• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sele "Gospodarsku mehanu", fajront u "Manježu"

Izvor mondo.rs

Poslednjih meseci Beograd je zahvatila epidemija zatvaranja kultnih restorana. Sa mape prestonice nestaje i "Manjež", a zbog pasarele mosta ne Adi seli izmešta se "Gospodarska mehana."

Najstarija beogradaska kafana "Gospodarska mehana", posle 193 godine, zatvara svoja vrata. Kultni gastronomski hram domaće kuhinje, zbog izgradnje Mosta na Adi, izgubio je saobraćajnu vezu sa ostatkom sveta, a tako i sa svojim vernim gostima.

Istorijat "Gospodarske mehane"

Stara mehana otvorena je davne 1820. godine, po nalogu gospodar Jovana Obrenovića, koji ju je po svojoj tituli i nazvao. Ušuškana u podnožju senjačkog brda, nedaleko od Save, vekovima je primala putnike-namernike. Prolazili su razni osvajači, menjale se vlasti, upravljali razni vlasnici, menjala se klijentela, ali je naziv izdržao dva veka bez promena. U 19. veku, nedaleko od kafane, nalazilo se carinski punkt - čumurkana, odakle su srpski trgovci skelom izvozili prasiće i drvenu građu, a uvozili šećer i drugi bakaluk. U mehani su se sklapali poslovi, a pored rabadžija i trgovaca, za astalima svoje mesto su nalazili žandari i špekulanti. Svoj ćošak, u koji niko nije smo da sedne, imao je i tadašnji knjaz Miloš Veliki. Prema priči, bio je čest gost, jer je ovde od raje dobijao prave informacije šta se dešava u tadašnjoj Srbiji. Prema Drinjakovim rečima, pre sedam godina, velikim sredstvima lokal je potpuno renovirao i doveo ga u reprezentativno stanje, sa etno-motivima. Unutrašnjost lokala mešavina je starog i novog doba. Dominiraju drveni nameštaj i vitrine, fotografije starog Beograda, ukrasna grnčarija, venci belog luka, crvenih papričica, radio aparati stari više od jednog veka.

"Nažalost, primorani smo da stavimo katanac na lokal koji na ovom mestu postoji od 1820. Godine. Izgradnjom nove pasarele koja povezuje Bulevar vojvode Mišića i novoizgrađeni most, mi smo izgubili saobraćajnu vezu. Jedini način da se dođe do lokala je tramvajem", sa tugom u glasu priča vlasnik Slavko Drinjak.

"Politika" piše da će se i čuvena kafana "Manjež" pridružiti već zakantačenim kafanama "Venecija", "Grčka kraljica", "Ruski car", Šumatovac, "Grmeč.

List piše da se ovih dana u restoranu umesto stolova za kojima su decenijama sedeli viđeni Beograđani, može zateći samo krš kao pred selidbu, a umesto konobara, jedini personal čini dežurni radnik obezbeđenja.

U nameri da posredstvom recepcije obližnjeg hotela "Manjež ekskluziv vila", koji je zajedno sa restoranom pod ingerencijom preduzeća "Manjež 1936 d. o. o.", dopremo do nekoga ko bi nam mogao rasvetliti razlog zatvaranja, ljubazno nam je rečeno da ćemo danas moći da dobijemo odgovore.

Nezvanično, kafana je zamandaljena jer je prostor restorana svojevremeno stavljen pod hipoteku, pa je banka sada odlučila da dug naplati u naturi.

Javno dostupni podaci o firmi "Manjež 1936" na sajtu Agencije za privredne registre upućuju na mogućnost da je lokal stavljen pod hipoteku zbog toga što je ovoj firmi, sudeći po finansijskim izveštajima, u 2012. loše išlo. Od prvog takvog izveštaja iz 2009. sve do prethodne godine, prihodi „Manježa 1936" bili su na nivou od četrdesetak miliona dinara, a preduzeće je imalo 17 zaposlenih. Neto gubitak iznosio je – nula dinara.

Nasuprot tome, podaci iz 2012. pokazuju da su poslovni prihodi spali na svega 2,3 miliona dinara, da je neto gubitak skočio na četiri miliona, dok je broj zaposlenih spao na – nulu.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image