Nekadašnja pobunjenička grupa "Operativne ćelije libijskih revolucionara" preuzela je odgovornost za današnje "kidnapovanje" libijskog premijera Alija Zejdana, nakon što su ga nepoznati napadači jutros u zoru oteli iz hotela u Tripoliju.
Ta grupa, koju u principu spada pod nadležnost Ministarstava odbrane i unutrašnjih poslova, navela je na Facebooku da je uhapsila Zejdana (desno na fotografiji) na zahtev tužilaštva.
Premijer je "uhapšen na osnovu libijskog krivičnog zakona a posle instrukcija javnog tužioca", navela je ta grupa.
Vlasti SAD su pozdravile oslobađanje libijskog premijera. Portparol Bele kuće DŽej Karni rekao je da SAD osuđuju otmicu izvedenu jutros u hotelu u libijskom glavnom gradu Tripoliju, gde Zeidan živi. Karni je naveo da je otmica verovatno predstavljala odmazdu za akciju koju su specijalne jedinice SAD preduzele tokom proteklog vikenda, kada je u Tripoliju uhapšena osoba osumnjičena da je povezana sa terorističkom mrežom Al Kaida. On je dodao da SAD podržavaju napore Libije da ispuni težnje revolucije iz 2011. godine, kada je zbačen dugogodišnji autoritarni lider Moamer Gadafi.
On je uhapšen zbog "zločina i štete koju je naneo državi" i njenoj bezbednosti".
Libijska vlada je na svom Facebook profilu saopštila da ministri "nisu obavešteni da je premijeru ukinut imunitet niti da je izdat nalog da on bude uhapšen".
Otmicu premijera, za kog je iz Tripolija saopšteno da je "u dobrom zdravstvenom stanju", danas su među prvima osudili NATO i Britaniija.
Generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen zatražio je na konferenciji za novinare momentalno oslobađanje premijera.
"Pratim razvoj situacija s velikom zabrinutošću", rekao je on i dodao da je u ovom trenutku obnove Libije veoma bitno da u zemlji postoji stabilnost i vladavina zakona.
Britanija i Francuska su predvodile stvaranje NATO zone zabrane letenja u Libiji 2011. godine, u početku narodne, ali haotične pobune kojom je na kraju smenjen libijski vođa Moamer Gadafi, podsetio je Rojters.
Britanski državni sekretar Vilijam Hejg osudio je današnju otmicu premijera u Tripoliju i zatražio njegovo momentalno oslobađanje.
"Naš ambasador je u kontaktu s ostalim članovima prelazne vlade. Ključno je da se održi proces političke tranzicije u zemlji", rekao je on.
Otmica je usledila pet dana nakon što su američki komandosi izveli akciju na ulicama Tripolija i uhvatila Abu Anala al-Libija koji je tražen zbog bombaških napada 1998. godine na američke ambasade na istoku Afrike.
Ta otmica je razbesnela libijsku vladu, a američki komandosi su osumnjičenog teroristu Al-Kaide odveli na ispitivanje na jedan ratni brod.
Posle akcije američkih komandosa u subotu, libijska vlada se našla pod udarom kritike, posebno nekih bivših pobunjeničkih grupa iz pobune 2011. godine.
"Nepoznati napadači odveli su rano jutros šefa libijske vlade na nepoznatu lokaciju iz nepoznatih razloga", rečeno je u šprethodnom saopštenju iz vlade.
Obezbeđenje Hotela "Korintija" izjavilo je da su napadači odveli Zejdana, ali da nisu ispaljeni hici niti je bilo sukoba tokom incidenta.
Jedan od članova obezbeđenja rekao je da je sve podsećalo na "hapšenje", dok je drugi kazao da su to učinili militanti.
Niko od zvaničnika libijske vlade nije bio dostupan za bilo kakav komentar.
Televizijski kanal Al Arabija javio je, pozivajući se na libijskog ministra pravosuđa, da je Zejdan "otet".
Dve godine nakon revolucije kojom je sa vlasti svrgnut Moamer al Gadafi slaba centralna vlada i dalje pokušava da pod kontrolu stavi suprotstavljene plemenske milicije i islamističke militanti koji kontrolišu delove Libije.
Teška situacija u Partizanu, još jedan problem pred Evroligu: Saznajemo šta se dešava sa Karlikom Džounsom!
Boginje i problem s pasošem napravili haos Partizanu: Nove muke za Željka Obradovića!
Partizanova donacija Narodnom Frontu od 100.000 evra: Ostoja Mijailović uručio ultrazvučne aparate za buduće majke
Ogromni problemi za Partizan: Obradović bar bez četvorice, još dvojica pod upitnikom!
Kalinić ne želi dramu posle poraza Zvezde uz 107 poena: Nećemo zbog toga imati dan žalosti