Sportsko društvo Partizan moglo je danas da poseduje jedan od najmodernijih sportsko-poslovnih objekata u Evropi.

Međutim, nedostajao je jedan potpis...

Skupština Grada Beograda stopirala je ambiciozni projekat, a Partizan je ostao bez supermodernog stadiona na Topčiderskom brdu. Crno-beli, sedam godina kasnije, suočeni su sa novim problemom oko stadiona. Ovaj put mogli bi da ostanu na ulici.

Viši sud u Beogradu doneo je odluku da se vlasništvo nad stadionom u Humskoj ulici vrati Vojsci, tačnije da pripadne Ministarstvu odbrane Vlade Republike Srbije.

Partizan još uvek nije dobio zvaničnu odluku suda, a predsednik "parnog valjka" za MONDO kaže da je to pokušaj gašenja još jedne institucije.

"Advokati nas uveravaju da je sve čisto i da ne postoji osnov po kojem bi stadion mogao da promeni vlasnika. Ali, očigledno da neko želi od Partizana da napravi beskućnika, da ugasi još jednu instituciju. Neće samo Partizan postati beskućnik, već i mnogi drugi ljudi koji su pod kreditima i drugim obavezama...", naglašava Vujošević.

Prvi čovek crno-bele porodice kaže da sportsko društvo još nije dobilo zvaničnu odluku i obrazloženje Višeg suda.

"Napismeno još nismo dobili odluku suda, a nas najviše zanima sudsko obrazloženje zbog čega bi stadion trebalo da pređe u vlasništvo Ministarstva odbrane. Stadion je još 1990. godine legalno postao vlasništvo JSD Partizan, kada je savezni sekretar za narodnu odbranu SFRJ general armije Veljko Kadijević stadion u Humskoj prebacio u vlasništvo crno-belih", nastavlja trofejni košarkaški stručnjak.

"Posle šest-sedam godina pojavili su se privatni interesi oko zemljišta i stadiona, pa se slučaj preselio na sud. Proces je godinama bio u mirovanju dok se ponovo nisu povratili privatni interesi. Sada će odluku da donese sudstvo, o kojem imam posebno mišljenje, a ono se samo potvrdilo u ovom slučaju".

Članovi porodice SD Partizan ubeđeni su da su pravni propisi u slučaju stadiona u Humskoj na njihovoj strani.

Generalni sekretar FK Partizan Darko Grubor u sredu je za MONDO rekao da odluka Višeg suda nije konačna i da će se posle žalbe SD Partizan ući u novi proces sve do drugostepene odluke.

Takođe, bivši generalni sekretar FK i svojevremeno čelnik SD Partizan Žarko Zečević je pre godinu dana u emisiji "Dođite na stadion" Željka Pantića pojasnio čije je vlasništvo stadion u Humskoj.

"Partizanov stadion je apsolutno, čisto vlasništvo Sportskog društva Partizan. A ako neko hoće da izvrši eksproprijaciju tog prostora moraće (prisilno oduzimanje imovine od privatnih lica u opštem interesu), bogami, dobro da se pomuči da to na sudu i dokaže".

Stadion u Humskoj postao je vlasništvo JSD Partizan 1990. godine, posle pregovora koji su trajali nekoliko godina. Gensek SD Partizan Milan Obućina u intervjuu za "Novosti" u maju 2010. podsetio je na koji način je "JNA" postao vlasništvo crno-belih.

"Činjenice su sledeće: mi smo preuzeli stadion od vojske 1990. godine. U dokumentu piše 'JNA - država', jer vlasnik nekretnina armije je država. Pregovori su trajali nekoliko godina pre toga. Vojska je praktično želela da se ratosilja objekta koji joj je samo donosio trošak. Od tada do danas, kada smo preuzeli objekat, mnogo toga smo uložili u njega, što se lako može proveriti", istakao je Obućina.

Tužba koja je usledila čak sedam godina posle dogovora iznenadila je sve u SD Partizan.

"Postupak da se objekat vrati Vojsci je pokrenut 1997. godine. Na razgovoru koji smo tada imali, a ne sećam ko je bio predstavnik Ministarstva, kada smo u neformalnom razgovoru pitali 'Koji je povod, zašto sve ovo?', rečeno nam je 'Znate, imamo pritisak unutar Vojske. Partizan se privatizuje, a nas ima nekoliko hiljada vojnih lica koji nemamo stanove'. Zakazano je mnogo ročišta od 1997. godine do danas i sa svakog je Partizan izlazio kao pobednik", istakao je pre tri i po godine Obućina.

Sa svakog, osim sa poslednjeg...