• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Norveška otišla udesno

Izvor Fonet

Norveška vladajuća koalicija izgubila je parlamentarne izbore i u naredne četiri godine parlamentom će komotno vladati Konzervativna partija, nezvanični su rezultati.

Laburistička partija premijera Jensa Stoltenberga i njena dva manja koaliciona partnera u novom sazivu parlamenta imaće 76 od 169 poslanika, odnosno 12 manje nego do sada.

Opozicioni blok, koji predvodi liderka Konzervativne partije Erna Solberg dobila je, prema prvoj projekciji, 93 poslanika, što mu obezbeđuje komotnu većinu u parlamentu.

Pored Konzervativne partije, u opozicionom bloku su još desničarska Partija progresa, Liberalna partija i Hrišćansko-demokratska partija.

Rezultati su saopšteni na osnovu 16 odsto obrađenog izbornog materijala, bez glasova iz Osla, ali analitičari smatraju da odnos snaga neće biti bitno drukčiji ni kada budu prebrojani svi glasovi.

Očekuje se da će Konzervativna partija formirati ili sa Partijom progresa, koja je izrazito antiimigraciono orijentisana, ili sa Liberalnom strankom, ili sa Hrišćanskim demokratama, a moguće je da uđe u koaliciju sa sve tri stranke.

Norveška, zemlja sa velikim prihodima od eksploatacije nafte, ima snažnu ekonomiju i nisku stopu nezaposlenosti.

Uprkos tome, vladajuća koalicija levog centra, koju vodi Jens Stoltenberg, mesecima je pokazivala loše rezultate u predizbornim anketama.

Sa druge strane, konzervativci sa Ernom Solberg na čelu, doživeli su procvat popularnosti.

Oni obećavaju širu dostupnost privatne zdravstvene zaštite i smanjenje poreza na imovinu vredniju od 140.000 dolara.

Konzervativci su prvi put jasno stavili do znanje da su spremni za koaliciju sa Progresivnom partijom, koja je, možda, izgubila na popularnosti nakon 2009. godine, ali je i dalje treća najveća stranka u Norveškoj.

Otkriće nafte u podmorju ove skandinavske zemlje šezdesetih godina prošlog veka pretvorilo je Norvešku u jednu od najbogatijih na planeti, sa snažnim sistemom socijalne zaštite i visokim životnim standardom.

Nafta je pomogla Norveškoj da se odupre finansijskoj krizi u Evropi i da stvori investicioni fond za buduća ulaganja vredan oko 750 milijardi dolara.

Prema rečima pojedinih analitičara, jedina slabost Stoltenberga u odnosu na Solbergovu jesto to što je - predugo na vlasti.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image