Učesnici kojih je bilo oko 200 krenuli su od zgrade Vlade do Skupštine Srbije, gde su i završili svoju šetnju.
Iako je iznenadna Prajd šetnja bila zakazana za 23 sata, počela je nešto ranije, a završena je oko 23.30, bez incidenata.
Učesnici, na čelu povorke, nosili su veliki transparent "Ovo je Prajd".
Kako je javio reporter Monda, okupljeni su u jednom trenutku ispred Skupštine Srbije razvili veliku zastavu duginih boja i legli na nju.
Saobraćaj je neko vreme bio u prekidu, u smeru ka Domu omladine, a sada je ponovo normalizovan.
Jake policijske snage obezbeđivale su učesnike Prajda, a MUP je potvrdio da nije bilo incidenata niti privođenja.
Okupljeni su nosili zastave duginih boja, a na svakoj raskrsnici od Vlade Srbije do Skupštine Srbije zastajali su i uzvikivali "Na Prajd se ne zove, na Prajd se dolazi".
Ljudi na biciklima su isto nosili zastave duginih boja, a među okupljenima je bilo i stranaca, Grka i Nemaca.
Uzvikivali su i "Ovo je Srbija", "Pobeda, Pobeda", "Živela ljubav".
Građani su okupljenima trubili iz automobila.
Član izvršnog odbora Parade ponosa Goran Miletić rekao je da su razočarani time što je zabranjeno održavanje Parada ponosa u subotu, jer su kako je naveo, imali informaciju da će biti održana, kao i da je takva odluka doneta u poslednjem trenutku.
"Ovo što se večeras dešava je potpuno spontano i nije postojao nikakav plan D", rekao je Miletić.
Maja Mićić iz organizacije je rekla da će "Prajd biti svakog dana 365 dana u godini dokle god ovo društvo ne bude spremno da se na adekvatan način pozabavi onim o čemu govorimo".
Kako je javio reporter Monda, od javnih ličnosti među učesnicima povorke su bili i spisateljica Biljana Srbljanović i reditelj Gorčin Stojanović.
Pripadnici policije otpratili su učesnike po završetku protesta.
Sednica Biroa za koordinaciju službi bezbednosti donela je u petak jednoglasnu odluku da "Parade ponosa" u subotu neće biti, a nekoliko sati nakon toga, nešto pre 23 sata, LGBT pristalice održale su protestnu Prajd šetnju.
Na osnovu bezbednosnih procena, šest članova Biroa glasalo je "za", a šest "protiv" održavanja Parade ponosa.
Evo i šta je Dačić rekao nakon te odluke, tri sata pre nego što je održana iznenadna Prajd šetnja:
"U ovom trenutku najvažniji su bezbednost i sigurnost građana i onih koji bi da učestvuju na Prajdu... Sva reagovanja na ovakvu odluku će biti uglavnom negativna, pa i ona koja dolaze iz Evropske unije", naveo je Dačić gostujući u petak uveče na RTS-u nakon sednice na kojoj je doneta odluka.
On je kazao da su protiv gej parade bile i crkve u Srbiji.
"Cele nedelje traje manifestacija i prošla je bez problema, a postoje procene da bi šetnjom moglo da dođe do ozbiljnog narušavanja javnog reda i mira. Mi nemamo nijedan drugi razlog", ocenio je premijer.
On je kazao da bi za sledeću godinu trebalo napraviti ozbiljnu političku akciju kako bi se Parada ponosa održala bez ikakvih problema.
"Ovo nije kapituliranje pred huliganima", naglasio je premijer.
Dačić je tada pomenuo da je zbog ove odluke prekinuo svoju posetu Grčkoj, a da se sastanku priključio kasnije, podsetivši da nije član tog tela.
U isčekivanju odluke bezbednosnih službi o tome da li će u subotu biti održana Parada ponosa na ulicama u centru Beograda bilo je primetno brojno prisustvo jakih policijskih snaga, koje su u jednom trenutku počele da se razilaze, dok se još nije znalo za Prajd šetnju koja je kasnije održana.
Policijski odredi sa opremom za razbijanje demonstracija bili su prisutni u ulicama Kralja Milana, Kneza Miloša, Admirala Geprata, u blizini Vlade Srbije.
Uporedo sa satankom na kojem se odlučivalo o održavanju parade ponosa u centru Beograda održavala se porodična šetnja Pokreta Dveri koji se protive održavanju Parade ponosa. Šetnja je prošla bez incidenata.
Iza zatvorenih vrata Biroa za koordinaciju službi bezbednosti bili su, pored predstavnika službi bezbednosti, i Aleksandar Vučić, Miljko Radisavljević, Zagorka Dolovac, a pre nekog vremena se pojavio i Ivica Dačić.
Reagovanja na odluku o zabrani Parade ponosa:
Evropski komesar za proširenje Štefan File ocenio je da su srpske vlasti zabranom Parade ponosa u Beogradu treću godinu za redom propustile priliku da pokažu da poštuju temeljna ljudska prava.
Poštovanje prava na slobodu okupljanja i izražavanja su posebno važna u kontekstu pristupnih pregovora Srbije i u okviru procesa skrininga za poglavlja 23. o pravosuđu i osnovnim pravima, naveo je File u saopštenju.
"Kao komesar za proširenje EU, u obavezi sam da tražim od zemalja kandidata da potpuno prihvate vrednosti poput slobode okupljanja i slobode izražavanja koje su u temelju na kojem je projekat Evropske unije izgrađen", naveo je File u saopštenju.
Američka ambasada u Beogradu izrazila je "veliko razočaranje" zbog odluke srpskih vlasti da zabrani Paradu ponosa.
"Sloboda govora, sloboda okupljanja i sloboda uzdruživanja su srž ljudskih prava, i zaštita i obezbeđivanje svakog građanina je osnovna odgovornost demokratske vlade", navodi se u saopštenju ambasade SAD.
Američka ambasada je "snažno osudila" i pretnje nasiljem učesnicima Parade ponosa, uz ocenu da "nasilje i pretnje nemaju mesta u demokratskom diskursu".
Vanpralamentarni pokret "Dveri", saopštio je pre naprasne Prajd šetnje i nakon odluke o zabrani, da sprečavnje Parade ponosa predstavlja "pobedu porodičnih vrednosti".
"Sprečavanje gej parade je prvi korak u odbrani porodičnih vrednosti, a sledeći je trajna zabrana peder-balova kroz zakon o zabrani propagande homoseksualizma, po ugledu na Rusiju", navodi se u saopštenju Dveri.
Policijski sindikat Srbije saopštio je da podržava odluku Biroa za koordinaciju službi bezbednosti da se otkaže Parada ponosa.
Predsednik Policijskog sindikata Srbije Veljko Mijailović u pisanoj izjavi navodi da podržavaju ovu odluku, jer da je Parada ponosa bila održana, prema bezbednosnim procenama nastala bi velika materijalna šteta i bio bi povređen veliki broj ljudi, među kojima najviše policajaca.
On je naveo da od 6.230 policajaca predviđenih da obezbeđuje Paradu ponosa, samo polovina ima opremu neophodnu za razbijanje protesta i ličnu zaštitu, dok ostali policajci nisu dobili ni osnovne stvari, kao što su šlemovi ili štitnici.
Komesar za unutrašnje poslove EU Sesilija Malmstrom izjavila je da Srbija, ako želi da uđe u EU, mora da prihvati sve temeljne vrednosti na kojima se Unija zasniva i da je u tom smislu održavanje Parade ponosa veoma važan korak.
Švedska ministarka za odnose sa EU Brigita Ulson rekla je da je odluka o zabrani Parade ponosa katastrofalna i razočaravajuća.
"Mislim da je srpska Vlada propustila jednu priliku da EU pokaže istinsku posvećenost očuvanju osnovnih ljudskih prava, jer Parada ponosa je provera poštovanja prava na okupljanje i prava na izražavanje. Propustili su tu priliku, ja sam zbog toga vrlo tužna", rekla je švedska ministarka koja je u poseti Beogradu.
Poverenica Nevena Petrušić je ocenila da je zabrana još jednom pokazala koliko se "malo radilo na smanjenju homofobije i razvijanju tolerancije, o čemu govore i alarmantni podaci o količini mržnje i netrpeljivosti prema LGBT populaciji koja postoji posebno kod mladih ljudi".
"Zašto navijači Crvene zvezde to rade?": NBA as tražio objašnjenje, jedan detalj mu nije jasan
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Priveden bivši košarkaš Partizana i reprezentacije: Optužen za nasilje u porodici!
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Zašto je Emir Kusturica promenio veru i postao Nemanja? Prozvali ga izdajnikom, a zbog istine su zanemeli svi