Akcija bi bila ne samo ekološka već i priofitabilna, jer bi sakupljeno smeće koje inače ubija milione životinja svake godine, moglo dobro da se proda, tvrdi ovaj preduzimljivi holandski tinejdžer.
Njegove naprave ujedno ne bi ometale morski život, jer bi plastika ostajala, a živi svet, poput planktona, "prolazili" kroz plutajuće platforme, dok veće vodene vrste ne bi bile ugrožene kao što je to slučaj sa sistemom mreža.
The Ocean Cleanup Array (Poredak za čišćenje okeana) je mreža usidrenih plutajućih platformi poređanih u krug, kroz koje bi vodena struja "kao kroz dimnjak" gurala plastiku koja nailazi i smeštala je u kontejner.
Student tehnologije veruje da bi, kada postanu operativne, njegove naprave mogle da za pet godina u znatnoj meri očiste nagomilano đubre u oblastima u kojima su praktično napravljena ostrva plastičnog otpada.
Nagomilni otpad godišnje ubije milione morskih životinja, omogućava nagomilavanje štetnih algi i stvaranje drugih vrsta invazivnih organizama i pospešuje ulazak zagađivača u lanac ishrane.
Sve to i inače zahteva milione dolara za čišćenje svake godine, a prema tvrdnjama mladog gospodina Slata iznetim na njegovom veb-sajtu, njegov sistem bi doneo i do 500 miliona dolara prihoda, mnogo više nego što bi koštalo da se uvede u upotrebu.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija