "Blic", osim ovih problema koje muče studente, a koje predviđa Zakon o visokom obrazovanju, od 1. oktobra, odnosno od početka nove akademske godine, sledi i poskupljenje smeštaja i hrane u studentskim domovima za čak 30 odsto, dok se uslov za dobijanje stipendije Ministarstva prosvete povećava sa proseka 8,5 na 9.

Sve ovo izazvalo je bes kod većine studenata širom Srbije i oni su spremni da izađu na ulice ako zahtevi iz njihove peticije ne budu ispunjeni.

"Studijski program i gradivo nisu reformisani, sve ostaje po starom, a jedino se studentima menjaju  i otežavaju uslovi. Zbog toga zahtevamo da granica za upis na budžet i ove godine ostane na 48 bodova, kao i da ostane svih šest ispitnih rokova", objašnjava Danilo Jeremić, predsednik Studentske konferencije Univerziteta Srbije (SKONUS).

On navodi i da u ovoj organizaciji očekuju da će ih Senat Univerziteta u Beogradu podržati na sastanku u ponedeljak, kao i ostali usniverziteti u Srbiji. Kako kaže, potom će peticiju proslediti ministarstvu.

"Blic" navodi i da su predstavnici Univerziteta i Ministarstva prosvete već razmatrili mogućnost da akademcima izađu u susret, naročito što se tiče uslova za upis naredne godine.

"Velika je verovatnoća da uslov za upis na budžet i ove godine otane na 48 bodova", kaže prof. dr Dobrila Živković koja kaže da upravo to i izaziva najviše polemike i nezadovoljstva studenata.

Međutim, manje je verovatno da će se studentima izaći u susret kada je u pitanju broj ispitnih rokova, jer je većina fakulteta već odredila koji rok ukida.

Prorektorka za nastavu Univerziteta u Beogradu Nada Kovačević objašnjava da ukidanje jednog ispitnog roka služi da bi se sprovela bolja organizacija nastave, a ne da se smanji broj ispitnih dana.

Kako kaže, za vreme aprilskog i letnjih rokova remeti se ciklus predavanja i vežbi.

"Studenti bi samo ukidanjem jednog ispitng roka dobili bolje raspoređene termine za ispite i imali bi više vremena da uče", kaže prorektorka Kovačević za "Blic".