Američke specijalne jedinice intervenisale su juče u Somaliji i Libiji, u potrazi za
dvojicom islamističkih vođa osumnjičenih za teroristička dela, od kojih je jedan uhvaćen,a drugi verovatno ubijen - saopštili su  zvaničnici u Vašingtonu.

Portparol Pentagona Džordž Litl potvrdio je kasno sinoć u Vašingtonu da su američke specijalne jedinice uhvatile u Libiji Abua el Libija, jednog od lidera Al Kaide, koga SAD traže zbog njegove uloge u napadima 1998. godine na američke ambasade u Tanzaniji i Keniji.

"Nalazi se u rukama američke vojske na sigurnom mestu, van Libije", rekao je Litl.

Kasno sinoć, Litl je potvrdio američko bombardovanje u Somaliji gde je meta bio drugi islamistički ekstremista, pripadnik somalijske grupe Al Šabab.

"Mogu da potvrdim da su u petak američki vojnici bili angažovani u kontra-terorističkoj akciji protiv jednog poznatog teroriste Al Šababa", rekao je on Frans presu iz Pentagona.

Litl, međutim, nije mogao da potvrdi da li je pripadnik Al Šababa, čiji identitet nije otkrivenm, ubijen, uhvaćen ili pobegao.

Eltini komandosi američke mornarice - Navy Seals - imale su više šansi da uhvate teroristu posle 15. godina potrage, piše amerčki Njujork tajms.

Abu Anas el Libi, čije pravo ime Nazih Hamed el Ragi (49) bio je član Libijske islamističke grupe za borbu (GICL), posle čega se ta grupa pridružila Al Kaidi.

On je na spisku najtraženijih ljudi američke federalne policije FBI, koja je ponudila nagradu od pet miliona dolara za njehogo hapšenje. Pošto su ga Amerikanci optužili, mogao bi da bude prebačen u SAD.

U Somaliji, operacija je vođena protiv lidera Al Šababa "veoma poznatog", rekao je drugi neimenovani američki zvaničnik koji je dodao da u toj operaciji nije američki vojnik nije povređen.

NJujork tajms piše da je moguće da je taj pripadnik ubijen, ali da američke specijalne snage moraju da imaju potvrdu o njegovoj smrti, pre nego što je zvanično saopšte.

To je najveća američka operacija na somalijskom tlu, od kada su Amerikanci pre četiri godine u sličnoj operaciji ubili jednog vođu Al Šababa, Saleha Alija Nabana. Sadašnji napad se dogodio dve nedelje posle napada Al Šababa na luksuzni tržni centar u Najrobiju, gde je poginulo najmanje 67 osoba.

Al Šababi su sa svoje strane saopštili da su ih prethodne noći napale američke, britanske i turske snage i da su gađale važne baze kao što je luka Barave u Somaliji, koju oni kontrolišu. London je demantovao učešće u tome.

Jedan lokalni somalijski zvaničnik je rekao da su "neprijatelji Alaha još jednom pokušali da iznenade komandante mudžahedina tokom noći, koristeći vojne helikoptere, ali su dobili lekciju i povukli se".

Drugi pripadnik Al Šababa, Abdulazis Abu Musab rekao je, bez iznošenja dokaza, da je to bila zajednička operacija SAD, Britanije i Turske, koji su došli jednim brodom. On je rekao da je jedan pripadnik Al Šababa poginuo i da ima "brojnih žtrava" u stranim snagama.

"To je promašena operacija belaca. Jedan čuvar Al Šababa na luci je ubijen, ali je pojačanje odmah stiglo i stranci su pobegli", rekao je Abu Musab.

Posle napada u Keniji, Al Šabab je saopštio da će se napadi nastaviti dok se kenijske trupe ne povuku iz Somalije.

Ovi ekstremisti su do 2011. godine kontrolisali ogroman deo Somalije i većinu glavnog grada Mogadišua. Međutim, trupe Afričke unije,ojačane kenijskim vojnicima, potisnuli su Al Šabab na mnogo manju teritoriju na jugu zemlje.

Od tada Al Šabab, što na arapskom znači "omladina", preti Keniji velikim terorističkim napadom.