Dvojica diplomata su, navodi AFP, u svakodnevnom kontaktu povodom Sirije i prošlog vikenda su u Ženevi sklopili dogovor kako da se sirijski režim liši zabranjenog hemijskog oružja.

Državni sekretar Džim Keri je na konferenciji za novinare rekao da je juče imao duži telefonski razgovor sa Sergejom Lavrovim.

"Razgovarali smo o saradnji za koju smo se obojica saglasili da je treba nastaviti, i da idemo ne samo ka tome da Sirija usvoji pravila  Organizacije za zabranu hemijskog naoružanja (OPCW), već i ka donošenju jedne čvrste i oštre rezolucije Saveta bezbednosti UN". rekao je Keri.

Keri je u četvrtak izjavio da je najvažnije da plan o uklanjanju sirijskog hemijskog oružja bude sproveden i da bi o tome naredne nedelje trebalo da se izjasni Savet bezbednosti UN.

"Savet bezbednosti treba da bude spreman da reaguje naredne nedelje. Od vitalnog je značaja da međunarodna zajednica ustane i snažno istakne značaj sprovođenja akcije kojom će se svet otarasiti sirijskog hemijskog oružja", rekao je Keri novinarima.

Šef Stejt departmenta se osvrnuo i na nedavnu izjavu predsednika Irana Hasana Rohanija koji je rekao da njegova zemlja neće raditi na stvaranju nuklearnog oružja.

"To su pozitivni komentari, ali oni i u praksi treba da budu provereni", istakao je Keri.

Sirijsko i iransko pitanje mogli bi da budu u centru pažnje zasedanja Generalne skupštine UN koje u ponedeljak, 23. septembra počinje u Njujorku.

Do se sirijsko pitanje ne definiše odlaže se i sastanak OPCW, ovaj poslenji je bio zakazan za nedelju a novi datum će "biti objavljen što je pre moguće".

OPCW je ove nedelje je već više puta odlagao taj sastanak, a u diplomatskim krugovima se saznaje da nacrt teksta koji treba da se razmatra na tom skupu još uvek nije dogovoren između SAD i Rusije.

OPCW je zadužena za sprovođenje Konvencije o hemijskom oružju, kojoj je Sirija zatražila da pristupi u atmosferi poziva na vojnu akciju protiv Damaska.

Danas je, inače, objavljeno da je Sirija OPCW-u prosledila deo podataka o hemijskom oružju kojim raspolaže. Veruje se da ova zemlja poseduje oko 1.000 tona hemijskih toksina, na čije je uništenje pristala na osnovu rusko -američkog predloga.

Po rečima jednog anonminog diplomatskog službenika UN, materijal koji je Sirija predala OPCW-u je "prilično obiman i već je preveden".