Najstarija beogradaska kafana "Gospodarska mehana", posle 193 godine, zatvara svoja vrata. Kultni gastronomski hram domaće kuhinje, zbog izgradnje Mosta na Adi, izgubio je saobraćajnu vezu sa ostatkom sveta, a tako i sa svojim vernim gostima.

"Nažalost, primorani smo da stavimo katanac na lokal koji na ovom mestu postoji od 1820. Godine. Izgradnjom nove pasarele koja povezuje Bulevar vojvode Mišića i novoizgrađeni most, mi smo izgubili saobraćajnu vezu. Jedini način da se dođe do lokala je tramvajem", sa tugom u glasu priča vlasnik Slavko Drinjak.

"Politika" piše da će se i čuvena kafana "Manjež" pridružiti već zakantačenim kafanama "Venecija", "Grčka kraljica", "Ruski car", Šumatovac, "Grmeč.

List piše da se ovih dana u restoranu umesto stolova za kojima su decenijama sedeli viđeni Beograđani, može zateći samo krš kao pred selidbu, a umesto konobara, jedini personal čini dežurni radnik obezbeđenja.

U nameri da posredstvom recepcije obližnjeg hotela "Manjež ekskluziv vila", koji je zajedno sa restoranom pod ingerencijom preduzeća "Manjež 1936 d. o. o.", dopremo do nekoga ko bi nam mogao rasvetliti razlog zatvaranja, ljubazno nam je rečeno da ćemo danas moći da dobijemo odgovore.

Nezvanično, kafana je zamandaljena jer je prostor restorana svojevremeno stavljen pod hipoteku, pa je banka sada odlučila da dug naplati u naturi.

Javno dostupni podaci o firmi "Manjež 1936" na sajtu Agencije za privredne registre upućuju na mogućnost da je lokal stavljen pod hipoteku zbog toga što je ovoj firmi, sudeći po finansijskim izveštajima, u 2012. loše išlo. Od prvog takvog izveštaja iz 2009. sve do prethodne godine, prihodi „Manježa 1936" bili su na nivou od četrdesetak miliona dinara, a preduzeće je imalo 17 zaposlenih. Neto gubitak iznosio je – nula dinara.

Nasuprot tome, podaci iz 2012. pokazuju da su poslovni prihodi spali na svega 2,3 miliona dinara, da je neto gubitak skočio na četiri miliona, dok je broj zaposlenih spao na – nulu.