Protesti se održavaju uprkos stavu hrvatskih zvaničnika da se Ustav i zakon moraju poštovati i reagovanja Beograda, koji je Zagrebu, ali i evropskim institucijama, ukazao na nedozvoljivo ponašanje ekstremnih grupa u Hrvatskoj.
Četvrti dan protesta u Vukovaru završen je porukom organizatora - Štaba za odbranu Vukovara - učesnicima da ih štab neće izneveriti i da će sigurno pobediti, a demonstracije su najavljene i za sutra.
Protestna šetnja, u kojoj je učestvovalo oko 300 ljudi, završena je pevanjem himne Hrvatske, a prethodno su demonstranti obišli lokaciju "Veleprometa", gde se 1991. godine, kako piše agencija Hina, nalazio koncentracioni logor kroz koji je prošlo oko 10.000 Vukovaraca.
Dvojezične ploče postavljene na pet državnih ustanova u Vukovaru čuvaju po dva policajca, i tokom noći i današnjeg dana nije bilo pokušaja da se nasilno skinu, kao što je to učinjeno u ponedeljak, prvog dana protesta.
Hrvatski zvaničnici, među kojima predsednik Ivo Josipović i premijer Zoran Milanović, poručili su da se Ustav i zakon moraju poštovati.
Milanović je danas izjavio da pravna država mora da funkcioniše i da postavljanje ploča s dvojezičnim natpisima predstavlja poslednji čin procesa u kojem jaka Hrvatska poštuje najviše standarde.
"Hrvatska je država i majka svih svojih građana - ne gospodarica, nego majka u pozitivnom smislu reči - kojim god pismom oni pisali i koje god nacije bili", rekao je on na početku sednice Vlade i pozvao "sve one koji su možda i u dobroj veri reagovali preemotivno, povređeni - da shvate da pravna država mora da funkcioniše".
Hrvatska je, prema njegovim rečima, u odnosu na druge države regiona u ovom trenutku u jačem položaju nego što je to bila poslednjih pedeset godina.
"To ima svoje prednosti, ima svoju odgovornost, ima svoju težinu - poslovica kaže da plemstvo obavezuje", rekao je Milanović.
Predsednik Srpskog nacionalnog veća u Hrvatskoj Milorad Pupovac upozorio je da je razbuktavanje nacionalizma, koje dolazi iz dela krugova Katoličke crkve i dela političkih stranaka, pretnja za demokratiju, a samim tim i za slobode građana u Hrvatskoj.
Pupovac je, u razgovoru za Politiku, ocenio da je u pitanju pokušaj stigmatizacije ne samo ćiriličnog pisma kao pisma nekulture, necivilizacije i zla, već i stigmatizacije Srba u Hrvatskoj.
"To je opasno za hrvatsko-srpske odnose, ali je opasno i zbog toga što se žele ograničiti identitetske slobode i uopšte manjinska prava Srba u Hrvatskoj", kazao je on.
Josipović je u utorak podsetio da svako ima pravo na mirne proteste, ali da se Ustav i zakoni moraju poštovati.
Podsećajući da je pitanje jezika u Hrvatskoj rešeno kroz Ustav i Zakon o pravima nacionalnih manjina, Josipović je pozvao one koji misle da nešto treba menjati da artikulišu svoje stavove kroz redovnu proceduru, a ne kroz nasilje.
Iz Beograda je, u međuvremenu, Ministarstvo spoljnih poslova Srbije ukazalo hrvatskim zvaničnicima i evropskim institucijama u Briselu i Strazburu na nedopustivo ponašanje ekstremnih grupa u Hrvatskoj.
Kako se navodi u saopštenju dostavljenom Tanjugu, Ministarstvo je intervenisalo najpre u razgovoru sa ambasadorom Hrvatske u Srbiji Gordanom Markotićem, zatim i prema zvaničnom Zagrebu, ali i u evropskim institucijama u Briselu i Strazburu.
"Ministarstvo spoljnih poslova svima je ukazalo na nedozvoljivo ponašanje ekstremnih grupa u Hrvatskoj, koje bezočno vređaju kulturu srpske manjine u Hrvatskoj i koje nastupaju sa pozicija ustaštva", navedeno je u saopštenju.
Istovremeno, direktorka Kancelarije za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu Slavka Drašković apelovala je na hrvatske vlasti da hitno preduzmu sve kako bi prestali napadi na Srbe u toj državi i da pokažu da su dorasli svojoj novoj poziciji u EU.
Draškovićeva je u izjavi Tanjugu istakla da se u Hrvatskoj vodi kampanja, odnosno neka vrsta histerije protiv Srba, čime su ugrožena ne samo njihova osnovna i ljudska prava, već i mir, sigurnost i "svaki osnovni način jednog normalnog suživota".
"Nedopustivo je da u 21. veku u jednoj zemlji koja je članica EU imamo takvo kršenje osnovnih i svih ljudskih prava, kao što se to dešava sada u Hrvatskoj u odnosu na Srbe", rekla je Draškovićeva.
Ona je naglasila da je Vukovar, u kojem proteklih dana nacionalisti održavaju proteste protiv ćirilice, samo jedno mesto gde se vodi kampanja protiv Srba, i podsetila da je sinoć u Splitu izvršen napad na Veće srpske nacionalne manjine, da je prethodno u Dubrovniku na srpskoj crkvi ispisano "Srbe na vrbe", kao i da je nedavno u selu Trpinje na neprimeren način uhapšeno nekoliko srpskih civila.
"Hrvatsku pozivam da pokaže da je zaista dorasla ovoj situaciji i svojoj novoj poziciji u Evropskoj uniji i da odmah učini sve da ovo odmah prestane", poručila je Draškovićeva.
Od kada traju protesti u Vukovaru, šovinistički ispadi zabeleženi su i u drugim krajevima Hrvatske, a poslednji se dogodio prošle noći u Splitu.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Sloboda Mićalović napadnuta na parkingu: Evo kako je poznata glumica završila u Urgentnom centru