Rođena u Hrvatskoj, Jovanka je prvo bila medicinska sestra u partizanima tokom Drugog svetskog rata, zatim Titova lična sekretarica, a na kraju je 1952. postala njega žena.
Tito je bio 32 godine stariji od nje i nalazio se na čelu federacije od 22 miliona stanovnika, koja je balansirala između istoka i zapada tokom "hladnog rata".
Za razliku od bezličnih i ozbiljnih komunističkih lidera sovjetskog bloka, Tito i njegova supruga su uživali u razmetanju i glamuru, navela je britanska agencija.
Američka agencija AP je objavila da je umrla "udovica bivšeg jugoslavenskog diktatora Josipa Broza Tita", koja je sa njim bila u braku gotovo 30 godina.
Tito, čiji su se gerilski borci - partizani borili protiv nemačkih nacističkih okupatora tokom Drugog svetskog rata, došao je na čelo Jugoslavije nakon završetka rata, naveo je AP i dodao da je on sve do svoje smrti 1980. godine gvozdenom rukom vladao multietničkom federacijom.
Naslednici Tita na čelu države su kasnije Jovanku Broz lišili njenih prava, usled čega je ona praktično bila u kućnom pritvoru, navela je američka agencija.
Francuski AFP je naveo da je "udovica bivšeg jugoslavenskog komunističkog diktatora" Tita preminula danas usled zastoja u radu srčanog mišića, dodavši da je ona nakon muževljeve smrti "provela oko 30 godina u izolaciji i siromaštvu".
Jovanka Broz, na koju su Titovi politički saradnici sumnjali da je planirala državni udar, stavljena je nekoliko godine pre smrti muža 1980. u gotovo kućni pritvor, navodi francuska agencija.
Jovanka se poslednji put u javnosti pojavila na Titovoj sahrani u maju 1980. godine, a nakon njegove smrti je bila prisiljena da napusti nekadašnju srpsku kraljevsku palatu, u kojoj je bračni par Broz živeo u luksuzu, naveo je Frans pres.
Tada su Jovanki oduzeti lični dokumenti, koji su joj srpske vlasti ponovo uručile tek 2009. godine, kad je dobila i penziju, dodaje agencija.
Nemački elektronski mediji i štampa u onlajn izdanju navode da je decenijama živela izolovana, u nemilosti u zapuštenoj kući, a poslednje dane provela u bolnici.
List ''Zidojče cajtung'' je s malim izmenama ponovio jedan ranije objavljen portret Jovanke, navodeći da je živela u uslovima koje siromašni Srbi poznaju iz sopstvenih života i da je skoro četiri decenije bila u nemilosti, daleko od javne scene ''kojom je decenijama brilijantno i virtuozno vladala, kao ni jedna druga žena socijalistočog lagera''.
Ukazujući na to da je od Titove smrti, pre 33 godine, Jovanka Broz živela izolovano i u skromnim materijalnim uslovima i da joj je bogastvo i luksuz, u kome je živela bilo oduzeto, a kontakti s ostatkom sveta ograničeni i zabranjeni, list navodi da je pad Jovanke Broz bio isto toliko veliki, kao što je bio i njen meteorski uspeh.
''Svojom lepotom, elegancijom i osmehom koji zrači, plenila je ona u Beogradu i na preko 100 inostranih putovanja s Titom engleskog šefa diplomatije Entoni Idena, kao i Nikitu Hruščova, saveznog kancelara Vilija Branta ili američkog predsednika Džimija Kartera'', piše list.
Prema navodima ''Zidojče cajtunga'', šezdesetih godina imala je iza kulisa rastuću političku ulogu, a sedamdesetih godina, kada je počela borba za Titovog naslednika, njegovo okruženje optužilo da je špijun Moskve i da planira vojni puč.
U tekstu se navodi da je Tito koji je, kako se kaže, Jovanku dugo u sebi voleo, u leto 1977. godine isključi je Jovanku iz javog života, ali da nije tražio razvod.
Hrvatski "Jutarnji list" objavio je vest da je "otišla nekadašnja kraljica komunističke Jugoslavije", koja je "svojom pojavom i tragičnim životom najbolja personifikacija te nesrećne zemlje koja je nestala u vihoru krvavog rata".
"Mlada, jedra partizanka nakon blistave ratne pobede i zauzimanja vlasti postaje supruga već tada harizmatičnog partizanskog vođe i "najvećeg sina naših naroda i narodnosti" gotovo 30 godina starijeg. Ideološki idealna bračna kombinacija za državu koju je on osmislio, on Hrvat ona Srpkinja", ocenjuje "Jutarnji list".
Navodeći da je priča o Jovanki Budisavljević, prvoj dami među drugaricama i prvoj udovici Jugoslavije, fascinatna i gotovo holivudska., opisujući je kao "Pepeljugu komunizma: od ličkog čobančeta i partizanske bolničarke do kraljice iz bajke kojoj je svet bio pod nogama, da bi se kasnije pokondirila i pala u političkim spletkama kojima nije bila dorasla, da bi u starosti završila kao tragična ličnost i paćenica".
"Nesrećan završetak kraljice zemlje koja je odavno nestala", zaključuje hrvatski list.
"Večernji list" u vesti pod naslovom "Umrla Jovanka Broz", podseća daje mlada lička partizanka srpskoga porekla postala u aprilu 1952. nova supruga jugoslovenskoga partijskog i državnog vođe Josipa Broza Tita.
Kao neposredan svedok cele turbulentne epohe u istoriji Balkana, bila je predmet velikog interesovanja medija, navodi list i podseća da je Jovanka poslednje godine živela u ekstremnoj izolaciji.
Uz vest o smrti Jovanke Broz pod naslovom "Odlazak najpoznatije udovice bivše Jugoslavije", T-portal donosi njenu biografiju u kojoj između ostalog navodi i da ona potiče iz porodice Budisavljević koja se još u srednjem veku preselila s Kosova u Liku i tamo utemeljila naselje Pećani.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Sve što treba da znate o Crvena zvezda - Partizan: Prvi derbi u ABA ligi, a već se odlučuje cela sezona!