Da je moguć je "kvantni skok" domaće privrede, smatra i guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković, "ali je za to potrebno zajedničko delovanje jakih banaka, dobre regulative, NBS i državnih institucija".
Međutim, direktor Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za Srbiju Mateo Patrone koji je istakao da ta banka podržava privredu Srbije, ukazao je da on nije za ideju "kvantnog skoka" - naglog rasta privrede, već za lagan, održivi razvoj jer su skokovi - nestabilni.
Opreznih ima i među srpskim bankarima. Predsednik Izvršnog odbora Erste banke, Slavko Carić, rekao je da je do svetske ekonomske krize 2009. godine upravo i došlo zato što su banke agresivno finansirale neodržive projekte.
Prema njegovim rečima, za veliki privredni razvoj potrebno je, ipak, mnogo više novca u zemlji, s obzirom da ukupna bilansna suma bankarskog sektora Srbije iznosi oko 25 milijardi evra, Hrvatska ga ima duplo više tog novca, a Austrija čak 10 puta više od Srbije.
Napominjući da Srbija ima ukupnu štednju vrednu između osam i devet milijardi evra, što je veoma malo, on je ocenio da je domaći bankarski sektor od 2002. do 2007. već doživeo svoj kvantni skok.
Dodao je da bi banke, ipak, mogle da više finansiraju preduzeća.
Direktor Evropske banke za obnovu i razvoj u Srbiji (EBRD), Mateo Patrone, takođe preferira laganiji i dugoročni razvoj nego, kako je rekao, kvantne skokove, bar što se tiče bankarskog sektora.
Patrone je kazao da će EBRD nastaviti da podržava investicije u Srbiji, ocenjujuci da je zemlji trenutno najpotrebnije da promeni privrednu kulturu.
Generalni direktor Goldman-Saks Internešnela, Rijad Jusuf, je istakao Srbiju kao atraktivnu destinaciju za velike investicije, napominjući da zemlja ima strateško partnerstvo sa velikim stranim kompanijama koje su najbolja preporuka za dolazak novih investitora.
Prema njegovim rečima, Vlada Srbije dosta dobro radi i u narednom periodu zbog promene pravne regulative očekuje se novi priliv investicija.
Jusuf je rekao da je u prethodnih 10 godina u jugoistočnu i centralnu Evropu investirano između 60 i 90 milijardi dolara, a u ovaj region 40 milijardi dolara.
Predsednik Izvršnog odbora Banke Inteza, Draginja Đurić, rekla je da je ta banka do sada investirala milijardu evra u sektor malih i srednjih preduzeća i da može još, dok je predsednik Izvršnog odbora Srpske Banke, Zlatan Peručić, kazao da u Srbiji ima novca koji je "zarobljen u administrativnim torovima prethodnih vlasti i politika".
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu
Igrao za Zvezdu i rekao najskuplje "ne" u istoriji evro-košarke! Jedan čovek mu se sada smeje zbog 12 miliona