Od banke je zahtevano da naplati kredite i zaustavi reprogram dugova preduzećima, naveo je Antonić i podsetio da je Agrobanka pomagala poljorivrednicima kao i preduzećima koja proizvode hranu, piće i lekove.

"Ako bi banka pokrenula stečaj nad njima to bi otvorilo socijalne probleme i uticalo na privredu Srbije. Ja sam pismom obavestio i predsednika Srbije, premijera, predsedenicu Skupštine i ukazao da su mere preoštre i tražio odlaganje njihove primene za devet meseci", rekao je on.

Antonić je rekao da je, mesec dana nakon uvođenja privremenih mera, pozvan kod direktora Agencije za osiguranje depozita Milorad Džambića, kod koga je bio i vlasnik Farmakoma Miroslav Bogićević (kome se takođe sudi), koji je tražio da mu se otvori kreditna linija od pet miliona evra za kupovinu "Politike".

"Agrobanka nije mogla da mu da kredit zbog mera NBS, a Farmakom je već imao hipoteku na nepokretnosti kod drugih banaka", ispričao je Antonić.

Prema njegovim rečima, 29. decembra bio je pozvan na razgovor kod ministra Dušana Petrovića u ministarstvo poljoprivrede, koji mu je saopštio da je u Agrobanci uvedena prinudna uprava i da će bankom rukovoditi Džambić i da s njim sarađuje.

Antonić je istakao da je uvođenje prinudne uprave dva dana pre završtenka završnog računa otvorilo veliki prostor da se izmanipuliše bilans. Cela igra, kako je rekao, sastoji se u tome koliki će plasman biti prikazan kao gubitak.

On je tvrdio da je na kraju te godine banka 30. decembra imala i bilanse mesečnih prihoda od pet do šest miliona evra u odnosu na rashode.

Kriv i Dinkić

- Posle pozitivnog bilansa 2002, 2003. i 2004. godine pojavio se koncept koji su gurali Mlađan Dinkić i Džambić da se zajam uzet za razvoj privrede i poljoprivrede konzorcijuma 12 banaka za koji je garantovala država pripiše kao obaveza samo Agrobanci - rekao je Antonić juče, dodajući da je odbio da potpišem takav ugovor i tada je banka počela da se urušava, "a što se tiče Džambića ona je trebalo da ode pod zemlju".

"Bio je cilj da se gubici ostave u staroj Agrobanci a da se preko nove banke preduzeća pripremene za prodaju bez starih opterećenja, odnosno bez dugovanja", ukazao je Antonić.

Antonić je juče, na početku izlaganja odbrane, negirao da je sa saradnicima oštetio tu banku za 84 miliona evra. On je, kao jednog od krivaca za propast te banke, takođe označio Džombića, nekadašnjeg direktora Agencije za osiguranja depozita.

Ostalih 19 optuženih su juče u krtatkom izjašnjenju - na pitanje da li su izvršili krivično delo - odgovorili odrečno, i najavili da će izneti odbranu.

Suđenje se nastavlja sutra.

Optuženi se terete da su od početka 2006. pa do kraja 2011. godine, protivno Zakonu o bankama i internim propisima i procedurama u Agrobanci odobravali kredite, bankarske garancije, idavali menica i otpisivali dospele obaveze navedenih preduzeća.

Odobreni krediti nisu vraćeni, a izdate bankarske garancije i avalirane menice pale su na teret banke. Naplata kredita i drugih obaveza iz založenih nekretnina nije bila moguća, jer je njihova vrednost bila višestruko manja od procenjene kao i od dospelih obaveza.

Antonić je uhapšen 8. avgusta 2012. godine, a kasnije su usledila nova proširenja istrage. On je, posle tačno godinu dana, 8. avgusta pušten iz pritvora da se brani sa slobode.